Ko so v Izoli ugotovili, da je lažna zdravnica ponaredila diplomo medicinske fakultete in jo prijavili, je srečo poskusila še v Trbovljah, spet kot medicinska sestra. Toda po mesecu dni so jo razkrinkali.
A kako je mogoče, da že v Izoli niso ugotovili, da nima niti izobrazbe medicinske sestre? So sploh imeli njeno dokumentacijo?
Postavlja se vprašanje, koliko je še takšnih primerov pri nas. Šolsko ministrstvo enotne evidence o tem sicer ne vodi, na policiji pa pravijo, da so v zadnjih petih letih obravnavali 17 primerov ponarejanja listin, za kar je zagrožena zaporna kazen do treh let.
Kako si lahko nekdo dovoli, da se brez vsakršne izobrazbe izdaja za zdravnika, se po razkritju v izolski bolnišnici ne morejo načuditi v združenju Mladi zdravniki.
"Mene osebno je najbolj prizadela ali zmotila pravzaprav ta vehemenca in ta napuh, da si nekdo sploh upa stopiti pred bolnika, ki je ranljiv in da se mu predstavi kot nekdo, ki mu bo pomagal," pravi Tina Bergant iz združenja Mladi zdravniki.
To po mnenju Bregantove namreč kaže na popolno nerazumevanje poklica, ki lahko že zaradi ene same napake odloča tudi med življenjem in smrtjo, pa medicine nasplošno ter nenazadnje tudi etičnih dilem.
"Ta oseba je morala zelo naštudirati sistem," je prepričana Bergantova.
Četudi gre za reguliran poklic, za katerega veljajo zelo stroga preverjanja, je namreč prevarantki uspelo pretentati vodstvo izolske bolnišnice in Zdravniško zbornico. Ne pa tudi mentorja Gorazda Plevnika: "Zastavil sem ji nekaj osnovnih vprašanj, kot so vprašanja iz srednje ali pa mogoče osnovne šole, na katere tudi ni znala odgovoriti."
Približno pol drugo leto po tem, ko so jo razkrinkali na Obali, pa je kot sestra delo poiskala v Trbovljah, kjer so jo nameravali zaposliti na intenzivnem oddelku.
Sprva jim je predložila le fotokopiji diplome in dokazila o opravljenem strokovnem izpitu, saj naj bi originale izgubila med selitvijo. Ko so jo kasneje nanju opomnili, se je izgovarjala, da so ji listine ukradli.
Direktorica trboveljske bolnišnice Romana Martinčič pojasnjuje: "Ko je to poslala po elektronski pošti, je bilo več kot očitno in razvidno, kajti tisto področje, kjer naj bi bil žig fakultete, ki bi jo naj končala, in podpis dekana sta bila nekako čudno prilepljena in se ju je dalo izbrisati."
Stekla je akcija, lažno diplomantko so preverjali na fakultetah in v registrih. Monika Ažman predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege zatrjuje: "V naših evidencah mi gospe ne vodimo. Vse kaže, da nima nikakršne izobrazbe!"
V vmesnem času med Izolo in Trbovljami naj k sreči ne bi delala nikjer, saj je bila po naših neuradnih informacijah na porodniškem dopustu.
Kar bode v oči pa je, kako se je lahko v Izoli potegovala za mesto zdravnice, če so v Trbovljah ugotovili, da ni niti medicinska sestra.
Ažmanova pravi, da bodo to bodo morali pojasniti v Izoli, a tam zaenkrat ne pojasnjujejo ničesar. Direktor bolnišnice pravi, da ker ne gre za življenjsko ogrožujoči primer, bodo dokumentacijo prevarantke preverili šele v ponedeljek, čeprav smo afero razkrili v že sredo.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.