Profesor Lazer je o tej temi govoril za rubriko 24UR Fokus. Načrtno zavajajoče informacije imajo dolgo zgodovino, pravi Lazer. Takrat je bil to velik problem in tudi zdaj je. Upamo, da bomo tudi tokrat našli razumne odgovore na to težavo, pravi Lazer. Eden od teh razumnih odgovorov, odzivov je vsekakor osveščati ljudi o lažnih novicah, o tem, kako jih prepoznati, na koga se zanesti, kje biti previdni ... O tem za Fokus govorita tudi Alexios Mantzarlis, direktor mednarodne mreže preverjanja dejstev pri Poynter Inštitutu, in Minna Aslama Horowitz, ki je za Svet Evrope pripravljala poročilo o odzivu javnih radiotelevizij na problem dezinformacij. Britanski BBC denimo na svoji spletni strani objavlja številne poučne informacije, s pomočjo katerih že učitelji v šolah otroke izobražujejo o pomenu prepoznavanja dezinformacij.
Slovenija
Lažne novice: kako jih prepoznati, na koga se zanesti, kje biti previdni?
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
24UR Fokus
Komentarji
147
Tako imenovane lažne novice oziroma dezinformacije, ki so namerno posredovane v javnost, so že nekaj časa vse bolj naraščajoča težava, s katero se ukvarjajo vsi: mediji, novinarji, raziskovalci, strokovnjaki za medije in tehnologijo, uporabniki, javnost ... Marca je skupina uglednih tujih raziskovalcev s prvopodpisanim profesorjem Davidom Lazerjem v reviji Science objavila članek "Znanost lažnih novic".
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.