
Ladja Mara za prevoz živine je bila mesec dni privezana v koprskem zalivu. Čakala je na dan, ko bo iz pristanišča lahko izplula z govedom na krovu. A se to ni zgodilo. Danes je končno izplula, a brez predvidenega tovora. Ker palestinski lastnik živine, ki naj bi govedo prepeljal do Izraela, ni pridobil zadostne dokumentacije. Čeprav ni šlo za prvo tovrstno pošiljko.
"V pomorstvu je vse mogoče," je zadevo komentiral pomorski agent Zlatan Čok. "Ni dobil več uvoznega dovoljenja, predvidevam, da je konkurenca to dosegla."
220 glav goveda je tako, namesto na pot preko Jadranskega morja ostalo na živinskem terminalu Luke Koper, kjer pa se, kot pravijo, govedu zelo lepo godi. "Jaz mislim, da je govedo samo dobilo na teži, ker jih v Luki Koper tako krasno krmijo, da je lepo pogledati te živali," zagotavlja Čok.
Že skoraj mesec dni so živali na terminalu in tam bodo vsaj še do prihodnjega tedna, dokler njihov lastnik ne uredi papirjev za prevoz na novo destinacijo – v Romunijo. "Če je živina že dolgo v Sloveniji, postane slovenska, mislim, papirološko slovenska," je Čok razložil, zakaj bodo živali v Kopru ostale vsaj še do konca naslednjega tedna. Ko bo zeleno luč prižgala veterinarska inšpekcija bodo živali lahko odpotovale, in sicer ne z ladjo, pač pa s tovornjaki.

Bizaren zaplet, ki nikogar ni pretirano zmotil, morda še najbolj prav lastnika, ki je moral plačati nepričakovano, kar mesec dni dolgo oskrbo živali v pristanišču.
"Živina je blago in tudi v tem primeru zaračunavamo stojnino, krmo, vodo, ki jo te živali uživajo, in to mora lastnik blaga poplačati in v tem primeru tudi je," je povedal predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik.
Skozi koprsko pristanišče se vsako leto pretovori približno 100 tisoč glav živine, gre za izvoz evropskega mesa, ki gre v večji meri na Bližnji vzhod.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.