LDS je pred prvomajskimi prazniki vložil zahtevo za sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko. Kot je povedal predsednik njihove poslanske skupine Jožef Školč, bi radi, „da ta odbor enkrat temeljito razpravlja o razmerah na ministrstvu za zunanje zadeve“.
"Da je tam marsikaj narobe, se je pokazalo predvsem v povezavi s stvarmi, ki so prišle na dan ob objavi t. i. washingtonske depeše,“ je nadaljeval Školč in spomnil, da je minister Dimitrij Rupel takrat odredil sporen nadzor, ki je zajel veliko število uslužbencev, predvsem uglednih diplomatov.
Čeprav je bilo vedno v ospredju ime Marjana Šetinca, imajo v LDS podatke, da je bilo na podoben način šikaniranih več ljudi, ki pa iz različnih vzrokov ne želijo biti imenovani. Izgovor, da gre za spor z enim uslužbencem in enim časopisom, torej ni prepričljiv, dodaja Školč. "Gre za vprašanje, ali na ministrstvu sploh obvladajo svoj posel.“

Spomnil je, da je ministrstvo nezakonito dobilo vpogled v 11.000 klicev in poudaril, da je ministrstvo notranjo preiskavo vodilo na nezakonit način. "Kakšne vrste tehnično pomoč naj bi nudil uslužbenec, ki je zaposlen v kabinetu predsednika vlade, gospod Lavrih, na čigavo pobudo in na kakšni zakonski podlagi," je še nekaj vprašanj, ki jih je nanizal vodja poslanske skupine LDS.
Z nadzorom niso ugotovili nič, kar bi opravičevalo poseg, je še dejal Školč. Opozoril pa je na nekaj drugega. "Pokazalo se je, da je na ministrstvu veliko nezadovoljstvo z vodenjem resorja, da so stvari kaotične in da, če uporabim besede ministra Rupla, na tem področju vlada precejšnja zmeda.“
Ob tem je spomnil, da je še pred izbruhom afere z depešo sindikat diplomatov prosil zunanjega ministra, da temeljito spregovorijo o delu ministrstva predvsem v času predsedovanja. Ker je bil poziv neuspešen, so se obrnili na premierja Janeza Janšo, a tudi iz tega ni bilo nič. Omenil je tudi domnevno netransparentna kadrovanja na pomembna diplomatska mesta.
Vse to povzroča nezadovoljstvo na ministrstvu, verjetno ima posledice tudi na učinkovitosti zunanje politike, je še poudaril Školč, ki je prepričan, da je razlogov za razpravo dovolj. Pogovarjati se želijo o razmerah na Mladiki in predstaviti jasno sliko o slovenski zunanji politiki. Odstavitve ministra Rupla pa ne nameravajo predlagati. "Jaz si ne domišljam, da bi zaradi tega premier vlekel kakšne kazenske zamenjave,“ je še poudaril Školč in dodal, da je na ministrstvu prišlo do nekih rošad, a je vprašanje, ali v povezavi s tem problemom.
Jerovšek: Zahteva je kaotična
Predlagateljem očita, da je zahteva "izjemno kaotična". Dodal je, da ima opozicija sicer legitimno pravico do mnenja "o kaotičnih razmerah na zunanjem ministrstvu", vendar bi se po njegovih besedah predsedovanje Slovenije Evropski uniji "ustavilo ali bilo neuspešno", če bi bilo to res. Dokaz za to, da so obtožbe opozicije na trhlih nogah, je po njegovem mnenju podpis stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma med EU in Srbijo, s čimer je slovenska diplomacija "dosegla izjemen uspeh".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.