V zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih je do zaposlenih zaznati vse več žaljive, agresivne in ogrožajoče komunikacije pacientov ter svojcev, ki se ne strinjajo z epidemiološkimi ukrepi. "Izvajalci zdravstvene in babiške nege se pri svojem delu vse pogosteje srečujejo s konfliktnimi, nasilnimi situacijami, soočajo se z grožnjami ter agresivnimi verbalnimi napadi in celo fizičnim nasiljem," pravijo v Zbornici zdravstvene in babiške nege ter Zdravniški zbornici.
Vzroki za takšno vedenje so, kot pravijo, stiske ljudi, njihov strah in neznanje. "A to ni opravičilo za nesprejemljivo ravnanje. Do nasilja nad zaposlenimi v zdravstveni in babiški negi in drugimi delavci v zdravstvenem varstvu velja ničelna toleranca, ne glede na vzroke," poudarja Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze. "Osnovni načeli dela izvajalcev zdravstvene in babiške nege sta etični kodeks in profesionalna komunikacija in tak odnos si zaposleni želimo tudi od pacientov." Poudarjajo še, da morajo vodstva zavodov v skladu z delovnopravno zakonodajo dosedanje varnostne ukrepe prilagoditi nastalim razmeram in ustrezno zaščititi svoje zaposlene.
"Zdravstveno okolje predstavlja delo z ljudmi in konflikti v tem okolju so štirikrat pogostejši kot drugje. Nasilje v zdravstvenem okolju je nedobrodošlo in ima negativne posledice za vse udeležene," se strinjajo tudi v Zdravniški zbornici Slovenije, kjer pravijo, da je njihov cilj pravočasno prepoznavanje in uspešno preprečevanje izbruhov nasilja. "Le okolje brez nasilja omogoča kakovostno, strokovno in prijazno oskrbo bolnikov," so prepričani.
Ob tem poudarjajo, da je odnos vedno odvisen od obeh udeležencev: "Odnos vedno gradita dva; bodimo zgled ustreznega odnosa." Čeprav je nasilje na delovnem mestu odgovornost delodajalca, je poleg izvajalcev zdravstvene in babiške nege tudi slovensko zdravništvo aktivno pristopilo k ozaveščanju, izobraževanju in poročanju o izbruhih nasilja v zdravstvu, dodajajo. "To je izziv, ki ga zmoremo samo vsi skupaj."
Prav zato je pomembno, da se v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih na pojave vsakršnega nasilja takoj odzovejo in nemudoma sprejmejo konkretna ter natančna navodila, kako naj zaposleni ravnajo ob soočenju z nasilno komunikacijo. Njihov cilj tako ni le povečati enotnost zaposlenih v odzivu na primere nasilja, temveč tudi povečanje varnosti, pripadnosti in skupne odgovornosti vseh zaposlenih v zavodih.
V okviru delovne skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi je Zbornica – Zveza zato pripravila predlog navodil, ki jih lahko zavodi uporabijo pri oblikovanju svojih internih protokolov.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.