Predstavniki delodajalcev in sindikatov so morali do danes ministrstvu za finance posredovati pripombe na osnutek nacionalnega reformnega programa (NRP), ki jim ga je v petek predstavila predsednica vlade Alenka Bratušek. Vlada jih bo preučila in besedilo programa potrdila 9. maja skupaj s predlogom programa stabilnosti, ki je povezan z njim.
Sekretar sindikata državnih organov Drago Ščernjavič je dejal, da je NRP bolj ali manj prepis prejšnjega programa z manjšimi spremembami. Kot navaja, je recimo na strani 6., kjer so predstavljeni ukrepi v letu 2012 glede izvajanja ZUJF, necelovit.
"Čas je za temeljit in globok razmislek o vzrokih in posledicah sedanjega stanja ter na tem naj se opredeli program aktivnosti v enakopravnem dialogu s sindikati, ker drugače lahko to smatramo kot diktat," je zapisal Ščernjavič.
Ščernjavič je znova opozoril na potrebo po ukrepih na prihodkovni strani proračuna, med drugim, kako bi zmanjšali davčni dolg, omejili in obdavčili vsaj del sive ekonomije ter zagotovili objavo vseh odlivov v davčne oaze. Spomnil je tudi na vprašanja racionalizacije pri javnih naročilih, preglednega in učinkovitega upravljanja s stvarnim premoženjem in slabih terjatev v bankah.

Lukič: Osnutek je hendikepiran
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pravijo, da bi celovite pripombe lahko podali le, če bi imeli hkrati na mizi še program stabilnosti. Osnutek je po ocenah izvršnega sekretarja pri zvezi Gorana Lukiča "hendikepiran".
Kot je pojasnil Lukič, bi namreč pripombe, ki jih morajo do danes posredovati ministrstvu za finance, morali hkrati podati na oba dokumenta. Program stabilnosti namreč določa javnofinančne okvirje za izvajanje samega reformnega programa, je poudaril, zato je težko podati celovite pripombe zgolj na osnutek NRP.
O vsebini osnutka NRP je povedal, da je ena od bolj bolečih točk za sindikate privatizacija, ki je "zelo nedorečeno zapisana". Po Lukičevih besedah je zadnje čase veliko govora predvsem o klasifikaciji naložb Slovenskega državnega holdinga in postopkih privatizacije, sindikati pa so na tem področju zelo občutljivi. Kot problematične je izpostavil tudi predlagane zaostritve pokojninske ureditve.
Kritičen je bil tudi do dela osnutka, v katerem je zapisano, da bo vlada v primeru neuspelih pogajanj s sindikati glede dodatnih varčevalnih ukrepov linearno znižala plače v javnem sektorju.

GZS se boji nesmotrnih reševanj podjetij
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je v komentarju zapisala, da bi morala vlada z vsemi vpletenimi sprejeti program, ki ga bo mogoče uresničiti. Pri tem dodajajo, da k temu cilju vodi le ena pot, to pa je povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Zato pričakujejo novo gospodarsko politiko, ki bo odločno podpirala izvoz in novo tehnološko politiko, ki bo bistveno učinkoviteje podpirala raziskave in razvoj.
GZS opozarja, da gospodarstvo ni sposobno prenesti nobenih dodatnih obremenitev, hkrati pa dodaja, da je nujno treba sprejeti ukrepe za omejitev javne porabe in za zagon gospodarstva. "Višji prihodki v proračun bodo sicer le nalivanje vode v luknjast sod. Program ne bo držal vode," dodaja GZS.
Zbornica je prepričana, da osnutek reforme dobro postavlja diagnozo, vendar pa je pomanjkljiv pri konkretni vsebini. Manjka jasna in transparentna ocena učinkov ukrepov, zato menijo, da ni mogoče oceniti, ali bo vse skupaj razbremenilo gospodarstvo ali pa bo še v večjem krču.
Vlado pozivajo, naj ne bremeni gospodarstva in državljanov z novimi ali višjimi davki ter naj prej poskrbi za racionalizacijo javne porabe. V GZS se najbolj bojijo nesmotrnih reševanj podjetij zaradi neekonomskih interesov in morebitnih zastojev pri privatizaciji. Pričakujejo pa tudi odločen boj proti davčnim utajam, sivi ekonomiji, delu in zaposlovanju na črno, korupciji in klientelizmu.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je pojasnil, da so svoje stališče glede programa predstavili na petkovi seji Ekonomsko-socialnega sveta, dokument pa je zanje tako splošen, da se s kakšnimi konkretnimi vsebinskimi pripombami nanj ne bodo odzvali.
Tudi v Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije posebnih pisnih pripomb danes niso pošiljali, je povedal generalni sekretar združenja Igor Antauer. Rekel je, da so svoje povedali že na petkovem ESS in ne vidijo potrebe, da svoja stališča še enkrat pošiljajo pisno.
KOMENTARJI (543)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.