Predsednik vlade Borut Pahor je izrazil še upanje, da bo večina to tako razumela 6. junija, sicer se bomo znašli "v slabi situaciji za naše nacionalne interese". Poudaril je tudi, da v Sloveniji v 20 letih od osamosvojitve pod različnimi vladami nikoli ni prišlo do soglasja o vprašanju meje in po njegovem mnenju bržkone soglasja v tem vprašanju tudi ne bi bilo.
"Jaz tudi ne bi vztrajal pri neki rešitvi, če ne bi ocenil, da je tako zelo dobra za Slovenijo," je dejal in pojasnil, da bi se v tem primeru odločil še za 20 let čakanja. "Ampak ko sem ugotovil, da imam pravzaprav v rokah en dragocen trenutek zgodovine, ko lahko nekaj povlečemo v korist naše državnosti, sem se tako odločil, z mano vlada, večina v državnem zboru, in sedaj bodo odločili še ljudje," je še povedal.
'Čas za pogum'
Poudaril je, da je zdaj tako kot pred 20 leti čas za pogum, in svetoval ljudem, ki se bodo udeležili referenduma, naj njihov sopotnik ne bo strah, temveč razum in pogum. "Zgodovina bo pokazala, da smo imeli prav," je prepričan premier.
Po njegovih besedah tokrat ni prvič, da na referendumu ljudje izražajo različna stališča. "To ni osamosvojitveni plebiscit, pač pa je referendum, ki je nekaj posebnega v tem, da odloča o enem od po moje zadnjih nerešenih in doslej nepridobljenih elementov slovenske državnosti," je poudaril.
Pojasnil je še, da je kot premier, ki trenutno vodi državo, ocenil, da je zdaj skrajni čas, "da še ulovimo ta element tako, da je v našo korist". Dodal je, da smo v 20 letih zgradili tako trdno demokratično državo, da lahko tako zagovorniki kot nasprotniki sporazuma danes izražajo svoja stališča brez trohice strahu, da bi zaradi njih nosili posledice.
Po njegovih besedah bodo ljudje na referendumu odločili, ali so bila prizadevanja vlade, pa tudi njeno razumevanje razlogov in okoliščin za ta sporazum, dobri ali ne, ali pa bodo ocenili, da tega sporazuma ne bodo podprli. "Jaz sem danes toliko bolj, kot sem bil 4. novembra, ko sem ta sporazum podpisal, prepričan, da smo eno majhno, majhno okno priložnosti izkoristili, približno tako, kot ga je Demosova vlada v letu 1990 za plebiscit o osamosvojitvi," je še poudaril premier.
Peterle: Isti dogovor razlagata povsem različno
Lojze Peterle je med drugim izpostavil, da se ljudje o tem vprašanju težko odločijo tudi zaradi različnih mnenj aktualnega premiera in njegovega predhodnika. Izrazil je obžalovanje, da nas je slovensko politično vodstvo pripeljalo v takšno situacijo. "Na Hrvaškem so to sprejemali z dvema tretjinama, pri nas z navadno večino," je izpostavil. Menil pa je, da je ljudstvo glede vprašanja, ali podpreti ali zavrniti arbitražni sporazum, negotovo tudi zato, ker aktualni premier Borut Pahor in njegov predhodnik Janez Janša "razlagata isti dogovor povsem različno".
Pirnat: Prepričati arbitražno sodišče, da imamo prav
Profesor na pravni fakulteti v Ljubljani Rajko Pirnat opozarja, da se trenutno odločamo med dvema slabima izbirama. Kljub temu napoveduje svojo podporo arbitražnemu sporazumu. "Kot pravnik moram zaupati pravu, torej zaupati temu, da bomo prepričali arbitražno sodišče, da imamo prav," je dejal in dodal, da bo zato podprl arbitražni sporazum, kljub temu da ni najboljša izbira. Je pa ocenil, da si Slovenija trenutno ne more privoščiti, da bi sporazum zavrnila.
Kacin: Gremo naprej
O podpori arbitražnemu sporazumu je spregovoril tudi evropski poslanec in član LDS Jelko Kacin, ki meni, da se moramo odločiti, ali gremo naprej ali nazaj. "Jaz bi izkoristil vsako priložnost, da gremo naprej," je povedal.
Oman: Prelaganje odgovornosti na ljudstvo
Nekdanji član predsedstva RS in predsednik Slovenske kmečke zveze Ivan Oman pa je izpostavil dejstvo, da so na hrvaški strani takoj ratificirali arbitražni sporazum. "Pri nas pa vlada to prenaša na prebivalstvo, na ljudstvo, na državljane, ki pa sploh nimajo pravnega znanja in ne vedo, kaj kakšna dikcija pomeni," je menil Oman.
Starman: Predlog moramo zavrniti
Predlog arbitražnega sporazuma je za Slovenijo slab, saj je ogrožen slovenski vitalni interes, zato moramo iti na referendum in predlog zavrniti, meni Danijel Starman, ki sodeluje v posvetovalni skupini za pripravo izhodišč za arbitražno sodišče.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.