Potem ko je vlada prejšnji teden potrdila predlog novele zakona o graditvi objektov, ki ukinja možnost gradnje objektov za lastne potrebe v velikosti do 250 kvadratnih metrov v lastni režiji, so se danes sledili številni pomisleki glede novele. Omejitev gradnje objektov v lastni režiji na do le 30 kvadratnih metrov skrbi koalicijo in opozicijo.
"Omejevanje medsosedske pomoči in posledično tudi gradnje v lastni režiji tistih objektov, ki jih potrebujemo za življenje in delovanje, gotovo ne bo prispevalo k oživitvi obrtnega sektorja," je dejal pojasnil Andrej Vizjak (SDS). Zaradi omejitve bodo po njegovi oceni nastale nepotrebne provizije fiktivnim izvajalcem, opozoril pa je tudi na premajhno število inšpektorjev v državi.
"Omejevati delo v lastni režiji na neke simbolno smešne kvadrate, ki ustrezajo latrini ali čemu podobnemu, je zopet poseganje v svobodo ljudi v tej državi, in to se mi zdi nesprejemljivo," je dejal Vizjak. Poslanska skupina SDS se bo o predlogu še pogovorila, Vizjakovo stališče pa je do takšnih rešitev "izjemno odklonilno".
Pomisleke imajo tudi koalicijski poslanci
Nezadovoljstvo v zvezi s predlagano novelo se kaže tudi v poslanski skupini SD. Njen vodja Dušan Kumer je dejal, da je zanje v tem zakonu zelo pomembna zagotovitev varnosti pri gradnji, omejitev površine objekta, ki je zdaj v velikosti 30 kvadratnih metrov, pa je stvar debate. Po Kumrovih besedah je omejitev postavljena prenizko, kar bo "razburilo večino slovenske javnosti". Stališče največje poslanske skupine je tako trenutno bolj odklonilno kot pritrdilno, pravi njen vodja. Verjame pa, da se lahko dogovorijo za rešitev, ki bo sprejemljiva za vse. "Pričakujemo nekatera pojasnila in usklajevanje z vladnim resorjem," je dodal Kumer.

LDS proti omejitvam gradnje v lastni režiji
Medtem ko v PS SD pričakujejo pojasnila in usklajevanje, pa v LDS predlagajo, da novelo umaknejo iz zakonodajnega postopka. "Gradbeni sektor zaradi predlagane novele zakona ne bo imel več dela, temveč bodo Slovenci imeli manj novih stanovanjskih hiš in več nerešenih stanovanjskih vprašanj!“ je v sporočilu zapisal poslanec LDS Ljubo Germič.
"Prepričani smo, da predlog zakona ne bo rešil gradbenega sektorja in tudi ne bo dosegel namena zmanjševanja sive ekonomije v Sloveniji,“ je zapisal Germič. Ob tem je dodal, da je bil v ta namen pravkar sprejet zakon o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno. "Novela zakona o graditvi objektov sledi zahtevam manjšine v škodo večine, ki drugače kot z lastnim delom stanovanjskih hiš velikokrat ne bi mogli zgraditi,“ je dodal Germič.
V poslanskem klubu LDS so prepričani, da je gradnja stanovanjskih hiš v lastni režiji, "če odmislimo špekulativne primere", še vedno predvsem nekakšen socialni korektiv. "V prihodnje pričakujemo zakonske rešitve, ki ne bodo skregane s slovensko tradicijo reševanja stanovanjske problematike,“ je zaključil Germič.
Zares želi, da vlada preuči smiselnost novele
V poslanski skupini Zares pa po besedah Franca Jurija pričakujejo, da bo vlada pred začetkom postopka parlamentarne obravnave še enkrat preučila smiselnost predlagane novele. Kot je ocenil, je v zvezi s predlogom novele razvidna stiska predlagatelja, ki je pod pritiskom zahtev Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, da naj pomaga gradbenemu sektorju.
"Namen je sicer smiseln v luči preprečevanja sive ekonomije in dela na črno, pa vendar prekomeren, saj močno posega v tradicionalno slovensko medsosedsko pomoč. V Sloveniji se letno v lastni režiji zgradi le nekaj čez tisoč stanovanjskih objektov in tudi s tega vidika predlagani zakon ne bi rešil stiske gradbenega sektorja," so prepričani v PS Zares.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.