Spletni goljufi v članku"POSEBNO POROČILO: Najnovejša Investicija Luke Dončića Je Prestrašila Vlado In Velike Banke" bralca nagovarjajo k vlaganju v kriptovalute, izpostavljajo uspešne zgodbe znanih ljudi, s številkami predstavijo bogat zaslužek, ki ga lahko dosežete že v nekaj minutah in pozivajo k nezaupanju v banke. Da bi bila zgodba videti še bolj verodostojna, so avtorji uporabili tudi pričevanje Lovra, slehernega državljana, ki je s kriptovalutami evre na svojem računu kopičil iz dneva v dan. S klikom na katerokoli področje na novici vas goljufi preusmerijo na domnevno spletno stran trgovca s kriptovalutami The Bitcoin Code, kjer pustite svoje podatke, ki storilcem omogočajo dostop do osebnih podatkov, lahko pride tudi do kraje vašega denarja.
Če bralec sporočilo le na hitro preleti, lahko takoj opazi, da gre za tipičen primer lažne novice, saj tvorba povedi ne ustreza skladnji slovenskega knjižnega jezika. Prav tako vsako pozorno oko vidi, da grafična podoba lažne novice ne ustreza videzu spletne strani 24ur.com. Goljufi so zlorabili tudi ime jutranje oddaje Dobro jutro na RTV Slovenija in voditelja Davida Urankarja.
Spletna stran Varni na internetu, projekt, ki ga izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, poziva ljudi, naj ne nasedajo obljubam o bajnih zaslužkih na kripto trgovalnih platformah. Z oktobrom smo vstopili v evropski mesec kibernetske varnosti, ki pod geslom 'Pomisli, preden klineš!' osvešča o spletni varnosti. Letos je poseben poudarek prav na kibernetskih goljufijah, ki so se s pandemijo koronavirusa še pomnožile.
Kako prepoznati lažno novico?
Največkrat lahko že na prvi pogled vidite, da gre za nenavadno vizualno podobno, drugačne črke, nenavadne besede, nelogične stavke. Če posumite, da je to "predobro/preslabo", da bi bilo res, je zelo velika možnost, da imate prav. V tem primeru morate narediti drugi korak in preveriti naslov, kje je novica nastala.
Nekateri prevaranti bodo novico, ki ima ukradeno podobo, objavili tudi na začasnem URL-naslovu, ki ni pravi ali varen. To zlahka preverite tako, da morate, ko odprete stran 24ur.com, poleg naslova 24ur.com v URL imeti zraven še ikono, da je stran varna (najpogosteje zaklenjena ključavnica). Kakršenkoli drugačen naslov bo lažen.
Če oseba nasede podobnim spletnim goljufijam, namesto zaslužka lahko ostane brez vsega. "Ko na njihovo platformo prenesete večji znesek denarja, vam vsa nadaljnja izplačila onemogočijo ter od vas zahtevajo nova in nova nakazila za kritje različnih fiktivnih stroškov. Ko ugotovijo, da niste več pripravljeni plačevati, se na vaše klice in sporočila ne odzivajo več," svarijo pri omenjenem projektu. SI-CERT izpostavlja, da so avgusta prejeli največ tovrstnih zlorab. Takrat so odstranili kar 80 phishing spletnih mest, namenjenih kraji gesel. Še vedno so najbolj zaželena gesla za elektronsko pošto, saj goljufom omogočajo številne nadaljnje zlorabe, vendar so na obzorju novi trendi. Očiten je porast poskusov kraj številk kreditnih kartic.