Je skoraj dva meseca, potem ko je podal odstopno izjavo, notranji minister Aleš Hojs bliže dejanskemu odstopu? Vsebina kuverte, za katero je premier Janez Janša trdil, da je (še) ni odprl, je že ves ta čas znana javnosti, zdaj pa jo zagotovo pozna tudi prvi med enakimi, predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Za to je poskrbel podmladek Socialnih demokratov.
"Mladi forum Socialnih demokratov je danes, v torek, 25. avgusta 2020, izpolnil državljansko dolžnost in s pismom v skladu z 2. in 115. členom Ustave Republike Slovenije obvestil predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča, da je Aleš Hojs dne 30. 6. 2020 s pisno izjavo nepreklicno odstopil kot minister za notranje zadeve Republike Slovenije," so sporočili njegovi predstavniki.
Kot so še dodali, so s tem pravzaprav opravili Janševo delo. "S tem smo pomagali predsedniku vlade Janezu Janši, ki ob demontaži pravne države verjetno ni našel nekaj minut, da bi ob že odprti kuverti izpolnil poslovniško dolžnost ter obvestil predsednika DZ o odstopu ministra," so pojasnili.
S pismom so Zorčiča tudi pozvali, naj obvestilo o odstopu ministra uvrsti na dnevni red seje Državnega zbora najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila.
2. člen ustave pravi, da je Slovenija je pravna in socialna država, 115. pa določa prenehanje funkcije predsednika in ministrov vlade: "Funkcija predsednika vlade in ministrov preneha, ko se po volitvah sestane nov državni zbor, funkcija ministrov pa tudi z vsakim drugim prenehanjem funkcije predsednika vlade ter z razrešitvijo ali odstopom ministra, morajo pa opravljati tekoče posle do izvolitve novega predsednika vlade oziroma do imenovanja novih ministrov."
Postopek pri odstopu pa določa Poslovnik državnega zbora. V 261. členu je tako določeno, da mora predsednika državnega zbora o odstopu ministra pisno obvestiti predsednik vlade. "O odstopu ministra obvesti najkasneje v sedmih dneh po prejemu pisne izjave ministra, da odstopa." Obvestilo o odstopu se nato najkasneje v sedmih dneh uvrsti na dnevni red seje državnega zbora. Funkcija ministru preneha, ko je bil državni zbor na seji obveščen o odstopu.
Spomnimo. Notranji minister Aleš Hojs je 30. junija presenetil in podal odstopno izjavo, ki jo je premier Janez Janša – po Hojsovih lastnih besedah – tudi sprejel. Nato pa je sledil politični salto mortale, Janša je javnosti naznanil, da kuverte z odstopno izjavo še ni odprl in da torej roki še ne tečejo. In tako imamo danes, skoraj dva meseca pozneje, še vedno istega – odstopljenega – notranjega ministra.
KOMENTARJI (839)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.