Za prehod državne meje veljajo nekoliko spremenjena pravila, tudi za tiste, ki imate čez mejo nepremičnino. Če greste čez mejo zaradi vzdrževalnih del na nepremičnini ali zemljišču, se morate v Slovenijo vrniti v največ 48 urah po prehodu meje. Na mejnem prehodu pa morate pokazati negativen PCR ali hitri test, ki ni starejši od treh dni. Z vami gredo lahko tudi ožji družinski člani.
V civilni iniciativi Lastniki nepremičnin na Hrvaškem, ki šteje več kot 7.600 članov, so z omenjeno izjemo nezadovoljni oziroma kot so zapisali v sporočilu za javnost "ogorčeni nad drobtinico", ki jim jo je dala vlada. Poudarjajo, da je rok 48 ur, predviden za vzdrževalna dela, bistveno prekratek in postavlja v neenakopraven položaj predvsem tiste lastnike in najemnike, ki zaradi večje oddaljenosti, upoštevajoč vožnjo tja in nazaj, ne morejo v odmerjenih 48 urah na nepremičnini postoriti praktično ničesar. In dodajajo, da številni niso bili "na svojem" že od konca avgusta 2020.
V dopisu, ki so ga poslali na vladne institucije, vlado pozivajo, da jim prisluhne in bistveno olajša dostop do nepremičnine. Pričakujejo, da lastnike in najemnike z ožjimi družinskim člani še pred prihajajočimi prazniki uvrsti vsaj med enake izjeme, kot so na primer delovni migranti - tem je ob predložitvi negativnega rezultata PCR ali HAG testa, starega največ 7 dni, če se vrnejo v petih dneh po prehodu meje, omogočen vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno - ali pa se za vrnitev v Slovenijo brez odrejene karantene prizna negativni rezultat hitrega testa oziroma omogoči takojšnjo prekinitev le-te z opravljenim hitrim testom. "Če so HAG-testi primerni in upoštevani ob vstopu v RS za nekatere druge izjeme, bi morali toliko bolj veljati še za lastnike in najemnike," odločno poudarjajo.
Menijo, da lastniki in najemniki niso turisti in dopustniki, temveč želijo vestno upravljati in vzdrževati svojo lastnino. Kot argument navajajo tudi, da jim je bila zaradi večmesečne nezmožnosti dostopa do lastnine že povzročena materialna škoda.
Na Ustavno sodišče pa so tudi vložili pobudo za presojo ustavnosti odloka o določitvi pogojev vstopa v RS.
Dodali so še, da je eden od članov vodji svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateji Logar postavil vprašanje, zakaj so lastniki nepremičnin bolj nevarni kot delovni migranti, ki lahko dnevno hodijo prek meje s testom, ki ga naredijo enkrat tedensko. V odgovoru je Logarjeva zapisala, da se priporočil ne da pisati za vsakega posebej in da je tudi v skupini lastnikov nepremičnin določen delež takih, ki se ukrepov ne drži. Glede primerjave z delovnimi migranti pa je zapisala, da so ti več čas v stiku z isto skupino ljudi, to ne pomeni, da se ne morejo okužiti, je pa tveganje manjše, kot če bi se dnevno srečevali vsakič z drugo skupino, zato je predvideno tedensko testiranje.
Pozor! Sms ni dovolj, potrebujete potrdilo o negativnem hitrem testu
Poudariti je treba, da kljub epidemiji hrvaško mejo lahko prečkate vsi, a pozor ni dovolj, da pokažete sms sporočilo o negativnem hitrem testu, temveč potrebujete potrdilo. Kot so nam pojasnili na hrvaškem ministrstvu za notranje zadeve, je lahko potrdilo tudi v elektronski obliki, a morajo biti jasno vidni podatki o testirani osebi, vrsti testa, podatki o proizvajalcu testa. Potrdilo mora biti izdano s strani zdravstvene ustanove ali laboratorija in podpisano s strani zdravnika. V nasprotnem primeru test ne bo verodostojen in ne bo mogoč prehod čez mejo. Vsi omenjeni podatki pa v sms sporočilu niso vidni.
Podatki za ta vikend (sobota, nedelja) glede vstopa in izstopa iz države: izstopilo je 36.577 potnikov, vstopilo 54.159, skupaj 90.736 potnikov. (Vir: GPU)
Medtem pa so nam na slovenski policiji pojasnili, da če se iz Hrvaške v Slovenijo vračate v 48 urah po prehodu meje in spadate med izjemo, da ste tam opravljali vzdrževalna dela na zasebnem objektu ali zemljišču, potrebujete negativni rezultat PCR ali hitrega testa, ki ni starejši od 72 ur od dneva odvzema brisa. Za to izjemo so sicer sms sporočila še vedno dovoljena, a je kljub temu priporočljivo, da imate potrdilo.
Številne točke za brezplačno testiranje
Po Sloveniji obstajajo številne točke, kjer je možno opraviti brezplačni hitri test in kot so nam potrdili na NIJZ, je možno potrdilo natisniti tudi v zdravstvenem sistemu Zvem, a je potrebno digitalno potrdilo. Rezultate testa najdete pod zavihkom dokumenti.
V Ljubljani poteka množično brezplačno testiranje na treh točkah – Vilharjev podhod, Kongresni trg in parkirišče Tivoli. V petek se je na Kongresnem trgu vila dolga kolona, teste pa naj bi opravljala le ena oseba. Podobno je bilo po naših informacijah tudi prejšnji vikend na lokaciji Vilharjev podhod.
Za pojasnila smo se obrnili Zdravstveni zavod Zdravje, ki je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana organizator testiranja. Pojasnili so nam, da je na lokaciji Vilharjev podhod v preteklosti res prihajalo do gneče, zato so vzpostavili še dve dodatni mesti (Tivoli in Kongresni trg). Na vseh treh lokacij skupaj naredijo dnevno več kot 1000 brisov. Zanikajo, da bi prihajalo do gneče in poudarjajo, da testiranje poteka tekoče. "Poleg tega z reditelji zagotavljamo ustrezno varnostno razdaljo in posamezno vstopanje na mesto odvzema. Resnično se trudimo, da bi ustregli kar največjim možnim željam in potrebam v okviru vseh nujno potrebnih aktivnosti," so še dodali.
KOMENTARJI (515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.