Potem ko se je svet stranke Zares seznanil s poročilom študije ekonomske upravičenosti investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6), ki ga je ministrica za gospodarstvo Darja Radić predstavila vladi, so se pojavila nova trenja med Gregorjem Golobičem in Matejem Lahovnikom. Stranka Zares je namreč kritizirala vodenje projekta TEŠ 6, Golobič pa je ob tem obžaloval tudi vlogo nekdanjega gospodarskega ministra Lahovnika pri projektu, češ da svojega dela ni opravil, kot je treba.
Poleg kazenske odgovornosti je treba ugotavljati tudi odškodninsko odgovornost tistih, ki so projekt tako vodili, je menil Golobič, kritike pa so letele tudi na nekdanjega gospodarskega ministra: "Tu lahko izrazim obžalovanje, da naš bivši kolega dela ni opravil kot resorni minister, ni zagotovil teh informacij. /... / In na neki način je z nedovoljšno zavzetostjo vplival na to, da se je projekt odvijal naprej, tako kot se je odvijal."
A Lahovnik Golobiču ni ostal dolžan, saj pravi, da se je strošek investicije v času njegovega mandata bistveno znižal – za 225 milijonov evrov. "Uvedel se je tudi aktivni nadzor nad to investicijo in moram reči, da mora biti politik Golobič očitno precej obupan nad nizkimi političnimi rejtingi, da se zateka k tovrstnim političnim diskreditacijam," je dejal v pogovoru za oddajo 24UR ZVEČER.
Investicija je po mnenju sveta stranke Zares razvojno zgrešena, okoljsko sporna, finančno nevzdržna ter katastrofalno slabo vodena. Tako vodena, kot je bila doslej, po Golobičevih besedah ne bo proizvajala elektrike, temveč izgubo. Vsako nadaljnjo vlaganje države v ta projekt bi po sedaj znanih predpostavkah pomenilo oškodovanje države, davkoplačevalcev, plačnikov električne energije in vseh, ki bi na koncu tako vodeno investicijo morali financirati, je odločen prvak Zares. Svet stranke tako nasprotuje nadaljevanju gradnje bloka TEŠ 6.
"TEŠ je šolski primer, kako se investicije ne vodi"
Ministrstvo za gospodarstvo je namreč po opravljeni študiji ugotovilo, da je investicija "visoko tvegana“ glede donosa. Kot je pojasnila Radićeva, bi bila investicija negativna, če bi se premog podražil za 10 odstotkov ali če bi se kuponi za onesnaževanje podražili za 10 odstotkov. Tudi če bi se investicijska vrednost zvišala za 100 milijonov ali če bi se elektrika pocenila za 10 odstotkov, bi bil projekt negativen. Še večji minus pa bi nastal, če bi se spremenile cene več dejavnikov hkrati, je dejala.
Zato je vlada na predlog ministrice sprejela sklep, da bo dala garancije za najem 440 milijonov evrov posojila za projekt, le če investitorju uspe znižati stroške tveganja oziroma stroške investicije. Vlada bo dala garancijo, če bodo investitorji dokazali, da bo imel projekt vsaj devetodstotni donos.
Holdingu slovenske elektrarne (HSE) je vlada naročila, naj naredi posebno revizijo vodenja projekta, saj obstoječe študije še nimajo statusa izvedenskega mnenja. Podrobnosti Radićeva sicer ni želela predstaviti, je pa dejala, da kaže na sum določenih nezakonitih ravnanj, zato bo gradivo predala tudi Komisiji za preprečevanje korupcije, policiji in tožilstvu.
Ministrica sicer meni, da je vodenje investicije v TEŠ 6 šolski primer, kako se investicije ne vodi, vseeno pa indici nepravilnosti trenutno niso tako hudi, da bi bilo treba projekt prekiniti.
Nevladne organizacije zadovoljne z odločitvijo vlade
Okoljske nevladne organizacije odločitev vlade pozdravljajo. "Pozdravljamo spoznanje vlade, da za projekt Teš 6 ni bila opravljena celovita presoja vplivov na okolje v skladu z evropsko in domačo zakonodajo," je izpostavila Lidija Živčič iz Focusa, društva za sonaraven razvoj. Okoljevarstveniki se sicer zavedajo, da je prenehati z investicijo in izgubiti denar težka odločitev, vendar pa je odločitev nadaljevati z vnaprej izgubljenim projektom po njihovih besedah še bistveno bolj nespametna.
V dosedanjih postopkih vodenja projekta gradnje šestega bloka Teš je bilo narejenih veliko nepravilnosti, ocenjujejo v okoljskih nevladnih organizacijah. Napake so bile po njihovem mnenju narejene tudi na področju presoje vplivov projekta na okolje, zato pozivajo tudi k revidiranju ocen okoljskih vplivov.
"Morebitna finančna kazen – že porabljeni denar – za odpoved projektu Teš 6 je pravzaprav majhna cena, če bomo zanjo dobili to, da v Sloveniji ne bo več netransparentnih in za družbo ter okolje škodljivih projektov," pravi Anamarija Slabe z Inštituta za trajnostni razvoj. Sporočilo je sicer podprlo 12 okoljskih organizacij.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.