
Zdravstveno ministrstvo je v državnem svetu hiši hospic predlagalo rešitev, in sicer, da se zdravstvena nega izvaja v dogovoru z Bolnišnico Sežana. Pravijo, da je ta rešitev ob medsebojnem sodelovanju društva Hospic in Bolnišnice Sežana uresničljiva v razmeroma kratkem času. Na ministrstvu še pravijo, da pričakujejo in verjamejo, da bodo v društvu pristali na ponujeno kratkoročno rešitev, ki jim zagotavlja sredstva za delovanje.
Končna in dolgoročna rešitev za financiranje hospic oskrbe v okviru trenutnega sistema pa je pridobitev koncesije za kratkotrajne namestitve, ki bo omogočena z Nacionalnim programom socialnega varstva predvidoma v drugi polovici leta 2013, še pravijo na ministrstvu.
Predlog sicer ni nov, saj je ministrstvo Hospicu že predlagalo sodelovanje z negovalno bolnišnico Sežana in kasneje tudi z negovalno bolnišnico v Ljubljani. A nobena od predlaganih rešitev za društvo ni bila sprejemljiva.
Bo morala hiša hospic zapreti svoja vrata?
V Slovenskem društvu hospic so namreč opozorili, da če od države ne bodo dobili nikakršnih zagotovil o financiranju v letu 2013, se lahko zgodi, da bo hiša konec leta morala zapreti svoja vrata.
Kot je pojasnila predsednica Slovenskega društva hospic Tatjana Fink, so jih z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve nazadnje obvestili, da je Nacionalni program socialnega varstva v javni razpravi. "Ko smo pogledali v dokument nacionalnega programa, ni bilo niti besede o kratkotrajnih namestitvah v hiši hospic," je opozorila in dejala, da so zaradi tega že podali pripombo.
Finkova je povedala, da si želijo, da bi jih pri delovanju s sredstvi podprli posamezniki ter z dodatnim financiranjem tudi tisti, ki jih že financirajo. S tem bi po njenih besedah omilili trenutno situacijo, šlo pa bi le za premostitveno obdobje, saj bi prihodnje leto načeloma že lahko delovali s pomočjo koncesije. Pojasnila je, da bi bilo podelitev koncesije sicer realno mogoče pričakovati jeseni prihodnje leto.
V prvih devetih mesecih letošnjega leta so v hiši hospic oskrbovali 89 umirajočih bolnikov, povprečno pa so bili pri njih v oskrbi 29 dni. Pri tem je bilo 63 odstotkov uporabnikov iz MOL, 32 odstotkov pa jih je bilo mlajših od 65 let. Po besedah Finkove hiša hospic od MOL dobi približno 10 odstotkov sredstev, približno 25 odstotkov dobijo od uporabnikov s prispevki za namestitev, ostalo pa so donacije.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.