"V zvezi z nekaterimi netočnimi medijskimi zapisi in zavajajočimi izjavami posameznikov ter odvetnikov nekaterih prič, ki jih je preiskovalna komisija že zaslišala, želim javnost seznaniti, da se je preiskovalna komisija ob izvedbi zaslišanj seznanila s podatkom, ki ga je, glede na njegovo naravo, v okviru preiskave zaščitila," je uvodoma zapisal Miha Lamut.
Kot je pojasnil, je originator ta podatek prepoznal oz. potrdil kot tajnega in kot takšnega ga bo komisija pri svojem nadaljnjem delu tudi obravnavala."Kot predsednik preiskovalne komisije skrbim za njeno zakonito in učinkovito delovanje, pri čemer lahko v skladu z Zakonom o parlamentarni preiskavi in relevantnim poslovnikom zaprosim za določeno pomoč tudi druge organe."
Po besedah Lamuta bodo procesne posledice vpogleda v spis na preiskovalni komisiji obravnavali na naslednji seji. Ga pa kot predsednika komisije "čudijo" objave v medijih, "po katerih naj bi članica komisije z vsebinami z zaprtega dela seje seznanila poslance svoje poslanske skupine, prav tako naj bi bilo s temi vsebinami seznanjeno drugo delovno telo državnega zbora".
Lamut pričakuje, da mora biti vsem članom komisije v interesu, da le-ta na zakonit način bodisi potrdi bodisi ovrže obstoj domnevno spornih okoliščin, za preiskavo katerih je bila ustanovljena.
48-urni rok za pojasnilo
Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je včeraj sporočila, da od Lamuta pričakuje, da v 48 urah pojasni, na kakšni podlagi je odobril vpogled direktorja Sove v pričanje Tatjane Bobnar in Boštjana Lindava.
Direktor Sove je bil namreč ena izmed ključnih prič, ki bi morala stopiti pred komisijo in pojasniti nekatere informacije, ki sta jih Bobnarjeva in Lindav dala preiskovalni komisiji za zaprtimi vrati. Zato po besedah Čadonič Špeličeve v NSi Lamuta prosijo za pojasnilo, ali ga je sekretarka preiskovalne komisije opozorila, da morajo biti skladno z Zakonom o parlamentarni preiskavi priče zaslišane posamezno.
V NSi prosijo za vso dokumentacijo, ki je bila izmenjana v postopku dogovarjanja za vpogled, kot tudi, da Čadonič Špeličevi kot članici komisije omogočijo vpogled v vse vpisne liste dokumentacije, ki so jih pogledali obiskovalci iz Sove. Poslanko NSi pa zanima tudi, zakaj je magnetogram z letošnjega zaslišanja Bobnarjeve označen s stopnjo tajno, kljub temu, da Bobnarjeva nikoli ni trdila, da gre za podatke oziroma informacije, ki bi morali nositi takšno oznako.
"Če bi se izkazalo črno na belem, da je Lamut prekršil svoja pooblastila, kršil Zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik, je najmanj, kar lahko zahtevamo, njegov odstop, saj je po mojem narejena takšna škoda, da vsaj v tem segmentu preiskovalna komisija nikoli več ne bo mogla nadaljevati dela, ne da bi na njeno delo padla senca dvoma," je včeraj še dejala Čadonič Špeličeva.
Po naših informacijah naj bi bila sicer Sova in NPU z vsebino pričanja seznanjena že veliko prej, in sicer pred mesecem dni, podatke pa naj bi jim posredoval ravno Knovs med nadzorom.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.