Minister je namreč po mnenju LDS v celoti zapravil politični kapital, ki so mu ga ob glasovanju proti interpelaciji pred mesecem dni zaupali koalicijski poslanci, je na današnji novinarski konferenci poudarila poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem.
V največji opozicijski stranki še vedno budno spremljajo delo ministra za zdravje Andreja Bručana. V tem mesecu pa se je pokazalo, da se Bručan iz interpelacije ni nič naučil, nima strategije spreminjanja zdravstvenega sistema, poleg tega ignorira partnerje v zdravstvu, pravi poslanka.
Če so koalicijski poslanci pred mesecem dni ob interpelaciji lahko pogledali stran, je po tem mesecu ministrovega dela skrajni čas, da Bručan odstopi. Janša bi moral razmisliti, ali je zdravstveni resor sploh v pravih rokah, še meni poslanka.
Afera okoli helikopterske nujne pomoči
Ob tem je navedla šest točk, ki po prepričanju LDS govorijo v prid njihovi zahtevi. Prva je afera okoli helikopterske nujne medicinske pomoči; te zgodbe se je minister lotil na napačen način, to je brez razpisa. Poleg tega je zavajal celo svojega šefa - premiera Janeza Janšo, da je bil razpis izveden. Zaradi tega se je moral sam premier v javnost opravičiti, ker je ministru verjel na besedo in javno zagotavljal, da je razpis bil.
Negativno mnenje računskega sodišča
Med razlogi, zaradi katerih je Bručan "zrel" za odstop, je Zalokar Oražmova navedla še negativno mnenje računskega sodišča za poslovanje Kliničnega centra Ljubljana za leto 2005. Poslanka je spomnila predvsem na kršitve pri javnih naročilih in potrjene nepravilnosti na področju kliničnega preizkušanja zdravil.
Politično kadrovanje
Ministru očitajo tudi politično kadrovanje v primeru zavrnitve imenovanja Vladimirja Toplerja za poslovnega direktorja Splošne bolnišnice Slovenj Gradec z nekonsistentno utemeljitvijo o lanskih ugotovitvah računskega sodišča, da bolnišnica z izplačevanjem zdravniškega dodatka Toplerju hudo krši načelo dobrega poslovanja. Po tem ključu bi moral minister zamenjati tudi vodstvo Kliničnega centra, je ob tem izpostavila Zalokar Oražmova.
Spor med lekarnami in Vzajemno
Tudi spor med lekarnami in Vzajemno, ki se vleče že več kot leto dni, je po mnenju LDS zadosten razlog za zamenjavo Bručana. Ta namreč ni ukrepal in je dovolil, da so se stvari tako razplamtele, "kratko" pa bodo na koncu potegnili zavarovanci, je dejala poslanka.
Nezakonita zavarovanja
Opozorila je tudi na ministrovo nereagiranje ob njihovih opozorilih med interpelacijo, da Prva zdravstvena asistenca ponuja nezakonita zavarovanja. To je sedaj po besedah Zalokar Oražmove potrdila tudi Agencija za zavarovalni nadzor, ki je prepovedala delovanje te družbe.
Predlog zakona o koncesijah
Zadnji izmed očitkov Bručanu pa je predlog zakona o koncesijah, ki je sicer nujen, a bi bilo najprej treba pripraviti strategijo na področju javnega zdravstva ter zdravstveno in lekarniško mrežo, na podlagi katerih bi podeljevali koncesije. Ministra kritizirajo tudi zato, ker je zakonski predlog pripravil v ozkem krogu, brez sodelovanja zdravniških institucij ali opozicije, čeprav je med interpelacijo zagotovil, da bo v prihodnje deloval tako.
Vse Bručanove napake se bodo popravljale še leta in leta, pravi poslanka, če Bručana pri njegove "buldožerskem pohodu" ne bo nekdo ustavil. Razmere na področju zdravstva so le še slabše kot pred interpelacijo, minister pa se težav loteva konfliktno in z edinim ciljem razgraditi sedanji zdravstveni sistem, je še sklenila Zalokar Oražmova.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.