Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je izstopil iz stranke Zares. Pojasnil je, da "v zadnjem letu dni praktično nisem bil aktiven v stranki Zares, saj kot minister za gospodarstvo posvečam čas in energijo vodenju tega resorja, ki je v teh časih zahtevno. Zato sem ocenil, da nadaljnje članstvo v politični stranki ni smiselno."
Izstop za predsednika Zaresa Gregorja Golobiča ni bil presenečenje. ''Težko govorimo ob vsem obžalovanju, da gre za presenečenje.'' Po njegovem vedenju je o izstopu zadnje čase pogosto razmišljal, kar je nakazal tudi z neudeležbo na vrhih koalicije. ''Zadnjič se je sveta stranke udeležil marca letos, nekajkrat sva v zadnjem tednu govorila o možnosti njegovega izstopa. Tudi o prihodnosti stranke Zares, o lokalnih volitvah, kako okrepiti stranko, kako povečati njen vpliv, njeno prisotnost.'' Ponudili so mu tudi možnost vodenja stranke, vendar jo je zavrnil.
Končno odločitev je Lahovnik Golobiču sporočil prejšnji ponedeljek. ''Vmes sva se sestala, se o vsem pogovorila.'' Po besedah Golobiča je Lahovnik pustil vse opcije odprte. ''Nekatere opcije so odvisne od njega, nekatere od stranke in drugih, ki odločajo. Prihodnji čas bo pokazal, kakšne bodo odločitve vsakega od njih.''
Ob tem še ni znano, ali ostaja minister, možno je, da bo več znanega po četrtkovem koalicijskem vrhu. Po napovedih Golobiča pa bodo v stranki o tem še razpravljali. ''Tukaj so še tretje osebe, ki so zelo pomembne.'' Pojasnil je, da ne gre za enostransko odločitev. Dal pa je vedeti, da si želijo zapolnjeno kvoto Zaresovih ministrov. Eden od možnih scenarijev je, da Zares dobi drugo ministrstvo, če se bo premier Borut Pahor odločil, da ga obdrži, je dejal Golobič, ki je hkrati zanikal ugibanja, da je Lahovnik izstopil zaradi njegove vnovične kandidature za predsednika Zaresa. Glede TEŠ 6 ni zanikal ''dinamične razprave'' med njima, prepričan pa je, da ga projekt skrbi. Verjame, da bo našel pravo rešitev in argumente.
Poslanec Zaresa Franci Kek je pred tem pojasnil, da Lahovnik "od volitev naprej ni bil dejansko aktiven v stranki in dobro je, da to tudi javno pove. Kot ekonomist bo lahko še naprej deloval, za to ne potrebuje stranke". V SD in LDS izstopa Lahovnika iz Zaresa ne komentirajo, "ker gre za notranje zadeve stranke".
Erjavec: Škoda bi bilo, če bi ga razrešili
Predsednika Desusa Karla Erjavca Lahovnikov izstop ne preseneča, saj se v zadnjem času ni aktivno udejstvoval v stranki Zares. Po njegovih besedah ga v Desusu podpirajo, da bi še naprej opravljal ministrsko funkcijo, ker jo ustrezno opravlja. "Škoda bi bilo, če zaradi političnih razlogov ne bi mogel več sodelovati v vladi.'' Erjavec upa, da ga ne bodo razrešili z mesta gospodarskega ministra, ''saj gre za strokovnjaka, ki je eden med najbolj priljubljenimi ministri. Škoda bi bilo, če bi se predsednik vlade odločil za takšno potezo. Bomo pa videli, kaj bo čas prinesel.''
Zares, ki ima zagotovljeno število ministrov v vladi, lahko namreč zahteva Lahovnikovo razrešitev, česar DeSUS ne more preprečiti. ''To je odločitev stranke Zares, ki je postavila ministra in ga lahko predlaga tudi za odstavitev. Seveda pa ima tu besedo tudi premier Pahor.'' Erjavec sicer ocenjuje, da bi bila razrešitev Lahovnika z mesta ministra slaba, ''zlasti ker vemo, kako v zadnjem času težko pridobimo kakovostne kadre, ljudi, ki bi bili pripravljeni delati v vladi. To bi pomenilo samo še eno dodatno težavo.''
Ozadje dogajanja na politični sceni
Lahovnik se ni želel ukvarjati s politiko, zato se decembra lani ni udeležil koalicijskega vrha. Takrat je dejal, "da ima bolj resne delovne obveznosti in nima časa za politične igrice". Aprila lani pa je zaradi različnih pogledov na reševanje ključnih gospodarskih vprašanj v koaliciji celo napovedal, da razmišlja o odstopu, kar pa je pozneje preklical, saj je vlada sprejela sklepe glede reprogramiranja posojil, ki so ga zadovoljili in prepričali, da ni zapustil ministrstva.
Tudi ko je v javnosti odmeval Golobičev delež v družbi Ultra, o katerem pred novinarji ni govoril, ga pa je prijavil protikorupcijski komisiji, v njegov bran Lahovnik ni stopil. Ta Golobičevih izjav o njegovih deležev ni želel komentirati.
Lahovnik je pred časom tudi nasprotoval reševanju gradbenih podjetij, ki so se zaradi finančne krize in posledično zmanjšanja naročil znašla v škripcih. Tako je zanimivo, da je ravno danes državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), ki ima v lasti 29 odstotkov Vegrada, pristala na dokapitalizacijo Vegrada, pod pogojem, da Vegrad izpolni vse zahteve iz sporazuma o ukrepih poslovnega in finančnega prestrukturiranja, ki ga je aprila letos podpisal z NLB in Hypo banko ter ključnima lastnikoma – PDP in družbo Vegrad Naložbe. PDP je dal Vegradu za izpolnitev zahtev še 60 dni časa.
Lahovnik in Golobič se nista strinjala tudi zaradi gradnje TEŠ 6. Prvi je prepričan, da je gradnja šestega bloka termoelektrarne strateškega pomena za energetsko oskrbo Slovenije, medtem ko se je Golobič spraševal o ekonomski upravičenosti projekta, ki je bil po njegovem mnenju slabo voden.
Zanimivo je tudi dejstvo, da 24. junija, ko je potekal svet Zaresa, na katerem je Golobič napovedal vnovično kandidaturo za predsednika stranke, Lahovnika ni bilo.
Iz LDS v novo Zares
Lahovnik je bil med ustanovitelji stranke Zares. Januarja 2007 je – kot dotedanji poslanec LDS in tudi podpredsednik te stranke – izstopil iz LDS, nato pa se skupaj s petimi poslanskimi kolegi, ki so prav tako zapustili LDS, združil v poslanski skupini nepovezanih poslancev. Marca 2007 so ustanovili društvo Zares, ki je oktobra 2007 preraslo v politično stranko.
Lahovnik je bil sicer minister za gospodarstvo že od aprila do decembra 2004, v mandatu 2004 do 2008 pa poslanec. Na parlamentarnih volitvah leta 2008 je bil na listi Zaresa znova izvoljen v DZ, novembra pa izvoljen za ministra za gospodarstvo.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.