V slovenskih bolnišnicah in njihovih intenzivnih oddelkih se je v sredo zdravilo 108 bolnikov s covidom-19, trije manj kot dan prej. Tudi na intenzivnih oddelkih je bil en bolnik manj. Umrli so še trije ljudje, tako da je skupno število smrtnih žrtev nove bolezni v Sloveniji zdaj 43. Število dodatnih okužb je naraslo podobno kot v minulih dneh.
Kot je Kacin dejal na video nagovoru vlade, se je v sredo število okuženih zdravstvenih delavcev povečalo na 208, število okuženih zaposlenih v domovih za starejše občane na 72, število okuženih oskrbovancev v domovih za starejše občane pa na 225. V teh treh skupinah je skupaj okuženih 505 ljudi.
Vsi umrli s covidom-19 v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana bili starejši od 60 let in s pridruženimi drugimi boleznimi, pa je v izjavi za medije pojasnila Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Prisotnost novega koronavirusa so dokazali pri 33 zaposlenih, večina se jih je okužila v domačem okolju. Zgodil se je le en primer prenosa okužbe z zaposlenega na bolnika.
Kacin: Slovenija se bo o članarini WHO še odločila
Ljubljana, 9. aprila - Slovenija se bo o plačevanju članarine Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) še odločila, je danes na novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin. Se je pa zavzel za to, da bi namesto ustavitve plačevanja članarine WHO, kar je v tvitu podprl premier Janez Janša, Slovenija raje predlagala reformo organizacije.
Janez Janša je v sredo v tvitu podprl ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki se je zavzel za ustavitev plačevanja članarine WHO zaradi po njegovem neprimernega odziva organizacije na pandemijo covida-19. Kacin je danes v odgovoru na vprašanje STA dejal, da vlada o tem še ni razpravljala in da je šlo za odziv predsednika vlade.
Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borell pa je danes v imenu unije izrazil podporo Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) v boju proti pandemiji covida-19. "Sodelovanje, solidarnost in multilateralizem so ključni za naš skupen uspeh v boju proti koronavirusu," je med drugim danes zapisal na družbenem omrežju Twitter.
Lahovnikova skupina o predlogih za drugi paket ukrepov
Vladna svetovalna skupina bo pod vodstvom Mateja Lahovnika preučila predloge za drugi protikoronski sveženj, ki so jih oblikovale delovne skupine. Na njihovi podlagi bo oblikovala predlog smernic, ki ga bo vlada po pričakovanjih vladnega urada za komuniciranje začela obravnavati najverjetneje v petek.
Vlada je oblikovala delovne skupine za področja gospodarstva, turizma in kmetijstva, financ in davkov, trga dela in šolstva, nevladnih organizacij ter lokalne samouprave za pomoč pri pripravi drugega protikoronskega svežnja. Te so do danes pripravile predloge, ki bodo podlaga smernicam za nove vladne ukrepe, ki morajo biti po besedah uradnega govorca vlade Jelka Kacina uveljavljeni do konca aprila.
Bistvo drugega svežnja bosta zagotavljanje likvidnosti gospodarstvu ter nujni popravki in dopolnila prvega protikoronskega svežnja. Vse delovne skupine so skušale v pogovore zajeti čim več zainteresirane javnosti in tako ta teden med drugim prisluhnile gospodarstvenikom, sindikatom, nevladnim organizacijam, lokalnim skupnostim ipd.
DZ je prvi protikoronski sveženj oz. zakon, s katerim bo država pomagala prizadetim podjetjem in posameznikom zaradi epidemije novega koronavirusa, sprejel 2. aprila. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa bodo od razglasitve epidemije 13. marca do konca maja, morda mesec dni dlje.
Bregantova: Namesto nošenja rokavic ob obisku trgovine raje razkužujmo roke
Na izjavi za medije vlade je tokrat sodelovala tudi nova sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant.
"V zadnjih dneh opažamo naraščanje števila okuženih. Morda gre samo za statistično nihanje, zato bodimo previdni. Kljub temu, da se bliža velika noč in je zunaj čudovita pomlad, se vseeno zadržimo doma, ne hodimo na obiske, dajmo ostanimo doma," je dejala in svetovala: "Namesto rokavic, pred obiskom trgovin raje razkužujmo roke."
"Virus ne izbira države, spola," je poudarila in dodala: "Da, starejši in kronično bolni so ogroženi. Zaščitimo jih lahko le tako, da upoštevamo ukrepe."
Na vprašanje, koliko umrlih je varovancev domov za ostarele je Bregantova dejala: "Podatke zbira NIJZ, ki jih tudi prečiščuje. Bolj natančne podatke bomo imeli retrogradno. Za vsako takšno številko je oseba, babica, dedek," in nadaljevala: "Res je, da so domovi za starejše najbolj vroče območje, bi pa opozorila, da smo na nivoju zdravstvene oskrbe izvedli nekaj, kar se bo kot dobra praksa zagotovo uporabljala tudi kasneje."
Opisala je način t.i. prve triaže, ki da jo izvedejo že v domu. "Zdravstvo pripeljemo k bolnikovi postelji." Poudarila je, da je smrtnost, tudi starejših na intenzivnih enotah zaenkrat nizka. "51 se jih je zdravilo, 5 jih je umrlo."
Tonin: Alibaba je zahtevala plačilo vnaprej, zato smo vključili Pošto Slovenije
Obrambni minister Matej Tonin je na izjavi za javnost opisal nabavni postopek za nakupe zaščitne opreme. Dejal je, da vsa naročila pregleda medresorska skupina, ki preveri tri zadeve: ali ima roba ustrezne certifikate, ali to robo potrebujemo ter ali so roki ustrezno kratki?
Nabavo opreme prek Alibabe je vodila ta medresorska skupina, po njegovih navedbah pa ne držijo informacije, da 11 dni ni bilo komunikacije. "Komunikacija je tekla vsak dan med Alibabo in medresorsko skupino," je zagotovil Tonin in pojasnil, da je težava nastala, ker Alibaba ni dostavljala ustreznih certifikatov.
"Dostavila je samo certifikate v kitajščini, zato smo zaprosili za certifikate v angleščini." Naslednji problem je nastal, ker je Alibaba zahtevala avans oziroma plačilo vnaprej. "Zato smo vključili Pošto Slovenije, ki je v 100 odstotni lasti države in je izkušeno logistično podjetje," je še dodal Tonin, ki upa, da bo zaščitna oprema v Sloveniji čimprej. O datumih ni želel govoriti.
KOMENTARJI (820)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.