Zakaj sta nekdanja predsednica uprave SDH Lidija Glavina in državni holding skrivala sporazum o nadaljnjem sodelovanju oziroma svetovanju? Morda zato, ker naj bi svojo novo nalogo Glavina lahko opravljala tudi, ne da bi prišla v službo. Plača, kot prej, približno 11.000 evrov bruto na mesec, pa službeni avtomobil.
Zdaj, ko je informacija prišla na dan, pa so se glede podrobnosti zavili v molk. Zakaj organ, ki ima v svojem etičnem kodeksu zapisano, da mora njihovo delo vzbujati zaupanje in spoštovanje, vedno, ko gre za pojasnila, uporabi tisto znano, "to ni za javnost"? Javnost, ki mimogrede plačuje tudi za delovanje SDH, ki je zdaj v zaključku odločanja o prodaji Abanke. A vladajoča politika na čelu z Marjanom Šarcem je pet pred dvanajsto potegnila ročno zavoro. Kaj je v ozadju?
Lahovnik: To je zelo slaba in zaskrbljujoča praksa
"Gre za zelo slabo prakso korporacijskega upravljanja, ki je še posebej zaskrbljujoča zato, ker SDH upravlja z 10 milijardami državnega premoženja in je to na neki način tudi signal državnim podjetjem, kaj je dopustno. Treba pa je tudi vedeti, da je družba v 100-odstotni lasti in so očitno našli luknjo v zakonu, ki dopušča največ šest plač odpravnine," je bil v pogovoru z voditeljem oddaje 24UR ZVEČER Urošem Slakom o ugodnosti Glavinove po njenem odhodu jasen nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik.
"Hkrati je problematično tudi to, da podatki o njeni zaposlitvi niso več javni, ker je prerazporejena na drugo delovno mesto. A če je ohranila enake bonitete, je to res norčevanje tako iz javnosti kot davkoplačevalcev," je bil oster Lahovnik.
'Že njeno imenovanje je dvignilo veliko prahu, ker je nihče v poslovni javnosti ni poznal'
"Po tej logiki lahko kateregakoli menedžerja iz državne službe ali banke prerazporedijo na mesto svetovalca, mu dajo teoretično pol milijona plače in rečejo, da to ni več informacija javnega značaja, ker ni več član uprave. To je res absurdno," je še dodal.
In povezave Glavinove s srbskim poslovnežem Miodragom Kostićem, ki je med njenim vodenjem SDH prišel tudi do dela slovenskega premoženja, kot sta portoroško letališče in predvsem Gorenjska banka? Lahovnik opozori, da je že njeno imenovanje dvignilo veliko prahu, ker da je takrat pravzaprav nihče v slovenski poslovni javnosti ni poznal. "To je samo po sebi problematično, ker gre za izjemno pomembno funkcijo, hkrati pa tudi pogoji njene razrešitve niso bili nikoli javno znani, kar je samo po sebi paradoksalno."
"Računsko sodišče, KPK in druge institucije pa tudi javnost želijo izvedeti o vsaki nabavi materiala, banan po ministrstvih in javni upravi, hkrati pa v družbi, ki upravlja z več milijardami državnega premoženja in je v 100-odstotni državni lasti, pravijo, da to ni informacija za javnost," je presenečen Lahovnik.
"Njena plača je bila in je še vedno dvakrat višja od predsednika vlade. In mislim, da si javnost tukaj zasluži neko transparentnost, ker SDH upravlja tudi s premoženjem ostalih družb v državni lasti."
'To finto smo v preteklosti že tolikokrat izvedli, da so nas v Bruslju že siti'
Glede prodaje Abanke, ki jo koalicija očitno zdaj želi zaustaviti, Levica pa celo predlaga tožbo zoper Evropsko komisijo zaradi pritiskov, Lahovnik pojasnjuje, da sta vlada in SDH v Bruslju oddala zavezo, da bo banka prodana do julija 2019.
"To je potrdil tudi državni zbor, ko je Abanko dodal med portfeljske naložbe, tako da je zdaj pravzaprav nemogoče tik pred zdajci znova prelomiti zavezo in imeti idejo, da se bomo zdaj nekaj novega pogajali," pojasnjuje Lahovnik in dodaja, "to finto smo v preteklosti že tolikokrat izvedli, da so nas po mojem v Bruslju že počasi siti."
'To je, kot bi voznik na avtocesti, ki vozi 100 km/h, prestavil v vzvratno'
"Paradoksalno pa je, da je za to področje v komisiji zadolžena Vestagerjeva, ki je znana kot nepopustljiva in dosledna pri izpolnjevanju zavez, hkrati pa jo Šarec podpira kot kandidatko za predsednico nove komisije, kar mislim, da je v redu. Seveda pa ni v redu, da po drugi strani vlada razmišlja, kako bi kršila te zaveze, zaradi katerih nas bo ta gospa Vestager gotovo dosledno preganjala in mogoče tudi tožila in izrekla kazen," še poudarja nekdanji gospodarski minister.
Opozarja še, da bomo s takim odnosom odgnali še tiste morebitne kupce, ki so do zdaj ostali: "Štiri leta govoriš, da boš banko prodal, potem pa v ciljni ravnini rečeš, da smo si premislili. To je, kot bi voznik na avtocesti, ki vozi 100 kilometrov na uro, prestavil v vzvratno ali zategnil ročno zavoro."
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.