"Predlog zakona o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami v vzgoji in izobraževanju je v prvi vrsti spisan v prid otrokom in mladostnikom s čustvenimi in vedenjskimi motnjami," je v predstavitvi predloga povedala šolska ministrica Simona Kustec. Do zdaj je bilo na tem področju po njenih besedah več zakonov namesto enega samega, ki bi celovito urejal to zahtevno in občutljivo problematiko.
Predlog obravnava otroke in mladostnike, ki ne morejo živeti doma bodisi zaradi ogrožajočih družinskih razmer bodisi so ogrožajoči sami ali pa so storilci kaznivih dejanj. Po predlogu bo preventivno dejavnost izvajala ustrezna služba, ko so otroci še v družini, nadalje je pomoč predvidena, ko so otroci že v strokovnem centru, prav tako pa bo delovala podpora, ko se bodo vrnili domov ali bodo šli v mladinska stanovanja.
V predstavitvi stališč so vse poslanske skupine napovedale podporo predlogu. Še najbolj kritični so bili v Levici, v kateri bodo predlog sicer podprli, a v njem ugotavljajo veliko malomarnosti in odstopanj od družinskega zakonika. Za vlado ni pomembno, ali je zakon medsebojno povezan in dosleden, je dejal Željko Cigler.
V SAB medtem predlog po besedah Vojka Staroviča ocenjujejo kot pomembnega tako za mlade kot za tiste, ki se ukvarjajo z njimi. V LMŠ se strinjajo z vzpostavitvijo mreže strokovnih centrov namesto dozdajšnjih devetih vzgojnih zavodov, menijo pa, da razmisleki o enotni ureditvi tega področja trajajo že predolgo, je povedal Aljaž Kovačič.
Po mnenju SD je pomembno, da čustvene in vedenjske težave in motnje ugotovijo čim prej in jih začnejo tudi čim prej odpravljati. Duševno zdravje bomo morali postaviti višje na prioritetno lestvico, je pozval Marko Koprivc. Predlog je po besedah Mojce Škrinjar iz SDS sistemska rešitev za vrsto težav, ki so se pokazale do zdaj. Omogočena bo strokovna podpora vrtcem in šolam, poenotila se bo praksa pri nameščanju, opredeljena pa je tudi vrnitev otrok v običajno okolje, je naštela.
V SMC so prav tako pozdravili, da ne bo težav pri iskanju namestitve za obravnavane otroke. Predlog namreč po besedah Branislava Rajića vključuje vse pristojne resorje. V NSi po navedbah Ive Dimic podpirajo "razvoj harmoničnega človeka" in se strinjajo s predlagano vzpostavitvijo mreže strokovnih centrov. Za otroke in mladostnike je po njenih besedah sicer predvideno svetovanje, da jim v center sploh ne bi bilo treba iti.
O vedenjskih in čustvenih motnjah ne želimo govoriti in ostajajo tabu, pa je bil kritičen Jurij Lep iz DeSUS. Obravnavanim otrokom in mladostnikom je država po njegovi oceni dolžna zagotoviti najboljšo možno pomoč. Ob tem so v SNS izpostavili, da ne sme biti vedno cilj čim prejšnja vrnitev v družinsko okolje, saj sta tam lahko pogosto prisotna alkoholizem in zasvojenost z drogami, je dejal Jani Ivanuša.

KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.