Po poročanju današnjega časnika Večer so štirje specialisti le nekaj dni pred božičem podali odpoved delovnega razmerja, do 18. februarja jim še teče odpovedni rok.
Zgodba ima že dolgo brado. V zadnjih nekaj letih so urološki oddelek zapustili že trije zdravniki. Razloge naj bi imeli različne, a viri časnika Večer pripovedujejo, da naj bi že tedaj vsaj nekateri vodstvo opozarjali na težaven odnos z dolgoletnim predstojnikom oddelka Dejanom Bratušem.
Tudi tokrat so se po njihovih informacijah za skupinski odhod štirje urologi odločili izključno zato, ker strokovno vodstvo ni prisluhnilo njihovim pritožbam čez predstojnika oddelka. Kot časnik navaja neuradne informacije, naj bi zdravniki na delovnem mestu doživljali poniževanja in so predstojnika zato tudi prijavili zaradi mobinga.
Potem ko so v kirurški stolpnici v preteklih mesecih zamenjali nekatere predstojnike na oddelkih, so si tudi urologi obetali, da bi še pri njih zavel nov veter. Ključna težava pri organizaciji dela na oddelku, ki naj bi zdravnike motila že dlje časa, naj bi bilo razpisovanje za operacije, pri čemer zdravniki niso smeli sami izbirati svojih pacientov.
Vodstvo obveščali o svojih težavah, a ni zaleglo
Julija lani so urologi po navedbah Večera o svojih težavah in želji po zamenjavi predstojnika pisali v. d. direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Janezu Lavretu. Strokovna direktorica Darja Arko, ki odloča o predstojnikih, jih je novembra povabila na sestanek, kjer jim je sprva zagotovila, da bo zadevo uredila in na mesto predstojnika urologije imenovala nekoga drugega. Nato pa si je, kot navaja časnik, po tednu dni premislila in štirje zdravniki so uresničili svojo napoved, da bodo odšli, če ne gre Bratuš.
Vodstvo UKC po navedbah Večera potrjuje, da so zdravniki prijavili "primere nasilja oziroma težav na delovnem mestu". Na osnovi tega je bil po njihovih navedbah sklican sestanek oddelka, na katerem so se pogovarjali o vseh težavah in navedbah zaposlenih. Do zdaj sta bila na to temo že dva sestanka, tretji pa je predviden v naslednjem tednu.
Sistemiziranih mest za urologe imajo sicer devet, a mesta že doslej niso bila zapolnjena. Na oddelku imajo še dva specializanta, ki pa dela ne smeta opravljati samostojno brez nadzora mentorjev – to so bili doslej zdravniki, ki odhajajo. Poleg predstojnika bosta na oddelku tako ostala še dva zdravnika, ki sta poleti in jeseni opravila strokovni izpit, navaja časnik.
Težave se, kot nadaljujejo, utegnejo pojaviti tudi na ambulantnem nivoju. Ker predstojnik Bratuš naj ne bi podpisal soglasij za nadaljevanje dela treh zdaj odhajajočih urologov, ki so do konca lanskega leta delali tudi v ambulanti v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, se namreč odpira še vprašanje, kaj bo z 270 pacienti te ambulante.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.