"Po besedah Roberta Goloba se lahko vsi slovenski državljani uradno upokojijo pri 45 letih!" in "Oboževalci se združujejo, da bi osvobodili Tino Maze po kontroverznem intervjuju" sta le dva naslova intervjujev z ukradeno podobo naše spletne strani, ki bralce nagovarjajo k vlaganju v kriptovalute, izpostavljajo uspešne zgodbe znanih ljudi, s številkami predstavijo bogat zaslužek, ki ga lahko dosežete že v nekaj minutah in pozivajo k nezaupanju v banke.
Če želite klikniti na kakšno drugo rubriko, vam je to onemogočeno. S klikom na podčrtane besede v novici pa vas goljufi preusmerijo na obrazec za osebne podatke, ki ga morate izpolniti, če želite zaslužiti. Priložena so naslednja navodila:
– izpolnite kratek obrazec s svojimi kontaktnimi podatki,
– upravitelj vas bo kontaktiral po telefonu in vam pomagal pri prvi naložbi,
– v samo enem tednu lahko dvignete svoje prve prihodke na katero koli kartico ali pustite denar v projektu, da zaslužite več.
Seveda nič od tega ne drži, gre za goljufijo, ki storilcem omogoča dostop do osebnih podatkov in lahko pripelje celo do kraje vašega denarja.
Kako prepoznati lažno novico?
Največkrat lahko že na prvi pogled vidite, da gre za nenavadno vizualno podobno, drugačne črke, nenavadne besede, nelogične stavke. V lažni novici tvorba povedi ne ustreza skladnji slovenskega knjižnega jezika. V večini primerov tudi grafična podoba lažne novice ne ustreza videzu spletne strani 24ur.com.
Prevaranti bodo novico, ki ima ukradeno podobo, objavili na začasnem URL-naslovu, ki ni pravi ali varen. To zlahka preverite tako, da morate, ko odprete stran 24ur.com, poleg naslova 24ur.com v URL imeti zraven še ikono, da je stran varna (najpogosteje zaklenjena ključavnica). Kakršenkoli drugačen naslov je lažen.
Takšna zloraba naše spletne strani se ni zgodila prvič, o tem smo že večkrat poročali.
Spletna stran Varni na internetu, projekt, ki ga izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, ob tem ljudi poziva, naj ne nasedajo obljubam o bajnih zaslužkih na kripto trgovalnih platformah. Če oseba nasede podobnim spletnim goljufijam, namesto zaslužka lahko ostane brez vsega. "Ko na njihovo platformo prenesete večji znesek denarja, vam vsa nadaljnja izplačila onemogočijo ter od vas zahtevajo nova in nova nakazila za kritje različnih fiktivnih stroškov. Ko ugotovijo, da niste več pripravljeni plačevati, se na vaše klice in sporočila ne odzivajo več," svarijo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.