Slovenija

LDS v znamenju odstopov

Ljubljana, 09. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Roman Jakič je odstopil s položaja generalnega sekretarja opozicijske stranke. Vrsta odstopov tudi med ljubljanskimi svetniki iz LDS.

Jakič bo funkcijo sekretarja LDS opravljal najdlje do 1. julija
Jakič bo funkcijo sekretarja LDS opravljal najdlje do 1. julija FOTO: POP TV

Roman Jakič je v sredo zvečer odstopil z mesta generalnega sekretarja LDS. Gre za osebno odločitev, sprejeto po tehtnem premisleku, je povedal Jakič in dodal, da je razloge za odstop pojasnil v pismu predsedniku Liberalne demokracije Antonu Ropu in predsedniku sveta stranke Antonu Anderliču.

"Razlogov za odstop ne želim komentirati," je pojasnil Jakič. "Odstopam iz vsebinskih, ne osebnih razlogov," je za 24ur še povedal dosedanji generalni sekretar LDS.

Na mesto generalnega sekretarja, na katerem je nasledil Petra Jamnikarja, je bil Jakič na predlog predsednika LDS Antona Ropa izvoljen 22. decembra lani. Takrat je ocenil, da je nastopil čas za notranjo reorganizacijo LDS, po izvolitvi pa je poudaril, da se mora stranka organizirati na način, da bo čez štiri leta lahko alternativa vladajoči SDS. Cilj reorganizacije naj bi bil tudi čim boljši rezultat na lokalnih volitvah 2006.

38-letni Jakič je bil sicer v prejšnjem mandatu po izvolitvi Jelka Kacina za evropskega poslanca predsednik odbora DZ za zunanjo politiko. Bil je tudi opazovalec v Evropskem parlamentu, po vstopu Slovenije v EU pa je postal poslanec. Na volitvah evropskih poslancev 13. junija ni bil izvoljen. V prejšnjem mandatu državnega zbora je opravljal tudi funkciji vodje slovenske delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope in predsednika njenega političnega odbora.

Od ustanovitve podmladka LDS leta 1991 do leta 1998 je Jakič vodil Mlade liberalne demokrate, v treh mandatih pa je bil poslanec.

Razpad ljubljanskih svetnikov LDS

Nesoglasja znotraj LDS naj bi nastala tudi zaradi ponovne izvolitve Slavka Slaka za predsednika ljubljanske podružnice liberalne demokracije
Nesoglasja znotraj LDS naj bi nastala tudi zaradi ponovne izvolitve Slavka Slaka za predsednika ljubljanske podružnice liberalne demokracije FOTO: Dare Čekeliš

Kot je znano, so v zadnjem tednu v javnost prišla nekatera nesoglasja med mestnimi svetniki LDS-a zaradi razhajanja s politiko mestne uprave, ki jo vodi koalicija LDS-DS. Že marca je iz svetniškega kluba izstopila nekdanja županja Vika Potočnik, danes pa so iz svetniškega kluba LDS v ljubljanskem mestnem svetu izstopili še Dunja Piškur Kosmač, Stane Pejovnik, Peter Božič in Janko Moederndorfer. Kot je slednji pojasnil v izjavi za javnost, je glavni razlog za izstop "nestrinjanje s takšnim načinom vodenja mestne politike, kot se izvaja danes".

Svoj izstop iz svetniškega kluba LDS v ljubljanskem mestnem svetu je potrdil tudi svetnik Darko Štrajn. Potem ko je odstopil že z mesta generalnega sekretarja LDS, pa je, kot je napovedal, iz svetniškega kluba liberalne demokracije izstopil tudi Roman Jakič.

Kot je pojasnil Štrajn, se je za odstop odločil iz enakih razlogov kot njegovi. Očitno bo kmalu večina svetnikov postala neodvisnih in lahko pravzaprav že ustanovijo svojo skupino, je še pojasnil. Današnji odstopi so po Štrajnovih besedah pravzaprav vložek v rekonstrukcijo stranke.

Štrajn je poudaril, da njihov cilj ni bil izstop, ampak da bi se dinamiziralo in okrepilo delovanje mestne koalicije. Ker pa več mesecev niso videli pravih rezultatov in v luči zadnjih dogodkih na seji mestnega odbora je bilo potrebno storiti tako potezo, da se zadeve postavijo spet na svoje mesto.

Najavili bodo politično frakcijo

Štirje svetniki LDS bodo odslej v mestnem svetu delovali samostojno, je pojasnil Moederndorfer in dodal, da bodo v najkrajšem možnem času svetu stranke najavili samostojno politično frakcijo. Tako bodo po njegovih besedah lažje uveljavljali vse, kar je zapisano volilnem programu LDS in tudi različne projekte.

Po njegovih informacijah naj bi iz svetniške skupine LDS izstopili tudi Eva Strmljan Kreslin in Cvetka Selšek, ki sicer nista članici stranke.

Razlog za nesoglasja v svetniški skupini naj bi bilo neuresničevanje projektov na lokalnem nivoju, nezadovoljstvo s prodajo SIB banke in tudi volitve predsednika ljubljanske LDS, na katerih je bil znova izvoljen Slavko Slak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.