Medicoengineering je, kot je znano, ministrstvu za zdravje ponudil donacijo za nabavo 18 operacijskih miz za pet slovenskih bolnišnic. V najkrajšem času naj bi dogovor zapisali v pogodbo, po podpisu pa bodo v Medicoengineeringu tudi naročili mize in vso opremo po specifikaciji, kot je bila določena v zadnjem razpisu, je po srečanju dejala prokuristka družbe Tanja Frantar.
V pogodbi bodo dorekli več pogojev, med drugim bodo zapisali, da ministrstvo za zdravje v tem poslu nima nobenih finančnih ali drugačnih obveznosti, je pojasnil minister za zdravje Andrej Bručan. V pogodbo pa naj bi tudi zapisali danes sprejeti dogovor, da bo Medicoengineering za dobavljeno opremo zagotovil tri leta garancije. Garancija proizvajalca miz Maquet je sicer dve leti, je že v sredo pojasnil Igor Zabret iz Medicoengineeringa.
Frantarjeva je po sestanku na ministrstvu zagotovila, da bodo po podpisu pogodbe in dobavi opreme vsa dela opravljena v največ šestih tednih. Prvi bo najverjetneje na vrsto prišel ravno Onkološki inštitut, opozorila pa je, da za dokončno vselitev v nove prostore Onkološkega inštituta ni vse odvisno le od dobave operacijskih miz, saj je tam potrebno opraviti še druga gradbena dela. Ta izvaja družba SCT.
V LDS skeptični do ponudbe
V svetu LDS ugotavljajo, da bi bila najhitrejša in najracionalnejša pot za nabavo operacijskih miz tista, ki sledi sklepu državne revizijske komisije, in sicer z neposrednimi pogajanji, ki so lahko zaključena v nekaj dneh. "Svet stranke meni, da ne gre za donacijo, ampak za zavajanje javnosti in zdravstvenega sistema," je dejal predsednik LDS Jelko Kacin.
Donacije so seveda prava pot, ampak za kaj drugega, za prihodnje nakupe, meni Kacin. Ta ponudba pa je "pesek v oči in poskus prikrivanja, da je šlo za zavesten poskus podtikanja nakupa miz po previsokih cenah. In ko so se stvari pokazale v javnosti, se zdaj manipulira s stisko bolnikov in bolnic v prepričanju, da si nihče ne bo upal opozoriti na to, zakaj je šlo," je poudaril prvak LDS in dodal, da je šlo za zavajanje in za nadaljevanje monopola enega, na razveljavljenem razpisu najdražjega dobavitelja operacijskih miz.
Zato bo LDS storila vse, kar je potrebno, da bi tej zgodbi prišli do konca in omogočili, da bi v prihodnje denar iz zdravstvene blagajne uporabili racionalno, pravočasno in optimalno v korist tistih, ki jim je namenjeno, je pribil Kacin.
Pogodba še ta teden?
Minister je ocenil, da bi lahko pogodbo podpisali tudi še ta teden ali pa najkasneje v začetku prihodnjega tedna. Denar - okoli 400 milijonov tolarjev -, ki je bil namenjen za nakup operacijskim miz in bo tako ostal neporabljen v zdravstveni blagajni, pa bodo namenili za druge investicije v zdravstvo. Katere bodo te investicije pa na ministrstvu še niso dorekli.
Imena gospodarskih družb, ki so že obljubile svoje sodelovanje v tej vseslovenski akciji zbiranja donacij, s katerimi naj bi poplačali več kot 500 milijonov tolarjev vredne operacijske mize in pripadajočo opremo, Frantarjeva v sredo še ni hotela razkriti. Danes pa je izdala prve donatorje; donacijo v okvirih davčne olajšave so že obljubili v družbi Diners Club International, obljubljen pa že imajo tudi brezplačen prevoz celotne opreme, te je za več tovornjakov, v Slovenijo.
Spremembe v reviziji javnega poročanja
Vlada je na današnji seji za obravnavo v državnem zboru pripravila predlog novele zakona o reviziji postopkov javnega naročanja, s katero predlaga izjeme od uveljavljenih rešitev za vse tiste primere javnega naročanja, ko bi vloženi zahtevek za revizijo in ustavitev postopka povzročila ogrozitev življenja ali zdravja ljudi. V takih primerih vložitev zahtevka za revizijo ne zadrži postopka, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Andrej Bajuk.
Kot je znano, je podjetje Medicoengineering na ministrstvo za zdravje v sredo naslovilo ponudbo za donacijo 18 operacijskih miz. Kasneje so svojo ponudbo nekoliko podrobneje obrazložili in pojasnili, da ponujajo, da bi operacijske mize dobavili vnaprej, sredstva za njihovo plačilo pa naj se zberejo z donacijami slovenskih podjetij. Ob tem so za vsa podjetja, ki bi bila pripravljena sodelovati, ponudili tudi svetovanje, kako donacijo uveljaviti kot davčno olajšavo.
Bručan je ponudbo že takoj ocenil kot v tem trenutku verjetno najhitrejšo pot za hitro montažo operacijskih miz, podobnega mnenja pa je bil tudi Zvonimir Rudolf, generalni direktor Onkološkega inštituta, ki naj bi iz te donacije prejeli pet miz. Ponudbo je pozdravil tudi predsednik države Janez Drnovšek, tako minister za zdravje Andrej Bručan kot tudi premier Janez Janša pa sta opozorila, da to ni dolgoročna rešitev problemov javnega naročanja v zdravstvu.
Premier je dejal, da je sistem javnega naročanja slab, zato vlada pripravlja celovito spremembo zakona o javnem naročanju, napovedal pa je tudi spremembe zakona o reviziji, s katerimi bi zagotovili, da bo vlada imela v takih primerih, kot je bil primer naročanja operacijskih miz, možnost odločati in nase prevzeti vso odgovornost ter preprečiti ponavljanje takšnih situaciji, ko bi, ne zaradi pomanjkanja sredstev, kadrov ali prostorov, ampak zaradi nesmiselnih birokratskih ovir, trpelo življenje in zdravje ljudi, je povedal premier Janša.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.