Družbeno omrežje Twitter je preplavljeno z lažnimi računi. Razlogov za ustvarjanje takšnih računov je več, a si pri podjetju že dalj časa prizadevajo, da bi onemogočili al pa vsaj omejili delovanje tistih, ki stojijo za propagandnimi objavami, širjenjem lažnih novic pa tudi nepreverjenih dejstev. V zadnjih dneh je najbolj odmeval spor med podjetjem in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Twitter je namreč označil nekatere Trumpove tvite, ki bodisi navajajo neresnične bodisi nepreverjene informacije in dodal povezave na dejstva.
Tarča čistk pa ni bil samo Trump. Pred časom je Twitter ukinil 8558 računov, ki so sledili srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Aktivnost teh računov je bila različna, saj so bili nekateri zelo aktivni in so tvitali tudi pod 20-krat na dal ali več, drugi pa so bolj služili deljenju in všečkanju objav od določenih politikov, da bi ponazorili pomembnost sporočila. Nazadnje pa je Twitter izbrisal več deset tisoč profilov, ki naj bi jih usmerjala kitajska komunistična partija. Podobne usode so bili v preteklosti deležni tudi nekateri profili, zvesti ruski geopolitični liniji. Kaj pa pri nas?
V začetku epidemije je (za nekaj časa) pritegnil pozornost Twitter račun osebe Jana Novak, ki je trdila, da je zaposlena v UKC ter da tam stvari uhajajo izpod nadzora. "Sem zdravstvena delavka. Tam je kaos. Direktorju se sanja ne, kaj dela. Vsi so šefi. Ni enotne komande. Vodstvo skriva podatke o obolelih delavcih," je zapisala domnevna oseba.
Na laž so jo kmalu postavili v ljubljanskem UKC, ko so sporočili, da osebe s tem imenom in priimkom ni v obstoječi evidenci zaposlenih. "Zakaj se neznanci lažno predstavljajo in nato komunicirajo kot zaposleni, nam ostaja nerazumljivo," so še zapisali takrat. Vsekakor pa je tudi čas pokazal, da je bil zapis neresničen. Profil Jana Novak ne obstaja več.
Hiter prelet twitosfere takoj navrže nekaj sumljivih profilov, ki ustrezajo enemu ali več elementov lažnega profila. Tako denimo profila Janina Zupan in anamarija#podpira vlado uporabljata simbolične fotografije, ki so dostopne v arhivih kot so Dreamstime, Shutterstock ipd. "Anamarija" se je denimo tudi po razkritju branila s tem, da je bila fotografirana na neki konferenci. Pri omenjenih profilih je očitno, da gre za uporabnike, ki delijo 'desnosučne' vsebine. Kar pa ne pomeni, da na drugem političnem polu takšnih profilov ni.
Pred časom smo že pisali o strankarskih vojakih, ki skrbijo za distribucijo agend političnih strank in razkrili, da se agitacijskih in propagandnih taktih bolj ali manj posrečeno lotevajo skoraj vse politične opcije.
Janša napovedal čistko
Predsednik vlade Janez Janša je v začetku maja napovedal, da bo administrator njegovega profila pričel s čiščenjem profilov, ki so "brez jasne identifikacije ter brez realnih sledilcev ali vsebujejo simbole zločinskih režimov nacizma, komunizma in fašizma ali terorističnih organizacij".
Na spletu sicer obstaja več spletnih orodij, ki na podlagi elementov kot so profilna fotografija, število realnih sledilcev, datum nastanka profila, ime, aktivnost, delitev objav in še nekaterih značilnosti, lahko zaključijo, koliko lažnih sledilcev ima nek profil.
Za oris smo uporabili orodje Fake Followers Audit, ki naj bi bilo relativno natančno pri analizi in izračunih deleža lažnih profilov in preverili, koliko lažnih sledilcev imajo nekateri slovenski politiki. To orodje opredeljuje "lažne sledilce" kot račune, ki so nedosegljivi in ne bodo videli tvitov računa, ki mu sledijo. Bodisi zato, ker objavljajo nezaželene (spam) komentarje, širijo propagando, so boti ali pa neaktivni.
Če je predsednik vlade Janez Janša svoje Twitter uporabniško ime vtipkal v Audit, potem je najbrž jasno, zakaj je napovedal čistko. Izmed 64.391 sledilcev, naj bi jih bilo kar 47.199 oziroma 73,3 odstotka lažnih. Kot navaja Audit, je povprečen delež lažnih sledilcev za profile s primerljivim številom sledilcev 18,5 odstotka, kar je občutno izstopanje.
Marjanu Šarcu, prvaku največje opozicijske stranke LMP, ki ima 12.830 sledilcev, po Auditu sodeč, sledi manj lažnih profilov. Toda tudi pri njemu je delež še vedno visok. 5992 sledilcev oz. 46,7 odstotka. Zdravko Počivalšek ima 39,3 odstoka lažnih sledilcev (2349 od 5977). Evroposlanka Tanja Fajon jih ima skupno 31.950, od tega domnevno 51 odstotkov oz. 16.295 lažnih. Koordinator Levice Luka Mesec ima 1685 lažnih sledilcev (40,3 odstotka), notranji minister Aleš Hojs 2802 od 6171, predsednik SD Dejan Židan pa 40,6 odstotkov (1939) lažnih sledilcev.
Za primerjavo, Fake Followers Audit ugotavlja, da je med 81.989.104 sledilci Donalda Trumpa 57.556.351 oz. 70,2 odstotka lažnih.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.