Slovenija

Le kaj bi brez sester?

Ljubljana, 10. 05. 2010 15.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Ko se varčuje pri zdravstvu, so vedno in povsod na tapeti najprej medicinske sestre," ugotavljajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege in dodajajo, da primanjkuje za 20 odstotkov medicinskih sester, saj jih vodstvo preprosto ne zaposluje.

Sestre v šempetrski bolnišnici
Sestre v šempetrski bolnišnici FOTO: Kanal A
V register je trenutno vpisanih 17.031 izvajalcev zdravstvene nege, pravi predsednica zbornice Darinka Klemenc.

V Zbornici zdravstvene in babiške nege opozarjajo, da v Sloveniji primanjkuje za 20 odstotkov medicinskih sester. Predsednica zbornice Darinka Klemenc je opozorila, da je to zaskrbljujoč podatek, in če se zadeve ne bodo uredile, bo to pomenilo tveganje za bolnike. "Če v sistemizaciji manjka ena medicinska sestra, to pomeni toliko višjo smrtnost," poudarja Klemenčeva.

In kje je razlog, da medicinskih sester primanjkuje? "Management jih preprosto ne zaposluje," pravi Klemenčeva, ki v imenu zbornice poziva vse pristojne, naj ne varčujejo na zdravstvu in sociali. "Dajmo raje varčevati kje drugje. A ko se varčuje pri zdravstvu, so vedno in povsod na tapeti najprej medicinske sestre," ugotavlja Klemenčeva.

Gledati le na izobrazbo ali tudi na znanja?

V sredo bomo praznovali svetovni dan medicinskih sester.

Opozorila je tudi na še nerazrešene težave, ki jih je zdravstveni negi prinesla prevedba plač v nov plačni sistem v javnem sektorju. Ta je po njenih besedah pokazala na več anomalij, tudi na strokovnih področjih. V zdravstvenih zavodih si pri reševanju teh težav pomagajo tudi s pregledom poklicnih aktivnosti in kompetenc v zdravstveni in babiški negi, ki so jih na zbornici pripravljali zadnja leta, pojasnjuje Klemenčeva.

Izvirni problem je, da so se na delovna mesta, kjer včasih ni bilo mogoče dobiti diplomirane medicinske sestre, zaposlovale medicinske sestre s srednješolsko izobrazbo. Zato ni mogoče pri prevedbi plač gledati le na izobrazbo, ampak tudi na znanja, ki so jih srednje medicinske sestre na teh delovnih mestih pridobile.

Tako bi po prepričanju Klemenčeve morali reševati situacijo za nazaj. V izogib težavam v prihodnje pa predsednica zbornice zaposlene v zdravstveni negi poziva k dodatnemu izobraževanju. Sicer pa v strokovnih sekcijah zbornice pripravljajo strokovne smernice za svoja področja. Na podlagi teh smernic bodo po besedah Klemenčeve zdravstveni zavodi lahko pripravili posamezne strokovne standarde.

Na zbornici pa pripravljajo že projekt za uvedbo nekaterih specializacij za medicinske sestre; za zdaj načrtujejo, da bi v nekaj letih lahko pripravili od dve do tri specializacije. Prav specializacije bi lahko bile ena od strokovnih podlag, s katerimi bi lahko diplomirane medicinske sestre v prihodnje prevzele določene naloge zdravnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

and1977
03. 08. 2010 11.55
če bi bili zdravniki kot večina medicinskih sester bi bilo boljše v zdravstvu!
davkoplacevalka
11. 05. 2010 15.33
Dobre srednje med.sestre so že dolgo temelj slovenskega zdravstva! Z lahkoto so dobile službo v tujini, kjer so cenili njihovo izobrazbo,delovnost in zanesljivost! Nanje so se zanesli zdravniki,učile so višje sestre, kasneje tudi diplomirane ! Zdaj pa se jim pišejo črni časi. So zapostavljene celo od lastnih mlajših kolegic,podcenjene in izkoriščane !
bnam 2707
10. 05. 2010 20.53
Nič, bili bi samo bratje.
ivo55
10. 05. 2010 16.17
Za verodostojnost take trditve je potrebno opraviti vsaj primerjalno analizo porabljenega delovnega časa po pacientu doma in v tujini (ZDA) za vsaj polovico opravil v zdravstvu, urediti nagrajevanje po delu, ....
nis9x
10. 05. 2010 16.16
Spet stvari niso jasne.Na račun stiske srednjih sester so si v virantovi vladi močno opomogle diplomirane sestre.srednje pa ostajajo že leta na istem.Uporabljajo jih za število ko hočejo kaj doseč zase.Tudi v tem primeru je verjetno tako.
untableass
10. 05. 2010 16.03
nekatere so zelo prijazne nekatere se pa imajo ze za dr. pa jim smrdi po ugasenem cigaretu in po kavi iz ust
fafajonka
10. 05. 2010 16.01
Dobra medicinska sestra je bolša od slabga dohtarja.