Državni sekretar na okoljskem ministrstvu Jure Leben je po pogovoru s predsednikom vlade Mirom Cerarjem ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen ponudil svoj odstop, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Leben se, kot so zapisali, zaveda politične odgovornosti, a poudarja, da napačna uporaba naziva magister ni bila namerna. Cerar je dejal, da je Lebnov odstop ustrezna rešitev, ki jo spoštuje.
Leben se je v preteklosti večkrat predstavljal kot magister znanosti, čeprav tega naziva ni nikoli pridobil. Po izobraževanju v tujini mu je bila namreč priznana druga stopnja visokošolskega izobraževanja, predstavljati bi se tako moral kot Master of Science, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske.
Leben vztraja, da napačna uporaba ni bila namerna, vendar pa se zaveda svoje politične odgovornosti in želi s svojim odstopom omogočiti nemoteno delo ministrstva in vlade, so sporočili iz Ukoma.
Ob tem so dodali, da se je Leben odpovedal nadomestilu v višini treh mesečnih plač, ki mu sicer pripadajo v skladu z zakonom.
Izvršni odbor SMC na današnji seji, ki je trajala dobre štiri ure, po besedah podpredsednika SMC Milana Brgleza ni odločal o Lebnovem položaju v stranki. Seznanili so se le z njegovim nepreklicnim odstopom z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za okolje.
V poslanskih vrstah SMC zanikajo namige o razdoru v stranki
Potem ko so se razširile špekulacije o napetostih v SMC, je razmere svojim poslancem pojasnjeval predsednik SMC in premier Cerar. Poslanci SMC namige o razdoru zanikajo.
Cerar je namige o napetostih zavrnil že v ponedeljek. Na novinarsko vprašanje, ali še obvladuje stranko, je odgovoril z besedami, da to vprašanje ni dostojno novinarske etike. Pred sejo izvršnega odbora SMC pa je znova odločno zavrnil namigovanja o nesoglasjih v SMC. Stvar je dejansko tragikomična, pravi Cerar in dodaja, da so izjave o spornih mrežah v stranki nesprejemljive.
Ugibanja o napetostih v največji vladni stranki so se okrepila po izstopu enega vidnejših snovalcev SMC Bojana Dobovška, ki sicer ostaja v poslanski skupini. Dobovšek je namreč pojasnil, da je iz SMC izstopil, ker ni mogel več uveljavljati svojih načel, pri čemer je navedel boj proti korupciji, odpravljanje vpliva neformalnih mrež in opozarjanje na finančno kriminaliteto. Svoja stališča je danes pojasnil tudi poslancem stranke, je novinarjem pojasnil poslanec SMC Kamal Izidor Shaker. Zatrdil je, da je stranka enotna.
Tudi finančni minister Dušan Mramor je danes zavrnil špekulacije, da naj bi se s Cerarjem minuli teden sporekla, ker naj bi mu Mramor očital, da nima avtoritete v vladi, koaliciji in stranki. Mramor je danes dejal, da Cerarja zelo ceni in ima njegovo podporo.
Poslanec SMC Mitja Horvat izjav Dobovška ni želel komentirati. Na vprašanje, ali torej ni raznih omrežij v stranki, pa je odgovoril z besedami, da tega ni rekel. "A se o tem v stranki ne govori na način, kot poročate novinarji," je pojasnil. Nadalje je dejal, da se sam ne boji, da bi imeli v stranki vpliv razni lobiji. Verjame, da je stranka, kar se tega tiče, čista.
O namigih, da naj bi med nekaterimi člani SMC vladalo nezadovoljstvo in naj bi nekateri celo zahtevali kongres, pa ne Shaker ne poslanec Horvat ne vesta ničesar, sta zatrdila.
Janša: Instant stranke, ki so jih sestavili drugi
Je pa bil do razmer v SMC v izjavi novinarjem zelo oster predsednik SDS in poslanec Janez Janša. Tako je dejal, da se ne bi čudil, "če tisti, ki so to stranko finančno in medijsko podpirali, ne bi že pripravili zamenjave za njenega predsednika in premierja Mira Cerarja".
Kot je povedal ob robu današnje izredne seje DZ, se namreč s SMC dogaja isto, kot se je doslej dogajalo z vsemi "instant strankami, ki so jih sestavili drugi". Ob tem je omenil Zares, PS in ZaAB. Po njegovih besedah gre za umetne stranke, ki "pač razpadejo takoj, ko je treba nekaj narediti", prav tako so te stranke najlažji plen različnih interesnih lobijev oz. skupin, ki gledajo zgolj za svoje koristi. "Vse to, kar se je že doslej v mnogih primerih nekako nakazovalo, se je v primeru SMC zdaj popolnoma razgalilo," je še dodal Janša.
Novakova: Čakamo, da bo vlada začela delati
V NSi pa po besedah predsednice Ljudmile Novak čakajo, da bo vlada začela delati. "Pred nami so pomembne zadeve, sedaj pa izgleda, da se vlada najbolj ukvarja sama s seboj," je dejala v izjavi novinarjem ob seji DZ.
Kar se dogaja znotraj SMC, je po njenih besedah sicer strankarska interna zadeva, je pa zaskrbljujoče, "ker se spet ukvarjamo s podrobnostmi, medtem ko pomembne stvari stojijo". Novakova ugotavlja, da stranka, ki je tako na hitro nastala, še ni prešla čeri in se utrdila, zato je "v taki stranki vse mogoče".
Glede na to, od kod prihajajo določeni ljudje v SMC, pa je bilo po ocenah predsednice NSi "iluzorno pričakovati, da ni nobenih ozadij".
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.