V obdobju pred covidom-19 so bolnišnice pred zimo pripravile nekaj deset dodatnih postelj, predvsem zaradi večjega števila bolnikov s težkim potekom gripe. Tako so pred dvema sezonama v Ljubljani odprli oddelek za epidemije s 24 dodatnimi posteljami.
Lansko leto se je izkazalo, da je bila skrb, da bi se srečali z epidemijo covida in gripe hkrati, odveč, saj gripe niso potrdili. Kaj lahko pričakujemo letos?
"Bomo videli, to je pošten odgovor. Lahko, da bo gripa prišla in bo toliko hujša, ali pa je ne bo, ker se bomo dovolj držali narazen. Na nekatere odgovore bomo morali počakati," pravi specialist interne medicine v UKC Ljubljana Gregor Veninšek.
Mladi gripo običajno prebolijo doma, pri ogroženih skupinah pa se lahko zaplete. Gripa lahko na primer napreduje v virusno ali bakterijsko pljučnico.
"Cepljenje proti gripi svetujemo z namenom, da bi zamejili kroženje virusa v populaciji," pojasnjuje infektologinja Daša Stupica.
Še posebej pomembno je, da se zaščitijo bolj ogroženi. To so starejši in ljudje s kroničnimi boleznimi, pa tudi nosečnice in predšolski otroci. "Pogosto pri njih pride do visoke vročine, dehidracije in težav z dihanjem, zaradi česar potrebujejo bolnišnično zdravljenje," pove pediater Denis Baš.
"Gripa je definitivno bolezen, ki poteka težje v nosečnosti," še dodaja ginekolog Miha Lučovnik.
Lani se je proti gripi cepilo več ljudi kot običajno, porabljeni so bili vsi odmerki, ki jih je država kupila. V letu 2019 pa se je cepilo slabih sedem odstotkov ljudi. "Ali je populacija starejših in ogroženih precepljena v takšni meri, da beležimo ugodne zdravstvene učinke? Žal ne," pravi Veninšek.
Po zadnjih podatkih je Slovenija po precepljenosti proti gripi v skupini starejših od 65 let pri samem repu Evropske unije.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.