V največji opozicijski stranki LDS pričakujejo, da se bodo pobudi poleg njihovih 23 poslancev pridružili tudi Socialni demokrati (SD), ki so imeli glede zakona podobne vsebinske in formalne pomisleke kot v liberalni demokraciji.
Opozicija potrebuje najmanj 30 poslanskih podpisov
Če bi se poslanci SD pridružili pobudi, bi s svojimi desetimi podpisi zadostili zakonskemu pogoju, ki za razpis referenduma zahteva najmanj 30 poslanskih podpisov. Poslanka LDS Majda Širca je povedala, da so se s predstavniki druge največje opozicijske stranke o pobudi že pogovarjali, v SD pa se bodo odločili v ponedeljek, ko bo zasedalo predsedstvo Socialnih demokratov. Rok za vložitev pobude se sicer izteče v sredo.
Širca pričakuje, da se bodo v SD pridružili pobudi tudi zaradi tega, ker so predstavniki te stranke v razpravah poudarjali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva za preprečitev uveljavitve zakona. Sicer pa so v LDS v primeru neuspešnega zbiranja poslanskih podpisov pripravljeni tudi na drugo pot - zbiranje podpisov volivcev.
Pahor ima glede referenduma pomisleke
Pobuda LDS kolegom iz opozicijske SD, naj s svojimi poslanskimi podpisi podprejo zahtevo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, pri predsedniku Socialnih demokratov Borutu Pahorju ni naletela na odobravanje. Pahor je v pismu predsedniku liberalne demokracije Antonu Ropu odločitev za referendum označil za "zelo napačno".
"Kritika vlade v njenem prizadevanju, da si podredi medije, je z vidika svobodne družbe pomembna, vendar pa ne tako odločilna, da bomo zdaj na tej točki mobilizirali javnost in zato poleg vsega porabili 600 milijonov tolarjev. Nenazadnje, gre za zakon, ki ga lahko takoj spremenimo, ko pridemo na oblast," je v pismu zapisal Pahor.