Vse od leta 1931, ko so na shodu ekologov v Firencah želeli opozoriti na zaskrbljujoč odnos do ogroženih vrst živali, je 4. oktober svetovni dan živali. 4. oktober je posvečen tudi spominu na svetega Frančiška Asiškega, ki je slovel tudi kot ljubitelj narave in zaščitnik živali.
Društva za varstvo in zaščito živali danes po vsem svetu prirejajo dogodke, katerih namen je opomniti ljudi, kako pomembno vlogo imajo živali v našem vsakdanjem življenju.
Na Zemlji je znanih približno 1,7 milijona živalskih vrst, po ocenah pa naj bi jih bilo od 12,5 do 100 milijonov. Za Slovenijo je kljub njeni majhnosti značilna velika pestrost živalskih vrst, ki je pogojena s pestrostjo okolja in vegetacije ter geološke preteklosti, pravijo na Agenciji za okolje (Arso).
Po ocenah iz leta 2000 naj bi na celini živelo okoli 19.000 živalskih vrst, medtem ko so morske živali so slabše raziskane. Podzemeljske živali so zanimive zaradi načina življenja in ne toliko pestrosti, znanih je namreč le nekaj 100 vrst, še dodajajo na Arsu.
Na Veterinarski upravi Republike Slovenije (Vurs) so ob svetovnem dnevu živali zapisali, da imamo na ta dan vsako leto priložnost, da razmislimo o človekovem sobivanju z živalmi. "Človek nikakor ne more živeti povsem izolirano od živali. Od nekdaj sobivamo in od nekdaj se učimo, kako lahko to sožitje izboljšamo. To je neprekinjen postopek, ki ga moramo prenesti tudi na naše otroke," so zapisali na Vursu.
V Društvu za zaščito živali pa na to odgovarjajo, da živali ne bi smele biti nikogaršnja last, "šele takrat se to skrunjenje in nepredstavljivo trpljenje za njih in nas lahko konča." "Danes v tem času je naša skupna dolžnost in naloga narediti, vse kar je možno, da se živali počasi vrne v naravo, tja, od koder smo jih zasužnjili, kajti to bo izjemnega pomena za možnost njihovega in našega bivanja na zemlji," so še zapisali v društvu.
Bodite odgovoren lastnik
Vurs vse lastnike in skrbnike ob današnjem dnevu prosi, da se zavedajo, kako pomembno je biti odgovoren lastnik živali. Tudi Monika Koprivnikar, članica društva Žverca in oskrbnica v zavetišču, opozarja, da se morajo lastniki zavedati, da je žival njihova odgovornost in da je odvisna od njihove oskrbe. Predvsem pa meni, da lastniki ne bi smeli pozabiti, da so živali čuteča bitja.
Polona Samec, vodja Zavetišča Horjul, pa ob svetovnem dnevu živali vse lastnike opozarja, da morajo poskrbeti za sterilizacijo in kastracijo svojih ljubljenčkov. Le tako se lahko izognejo nezaželenemu leglu. Pri svojem delu namreč opaža, da je to še vedno glavni problem, saj se ljudje raje znebijo nezaželenih mladičev, kot pa da bi poskrbeli za žival, ki jo imajo. Po njenem mnenju bi na ta način tudi rešili oziroma preprečili marsikateri primer mučenja in neprimernega ravnanja, saj bi se za živali odločili tisti ljudje, ki si jih želijo in so pripravljeni za njih skrbeti. Po podatkih Vursa namreč vsako leto odvzamejo približno 300 živali in izrečejo približno 900 glob zaradi neprimernega ravnanja z živalmi.
Koprivnikarjeva dodaja, da se ljudje ne zavedajo, da imajo živali svoje pravice ter da čutijo bolečino in trpljenje. "Žival ni igračka ali predmet, da se ukvarjamo z njo, ko se nam zljubi," poudarja.
Spremembe na bolje, a posamezniki še vedno neodgovorni
Obe naši sogovornici se strinjata, da se kljub vsemu stvari na tem področju spreminjajo na bolje. Vodja zavetišča Horjul pravi, da delajo predvsem na ozaveščanju mladih. Veseli so, da jih je v zadnjem času obiskalo veliko šolarjev. Zgodilo se je celo, da je prišel na obisk cel razred, razlaga Samčeva.
Kljub pozitivnim spremembam pa Koprivnikarjeva pojasnjuje, da se še vedno vsako poletje pojavi isti vzorec. V času dopustov je namreč še vedno ogromno zavrženih živali po celi Sloveniji. "Posamezniki so še vedno neodgovorni in kruti, a na splošno gre na bolje," dodaja sogovornica.
'Nikar ne glejte stran'
Če ljudje opazijo, da žival biva v neustreznih pogojih, morajo to prijaviti veterinarski inšpekciji, ki ima pristojnosti za ukrepanje. "Nikar ne glejte stran," poziva Samčeva. Lahko pa se obrnejo tudi na društva za pomoč živali, pravi Koprivnikarjeva.
Vodja Zavetišča Horjul opaža, da ljudje v večjem številu prijavljajo neustrezno ravnanje z živalmi kot prejšnja leta. Strinja se, da jih k temu spodbujajo tudi odmevni medijski primeri. Ko dobijo klic, pa morajo še vedno velikokrat preveriti, ali gre morda le za medsosedske spore ali dejanski primer zavrženja, pravi Samčeva.
Živalska policija?
Tako Samčeva kot Koprivnikarjeva pa se strinjata, da bi bilo treba nadzor poostriti. Ideja o živalski policiji se jima ne zdi zgrešena. Samčeva sicer meni, da bi tudi v primeru sprejetja policije kar nekaj časa minilo, da bi uredili vse pristojnosti. V vmesnem času se ji zato zdi smiselno ustanoviti živalsko policijo v smislu ozaveščanja ljudi.
Koprivnikarjeva sicer meni, da smo od realizacije tega predloga še zelo daleč. "Ljudje bi se morali zavedati odgovornosti svojih dejanj," poudarja. "Če zavržejo žival, bi se morali zavedati, da kršijo zakon. Gre za pomanjkanje občutka za sobitja, ne samo za živali, ampak za ljudi," zaključi naša sogovornica.
Poziv ministra, naj odredi strokovni nadzor
Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice pa je na današnji dan na ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča že tretjič naslovilo pobudo, naj zaradi likvidacije mlade medvedje družine v Primožih pri Kočevski Reki uvede strokovni nadzor v Zavodu za gozdove Slovenije in Agenciji RS za okolje. V društvo pravijo, da je ironija, da je minister Bogovič na predvečer svetovnega dneva živali odobril odstrel 72 medvedov in 8 volkov, saj so predlog sestavili isti državni uradniki, ki so odgovorni za primer Primoži. "Pri tem velja poudariti, da je lov na volka popolnoma nesprejemljiv in zanj ni nobenega razumnega razloga. Ocena številčnosti rjavega medveda temelji na abstraktnem ugibanju in cenenem fantaziranju, saj so podatki o njihovi številčnosti stari že več kot pet let in so kot takšni neuporabni za zdajšnjo nakano lovskega lobija," še pravijo v društvu.
Ministra pozivajo, da umakne Pravilnik o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave. "Pravilnik pomeni zgolj izigravanje zakonodaje lastne države in mednarodnih paktov ter sprenevedav odnos do naravnih vrednot lastne domovine," pojasnjujejo v društvu.
Zagovorniki pravic živali pripravljajo shod
Zagovorniki pravic živali so danes ob 17. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani prikazali nekatere primere neodgovornega ravnanja z živalmi. Okoli velike oranžne pentlje, ki simbolizira svetovni dan živali, so razstavili slike žrtev industrij in aktivnosti, ki živali obravnavajo zgolj kot človeške objekte oz. lastnino.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.