![Primer lažne pošte s povezavo](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/225ddfabfa0b642f4f41_63363266.jpg?v=c03b&fop=fp:0.32:0.41)
Goljufi za tarčo pripravijo lažno elektronsko sporočilo, ki je prirejeno tako, da deluje, kot da ga je poslala banka, katere komitent je oškodovanec.
"V sporočilu so lažne navedbe, da je nujno potrebna posodobitev spletne banke, vstopnega žetona, da je prišlo do tehnične napake ipd. Vsem tovrstnim sporočilom je skupno, da vsebujejo povezavo, na katero je treba klikniti. Povezave se že na prvi pogled zelo razlikujejo od veljavnih uradnih povezav do spletnih bank, saj so lažni naslovi dolgi, kljub temu pa vsebujejo ime banke, katere komitent je oškodovanec," opozarjajo na Policiji.
Kako prepoznati prevaro?
- – Slovenske banke ne kličejo svojih komitentov po telefonu, da bi od njih zahtevali kakršne koli podatke ali gesla.
- – Če prejmete klic s strani tehnične podpore banke, ki od vas zahteva, da sporočite generiran žeton, gre za goljufijo.
- – Banke nikoli ne pošiljajo sporočil z zahtevo, da kliknete na povezavo do spletne banke.
- – Za dostop do spletne banke vedno uporabljajte veljavne uradne naslove, do katerih dostopate preko brskalnika ali aplikacije in ne preko klika na povezavo.
- – Če se s klikom na povezavo v sporočilu odpre stran spletne banke, je to znak, da je nekaj narobe, zato ne vnašajte nobenih podatkov.
- – Prejeta elektronska ali SMS-sporočila sicer dajejo vtis, kot da bi bila poslana s strani banke, dejansko pa se e-naslov goljufov razlikuje od uradnega e-naslova vaše banke.
- – Ob morebitnem oškodovanju zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP-številke) in se za prijavo čimprej obrnite na najbližjo policijsko enoto ter svojo banko.
Žrtev pokličejo po telefonu
Ob kliku na prevarantsko povezavo se odpre spletna stran, identična spletni strani e-banke, ki jo stranka uporablja. Zahteva se vnos podatkov, med drugim tudi telefonska številka, ki jo goljufi potrebujejo, da žrtev pokličejo po telefonu ter se v slovenskem jeziku predstavijo kot tehnična podpora banke. Na tak način pridobijo vse potrebno (predvsem pomembni so generirani žetoni), kar potrebujejo za nepooblaščen vstop v spletno banko ter v nadaljevanju za odtujitev vseh razpoložljivih sredstev iz računa, še pojasnjujejo na Policiji.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.