V LDS načeloma ne nasprotujejo privatizaciji zdravstva, toda politika ministra za zdravje Andreja Bručana na tem področju kaže na "divjo privatizacijo", ki s podeljevanjem koncesij poteka brez strategije, analiz prednosti in slabosti ter brez dialoga z državljani in veliko večino zdravstvenih delavcev. Generalna sekretarka LDS Meta Vesel Valentinčič je Bručanovo politiko kritizirala na primeru slovenjebistriškega zdravstvenega doma.
Po njenih besedah je v domu zaposlena le še petina zdravnikov, ostalo delo pa so prevzeli koncesionarji. Toda slednji na primer ne zagotavljajo dovolj dežurstev, tako da dežurstva splošne prakse opravljajo ginekologi, je dejala Veselova in dodala, da sedaj zdravstveni dom nima več preventivnih programov. Poudarila je, da je bil dom še nedavno vzorčen primer zdravstvene ustanove, ki je imela odlično razvito preventivno dejavnost in je prejela certifikat kakovosti ISO 9001/2000, in sicer za celotno dejavnost doma.
Prepričana je, da s privatizacijo, kot se je izvedla v slovenjebistriškem zdravstvenem domu, ni več zagotovljena celovita zdravstvena varnost prebivalstva. Generalna sekretarka največje opozicijske stranke je tudi opozorila, da računsko sodišče ne opravlja nadzora nad koncesionarji in porabo njihovih sredstev, čeprav so del javne zdravstvene mreže.
Poslanec in kandidat LDS za mariborskega župana Milan Petek je dejal, da razmere v mariborskem zdravstvenem domu niso tako kritične kot v Slovenski Bistrici, bi se pa lahko ob podobni politiki podeljevanja koncesij hitro poslabšale. Po njegovem mnenju se lahko zgodi, da bo v slovenskem zdravstvenem sistemu, ki glede na mednarodne primerjave deluje dobro, prevladala želja po dobičku ter da koncesionarji ne bodo imeli zaposlenega ustreznega kadra in ne bodo dovolj vlagali v izobraževanje.
Na novinarsko vprašanje o interpelaciji zoper Bručana je dejal, da imajo zanjo "obilo materiala", ni pa mogel govoriti o tem, kdaj bi bila lahko vložena. Bručan je med najresnejšimi kandidati za interpelacijo, o njeni vložitvi pa bo odločala poslanska skupina.
Bručan zavrača očitke
Pri podeljevanju koncesij v zdravstvu gre za javno zdravstveno oskrbo, ki jo lahko opravljajo tudi zasebniki, in ne za uvajanje samoplačništva. Storitve se bodo namreč še naprej financirale iz javnih sredstev. Podeljevanje koncesij tudi ni divja privatizacija zdravstva, kot to skušajo prikazati nekateri, so v odzivu na očitke LDS o "divji privatizaciji" zdravstva zapisali na ministrstvu za zdravje.
Ministrstvo za zdravje je s podeljevanjem koncesij razširilo mrežo javne zdravstvene službe, povečalo dostopnost do storitev in skrajšalo nekatere čakalne dobe, obenem pa je pri podeljevanju koncesij upoštevalo določila veljavnega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je veljal zadnjih 14 let.
Poudarjajo, da v tem mandatu ni bilo podeljenih bistveno več koncesij kot v zadnjih 14 letih, "pa tudi nič pretresljivega se lansko leto in letos ne bo zgodilo, da bi lahko govorili o divji privatizaciji".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.