
Natančno prebiranje vsebine sicer tajnega zapisnika razkriva tudi zanimive ocene o političnih nasprotnikih, predvsem Janezu Janši ter o tem, kakšen bi moral biti novi vodja liberalne demokracije.
Člani liberalne akademije med njimi Jožef Kunič, avtor zapisnika, Niko Toš in Darko Štrajn ugotavljajo, da je “LDS bila po volitvah 'napadena od znotraj' od ljudi, ki jih je zmedla izguba komunikacije z oblastjo. Veliko članov LDS pa še ne zna ali ne zmore misliti LDS v opoziciji.”
Darko Štrajn, predsednik Liberalne akademije, pravi, da je kriza v stranki ‘razumljiva’. “Stranka je izgubila volitve, obnoviti je treba njeno idejno podlago, itd. Kriza pa ima tudi druge aspekte, kot so organizacijski in podobni,” pravi Štrajn.
“Slovenska družba se je razdelila na tiste, ki so pristaši sistema trde roke, to je avtoritarizma, ki bo naredil red in bo prinesel pravico. Beseda vodje, ki dela red je nad obljubami in nad zakoni,” piše v analizi.
Drugi del slovenske družbe sistema trde roke ne podpira.
“Sedanja vladajoča koalicija kaže neke tendence, ki prekoračuje meje demokracije,” pravi Darko Štrajn. “Zaradi tega pa je potrebna takšna opozicija, da ostanemo znotraj meja demokracije,” dodaja.
LDS ne more biti organizirana tako, kot je SDS ali druge stranke trenutne koalicije . “Če ne priznava ‘Fürerskega sistema’ v celotni družbi, bo organiziranost, v kateri ima ena oseba zelo velika pooblastila, za člane LDS nesprejemljiva …Vsi tisti ,ki imajo radi sistem odločnega vodje so že pri Janši,” še piše v analizi.

“Po mojem mnenju in mnenju večine ostalih kolegov ima tip vodenja in vodje, ki ga predstavlja sedanji predsednik vlade in SDS, vse tiste lastnosti, ki jih vodja LDS ne bi smel imeti,” meni Pavel Gantar, poslanec največje opozicijske stranke.
Težava, s katero se srečuje članstvo LDS je odgovor na vprašanje kdo naj bo novi vodja stranke. Trditev, da nobenega med skoraj pet tisoč člani ni, je smešna. “Med tako številnim članstvom jih je gotovo vsaj ducat,” piše v zapisniku. “Oseba naj ne bo nekdo , ki je imel v času pred osamosvojitvijo pomembno funkcijo, ker bo to uporaben argument sedanje pozicije in ga bo na tej točki učinkovito raztrgala,” je še zapisano.