Gregor Golobič, ki je bil dolga leta desna roka predsednika vlade in stranke Janeza Drnovška, je izstopil iz stranke Liberalnih demokratov Slovenije, je za 24ur.com potrdila tiskovna predstavnica stranke Petra Škofic. "Golobič je v torek obvestil stranko, da izstopa iz njenega članstva. Zapisal je, da mu je bilo v osebno čast in zadovoljstvo do pred nekaj let soustvarjati njeno vsebino in podobo," je povedala Škoficeva.
Predsednik LDS Jelko Kacin njegov izstop obžaluje, saj bi stranka v tem času potrebovala tudi njegove razmisleke za prihodnost, je za 24ur.com pojasnila Škofičeva in dodala, da je bil Golobič po Kacinovih besedah "eden od najbolj odgovornih članov stranke do svojega umika pred nekaj leti".
Podpredsednica stranke Zdenka Cerar pa je izrazila prepričanje, da se bo vrnil, če bo "začutil, da ima v stranki kaj povedati". Cerarjeva je tudi povedala, da Golobičev odhod za stranko zagotovo pomeni izgubo. Ocenila je, da izstop pomeni izraz kritike, da razmere niso take, da bi se Golobič v stranki lahko videl. "Pomeni pa tudi opozorilo, da se moramo bolj poenotiti, kot smo se," je dejala. Poudarila je, da je LDS v vsebinskem pogledu, v stališčih do "velikih problemov države", popolnoma enotna. Prizadevajo pa si, da bi konsenz dosegli tudi na organizacijskem področju. Podobo stabilnosti LDS uničuje dejstvo, da so posamezniki usmerjeni na medsebojna obračunavanja, je dejala. Napovedala je, da bodo na kongresu stranke 27. januarja "ljudje povedali, kaj mislijo" tudi v programskem, vsebinskem pomenu. Vidi pa tako možnost, da bo vodstvo na kongresu dobilo zaupnico, kot tudi možnost za odstop vodstva.
Tudi poslanec LDS Marko Pavliha je dejal, da izstop obžaluje. Vsak izstop iz stranke namreč jemlje kot "zelo slabo novico, kot udarec stranki, ki ga ne potrebuje". Prepričan pa je, da Golobič v politiki še ni rekel zadnje besede. Poslanec Milan Petek pa je izstop ocenil kot signal, da je zadnji čas, da v LDS skušajo poenotiti pogled na trenutno in bodoče stanje v stranki.
Golobič ni imel več upanja
Za časnik Dnevnik pa je Golobič povedal, da je bil njegov izstop iz stranke le vprašanje časa. "Vztrajal sem zaradi precejšnjega števila ljudi, ki jih cenim in so še v LDS," je dejal za časnik in dodal: "V nasprotju z mano so imeli upanje, da bo LDS iz začaranega kroga nekako izstopila. Če bi izstopil pred dvema letoma, bi s tem morda omajal upanje, da je še mogoče kaj narediti."
Golobič je v profesionalno politiko vstopil leta 1988 kot član predsedstva republiškega komiteja ZSMS, najbolj pa je bil aktiven kot generalni sekretar LDS v času, ko je stranko vodil še Janez Drnovšek. Sodeloval je pri oblikovanju vseh eldeesovih vladnih koalicij in vodil strankine volilne kampanje. Iz aktivnega sodelovanja v politiki se je umaknil leta 2004 po volilnem porazu LDS. Še pred tem je pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami odmeval njegov odhod v zagorsko podjetje Ultra.
V začetku leta je svoje zamrznjeno članstvo iz LDS umaknil predsednik republike Janez Drnovšek, kmalu zatem pa sta se za izstop odločila še njen nekdanji izvršni direktor Bogdan Biščak ter Drnovškov svetovalec Ivo Vajgl, ki je bil protikandidat Jelka Kacina za predsednika LDS. Oktobra je z mesta podpredsednika stranke odstopil Matej Lahovnik.
Za konec januarja prihodnje leto je napovedan kongres liberalnih demokratov, na katerem bodo po odstopu podpredsednika Lahovnika volili novega podpredsednika. Po napovedi predsednika stranke Jelka Kacina bodo glasovali tudi o zaupnici njegovemu delu. Poslanec in nekdanji šolski minister Slavko Gaber je prepričan, da bi morala stranka po porazu na evropskih, parlamentarnih in lokalnih volitvah poiskati osebo, ki bi strnila vrste v največji opozicijski stranki ter oblikovala alternativni vladni program, zato je pozval Kacina k odstopu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.