Avtor prispevka: Vladimir Vodušek
Na to, kakšno je stanje odnosov med največjo vladno in največjo opozicijsko stranko, priča že začetek novinarske konference izvršnega direktorja liberalne demokracije Bogdana Biščaka, ki je takole odgovarjal Janezu Janši. "Sem smo vas povabili zato, da bi komentirali ponavljajoča se podtikanja Janeza Janše. Čeprav so to očitali drugim, so očitno oni dobro prečitali nekatera Göbbelsova navodila in se očitno odločili, da se ponavljati se, splača," je povedal Bogdan Biščak.
Biščak je pri tem spomnil na izjavo Janeza Janše Financam, da od imenovanja Zorana Thalerja za predsednika uprave Simobila zaupa le golobom pismonošem. "Slovenija je danes poleg Mehike edina država, kjer ena stranka obvladuje celotne komunikacije. Zaradi tega je zasebnost komunikacij v temelju ogrožena," je povedal prvak SDS Janez Janša.
"Zdi se mi, da tovrstno razumevanje teh stvari kaže predvsem na to, da je na drugi strani veliko pripravljenosti početi kaj takšnega, kot je prisluškovanje," je menil Biščak.
"To lahko rečem ne samo zaradi teh zadnjih izjav, ampak tudi zato, ker imamo v Sloveniji samo dva dokumentirana primera prisluškovanja političnim nasprotnikom in oba sta se zgodila v času, ko so resorje oziroma organe, ki to lahko delajo, vodila dva politika SDS. Prvič je bilo to leta 1992, ko so prisluškovali telefonski številki takratne LDS, ki ga je odredil Miha Brejc. To je bilo celo v času predvolilne kampanje. Drugič je šlo za tovrstno prisluškovanje s strani takratnega VOM-a leta 1994," je povedal Biščak.
"Do takrat, ko situacija postane resna, je bila stalna praksa sedanje vladajoče koalicije, da začne na ves glas vpiti: 'Primite tatu!' in kazati s prstom na druge zato, da ne bi pogledal, kaj v resnici sama počne," pa je svoj lonček metaforično pristavil tudi Branko Grims, član vodstva SDS.
Konflikt številka dva: gospodarstvo
Drugo polje, na katerem se odvija bitka za interpelacijo, pa je gospodarstvo, kjer je Janez Janša vladni koaliciji očital, da je Revozu podarila 40 milijonov evrov in s tem drago plačala sedemsto delovnih mest.
"Primer Revoza je med vsemi najbolj značilen in po mojem kaže na kompetenco Janeza Janše za medstrankarske zdrahe in popolno pomanjkanje kompetence za vodenje te države. Lahkotnost, s katero ugotovi, da je 40 milijonov evrov, ki jih slovenska vlada vlaga v ta projekt, zelo draga investicija za sedemsto delovnih mest, namreč ni vredna človeka, ki se želi s politiko resno ukvarjati," je na oster način zaključil Biščak.
Glede na ostrino spopada še preden se je uradno začela volilna kampanja, je pričakovati najbolj radikalen volilni spopad doslej, ki bo precej utrudil politiko, zelo verjetno pa tudi volivce.