Seriji izstopov iz LDS pred sobotnim kongresom se je danes pridružil še Matej Lahovnik. Izstopil je tudi iz poslanske skupine stranke in bo odslej deloval kot samostojni poslanec. V izstopni izjavi je Lahovnik zapisal, da je bilo preveč prikritega medsebojnega spotikanja in vse premalo odkritega sodelovanja. "Spoštovana Jelko Kacin in Tone Rop. Sporočam vama, da z današnjim dnem izstopam iz stranke LDS in tudi iz poslanske skupine LDS. Kongres stranke, ki bo v soboto 27.1.2007, je za mnoge, kot sami pravijo, pomemben mejnik. Sam ga vidim drugače./.../ Vse preveč je bilo prikritega medsebojnega spotikanja in vse premalo odkritega sodelovanja," je zapisal Lahovnik.
Njegov izstop ni presenetljiv, še posebej potem ko je nedavno odstopil kot podpredsednik stranke in s tem sprožil volilni kongres. Zanimivo pa je, da je Lahovnik izstopil tudi iz poslanskega kluba liberalne demokracije. "Obžalujemo izstop iz stranke. To je sicer dejanje, ki se ponavlja. To ni nič posebnega. Čas izstopa je sicer neroden, saj se pripravljamo na kongres, kjer želimo utrditi to stranko," je izjavila generalna sekretarka LDS Meta Vesel Valentinčič.
Izstopi se vrstijo
Pred kongresom LDS, ki bo v soboto, 27. januarja, so iz stranke izstopili člani frakcije LDS v ljubljanskem svetu. Iz največje opozicijske stranke so izstopili Roman Jakič, Vika Potočnik, Jani Möderndorfer, Peter Božič, Dunja Piškur Kosmač in Stane Pejovnikin.
Za izstop so se po Jakičevih besedah dogovorili na skupnem sestanku ožjega vodstva frakcije. Na vprašanje, ali je povod za izstop iz stranke tudi sobotni kongres LDS, je Jakič dejal, da v resnici ne gre toliko za aktualno dogajanje v stranki. "Frakcija je na nepravilnosti opozarjala že nekaj let, ne samo v Mestni občini Ljubljana (MOL), ampak je tudi na državnem nivoju poskušala doseči, da bi stranka ostala zvesta tistim načelom, s katerimi se je razvijala skozi zgodovino," je pojasnil Jakič. Dodal je, da so po tehtnem razmisleku ugotovili, da se ne morejo več identificirati s politiko te stranke. Po Jakičevih besedah jim je bilo zelo žal, da so po tolikih letih morali zapustiti stranko.
Möderndorfer, Jakič, Božič in Piškur Kosmačeva so bili na lanskih lokalnih volitvah izvoljeni v ljubljanski mestni svet na neodvisni Listi Zorana Jankovića, zaradi česar so v javnosti celo pojavila ugibanja o njihovi izključitvi iz LDS, a uradnega predloga za izključitev ni bilo. Pejovnik pa je kandidiral na listi Gibanja za pravičnost in razvoj.
Jakič je napovedal, da bodo vložili maksimalne napore v delo v MOL in v realizacijo programa, s katerim je bil izvoljen župan Zoran Janković. Vendar pa ne Jakič, ne njegovi kolegi ne izključujejo sodelovanja ob programu, ki bi vseboval liberalne vsebine, ki so jim bili zavezani v preteklosti. O konkretni stranki, ki bi se ji bili pripravljeni pridružiti, pa Jakič ni želel govoriti.
Bo Kacin še vedno vodil stranko?
Na kongresu stranke bodo delegati glasovali o nezaupnici vodje Jelka Kacina in podpredsednici Zdenki Cerar. Prvak LDS je dejal, da bo sprejel vsak izid glasovanja, politični analitiki pa menijo, da se bo Kacin obdržal v sedlu. Na sobotnem kongresu naj bi poleg preverjanja podpore vodilni dvojici volili tudi drugega podpredsednika stranke, ki bo nadomestil lani odstopljenega Mateja Lahovnika. Edini kandidat za to mesto je nekdanji minister za zdravje Dušan Keber.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.