Prvi posvet zavezništva za zaščito javnega zdravstva je bil v petek simbolno v dvorani zdravstvene zavarovalnice. Na poziv dobro znane civilne družbe in s sporočilom "Ustavimo rušenje javnega zdravstva!" Najprej digitalizacija in prenova zdravstvene blagajne.
Na oba zakona ministra Danijela Bešiča Loredana so sinoči padale pripombe, več kritik na račun reforme petmilijardne blagajne.
Dušan Keber, član iniciative Glas ljudstva, je dejal: "Gre za dobesedno osnovnošolske napake, za neskladnosti znotraj samega zakona, da ne govorim o neustavnosti, neskladnosti z drugimi zakoni." Namestnik predsednika skupščine ZZZS Jakob Počivavšek pa je komentiral: "Praktično so vsi doslej, ti organi skupščine in ESS, ocenili, da je ta zakon kot celota neužiten."
Kot so povzeli, krčenje skupščine in širitev pooblastil vladi zavarovalnici jemlje avtonomijo, predlagan zakon pa da odpira vrata obveznega zdravstvenega zavarovanja zasebnikom.
Miha Kordiš, poslanec Levice, zatrjuje: "Ta zakon, ki, jaz pogosto rečem, da predvideva izvedbo puča na zdravstveno blagajno, je zataknjen na vseh različnih instancah." Tudi tistih, ki so z avtorji zakona sklenile politično zavezo. Kordiš naprej pojasnjuje: "Prvič, mislim, da kaže temu zakonu nasprotovati z vsemi štirimi, in drugič, iz vseh teh istih razlogov mislim, da kakšne hude politične prihodnosti nima."
Poslanec Levice javno, Socialni demokrati pa na temo zdravstva v četrtek za zaprtimi vrati, pri tem predlogu pa naj bi tudi sami imeli nekaj zadržkov. Vladna trojica je enotna pri ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, politične razlike postavlja vprašanje progresivnega obveznega prispevka. Glas ljudstva pa je vlado ponovno pozval, naj ne odlaša.
"Na ta način je tudi rešeno vprašanje, kako bodo zmogli plačevati tisti, ki do zdaj niso plačevali. In to je edino pravično. Mislim, da je to izvrstna priložnost, da se že zdaj to razreši, ker vlada tako ali tako zagotavlja, da nameravajo to rešiti," pravi Jaša Jenull, član iniciative Glas ljudstva.
Kaj pa o potezah poslancev Svobode, ki so vložili zakon, pravijo zavarovanci? Inštitut Mediana je za našo medijsko hišo preveril: Ali podpirate ali ne podpirate odločitve vlade, ki predvideva preoblikovanje zdravstvenega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek? 55,4 odstotka vprašanih odločitev podpira, 32,4 odstotka odločitve ne podpira, neodločenih je 12,2 odstotka. Komercialna zavarovalnica Generali, ki je z napovedjo podražitve sprožila politično akcijo, pa te dni namesto napovedanih 45 evrov, pošilja položnice za 35,67 evra. Toliko namreč znaša najvišja zamejena cena dopolnilnega zavarovanja
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.