Slovenija

LDS: Pluralizacija ni stvar vlade

Ljubljana, 11. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na zahteve Koalicije Slovenija, ki jih je v začetku leta naslovila na predsednika vlade Antona Ropa, je odgovorila največja vladna stranka LDS. Gregor Golobič je zahteve, ki jih je kasneje prevzela tudi civilna pobuda simpatizerjev SDS, komentiral kot neverjeten poskus restavracije komunizma.

Predsednik sveta LDS Gregor Golobič je zahteve Koalicije Slovenija samo komentiral
Predsednik sveta LDS Gregor Golobič je zahteve Koalicije Slovenija samo komentiral FOTO: Dare Čekeliš

Kot je dejal predsednik sveta LDS Gregor Golobič, gre za temo, s katero želijo nekateri zamegliti vsebinske razprave v slovenski politiki.

Med drugim "brezumje omenjenih zahtev razumemo kot plod nekakšne stiske, v kateri se je po seriji očitno nenadejanih porazov znašlo nekaj strank opozicije". Ker jih niso zmožne predelati z racionalno analizo in potegniti ustreznih konsekvenc, želijo v nekakšni agoniji na agresiven način projecirati krivdo v zunanje okoliščine, kar je, ko se natančno pogleda, kaj trdijo, že na meji psihoze, je dejal Golobič.

Predsednik sveta LDS je sicer že uvodoma poudaril, da na zahteve Koalicije Slovenija ne bo odgovarjal niti v imenu stranke niti v imenu premiera Antona Ropa, ampak jih bo samo komentiral. Z odgovarjanjem na takšne zahteve bi namreč po njegovem LDS sprejela neko obliko komuniciranja oz. način, ki se ji ne zdi primeren. Poleg tega so po njegovem zahteve naslovljene na napačnega naslovnika, torej na vlado, ki je večina zahtev ne zadeva.

V SDS so napoved LDS, da bo namesto vlade odgovorila na zahtevo opozicije komentirali z besedami, da zahteve Koalicije Slovenija niso naslovljene na LDS ali katerokoli drugo vladno stranko, temveč na premiera Ropa, preko medijev pa o tem z LDS ne nameravajo komunicirati.

Med omenjenimi zahtevami oz. predpostavkami, na katerih temeljijo, naj bi bilo ustvarjanje "zatohlega" ozračja v Sloveniji s strani politične oblasti, vendar po besedah Golobiča takšno ozračje ustvarjajo prav zahteve Koalicije Slovenija. Te temeljijo na predpostavki, da imamo v Sloveniji opravka z uzurpirano oblastjo ter pristranskimi mediji in novinarji. Tako je naša demokracija samo formalna, volitve pa ne odločajo o ničemer, je izjavo predsednika SDS Janeza Janše povzel Golobič. Zato so po njegovem zahteve poziv k okrogli mizi, kakršno smo imeli v Sloveniji v začetku 80-ih let, ko so potekali pogovori med oblastjo, ki ni bila izvoljena na demokratičnih volitvah, in novimi strankami, ki so se vključevale v politiko. Tako se mu zdijo očitki o tem, da imamo danes slabše medije kot v omenjenem obdobju, škandal oz. izjava, ki največ pove o tistem, ki jo je dal.

"Dolžnost vlade ni, da si zagotavlja opozicijo, zato se nas v bistvu takšno početje niti ne tiče," je povedal Golobič.

Neumestne se Golobiču zdijo tudi zahteve po delitvi premoženja nekdanjih družbenopolitičnih organizacij, izjave Janše o tem, da LDS z oddajanjem nepremičnin financira svoje delovanje, pa je označil za izmišljotine. "SDS ima namreč danes v lasti več premoženja družbenopolitičnih organizacij od LDS, pri takšnih izjavah pa gre za prazno gesto, s katero se želi ustvariti vtis, da živimo v času pred 15 leti."

Glede zahtev po enakopravni zastopanosti vladnih in opozicijskih strank v strukturah zveze Nato in Evropske unije je pojasnil, da bomo predstavnike za te funkcije volili prihodnje leto, nekakšne kvote pa strankam ne more zagotoviti vlada. Za funkcije sicer lahko kandidirajo vsi državljani, je dodal. Podobno neprimerne se mu zdijo tudi zahteve po nekakšnem zagotovljenem članstvu opozicije v nadzornih svetih podjetij, s katerim bi izboljšali nadzor. "Vsi člani teh svetov so namreč enakopravni in delujejo kot celota, nihče pa v nadzornem svetu ne sedi zato, da bi nadzoroval druge."

Delitev televizijskega programa je nesprejemljiva

Zahteve po neposrednih prenosih parlamentarnih zasedanj, "opozicijskem" programu na nacionalni televiziji ter večji pluralnosti tiskanih medijev pa je komentirala podpredsednica stranke Majda Širca. Ta zahteva po njenem postavlja pod vprašaj svobodo izražanja, zahteva v smislu delitve vpliva politike na medije oz. delitev televizijskega programa pa je popolnoma nesprejemljiva. Neposredne prenose parlamentarnih zasedanj imajo po Evropi različno urejene, je povedala Širca, ki je ob tem predstavila nekaj primerov. Kot je poudarila, so v LDS "za" prenose sej državnega zbora, vendar ob konsenzu strokovnih združenj in širše javnosti, ki je "to ne sme udariti po žepu". Golobič je k temu dodal, da so z mnenjem glede prenosov sej parlamenta želeli spodbuditi tudi razpravo strokovnih združenj, do katerih so nekatera stališča in zahteve Koalicije Slovenija precej žaljiva.

Na vprašanje o "selektivnem sodelovanju" Koalicije Slovenija na sejah državnega zbora pa je dal Golobič "osebni komentar". Po njegovem je takšno početje sicer legitimno, čeprav nenavadno, oceno pa bo doživelo na volitvah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15