Predstavniki Sviza in Visokošolskega sindikata Slovenije se niso udeležili srečanja s šolsko ministrico. Niso se strinjali namreč z neposrednim prenosom srečanja, pri katerem je vztrajalo ministrstvo. Menijo, da je to očitni pokazatelj, da sestanek ni bil namenjen pogajanjem. "Očitno so v naprej pripravljene diskreditacije in omalovaževanje stavkajočih, sindikatov in samih zahtev," je v pojasnilu za medije dejal tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Dodaja, da že sama odločitev, da ministrica delovni sestanek spremeni v javni dogodek, dviga obrvi. Prepričan je, da je želela Kustečeva s povabilom na sestanek "iz vrelega kotla le spustiti nekaj pare", potem ko se je na stavki zbralo več tisoč ljudi. "A kasneje je očitno ugotovila, da bi lahko sestanek spremenili tudi v javni dogodek za diskreditacijo sindikatov in stavkajočih," dodaja. Prepričan je tudi, da bi se sestanek začel s propagandnim videom, kot se je to v preteklosti že zgodilo.
Neposrednemu prenosu so nasprotovali v sindikatih. Ker je ministrstvo v obvestilu o neposrednem prenosu vnaprej napovedalo, da vlada do volitev ne bo sprejemala nobenih dodatnih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata, menijo, da je sestanek z enostransko nadzorovanim prenosom "očitno namenjen ščuvanju javnosti proti zaposlenim v izobraževanju in izkrivljanju vsebine stavkovnih zahtev".
"Ni je večje arogance, kot je aroganca molčeče oblasti," je medtem kritično dejal Gorazd Kovačič, podpredsednik visokošolskega sindikata. Poudaril je, da Kustečeva že več mesecev ignorira številna vprašanja. Pomanjkanje dialoga se je na primer odlično pokazalo že v času koronavirusa, nadaljevalo pa se je tudi kasneje. "Ministrstvo se je dosledno odločalo za ignoranco," je jasen.
Obregnil se je tudi nad dogovor, "ki ga je vlada pod mizo sklenila z zdravniškim sindikatom". "Tudi na našo zahtevo po uskladitvi plač je ministrica odgovorila z molkom," poudarja in dodaja, da je odločitev o prenosu sestanka preko Facebooka le nadaljevanje sprenevedanja. "Ministrstvo je sindikatom pripravilo zasedo. V to past ne mislimo iti."
Štrukelj je sicer dodal še, da spremembe plačnega sistema trajajo več let, ne pa le nekaj dni. "Na pogovore o tem naj vabijo le tri tedne pred volitvami. Gre le za blef," je prepričan.
Kot so sporočili z ministrstva za izobraževanje, je nedavna stavka dela nezadovoljnih sindikalnih skupin prejšnji teden po državi povzročila zaprtje nekaterih vrtcev, šol in fakultet. Ministrica je, kot so zapisali, spomnila na sklep vlade, da v času že razpisanih parlamentarnih volitev ne bo neodgovorno sprejemala dodanih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata, saj zanje nima zakonske podlage v obstoječih proračunskih dokumentih.
Se je pa vlada z vsemi sindikati javnega sektorja tudi v tem specifičnem obdobju pripravljena pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema v javnem sektorju, ki bi jih uveljavili čim prej na začetku naslednjega mandata, to pa je tudi osrednji namen današnjega pogovora na ministrstvu, so zapisali. Zaradi "velikega interesa širše javnosti in zagotavljanja popolne transparentnosti" bodo pogovor neposredno prenašali tudi na strani ministrstva na Facebooku.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije izpostavljajo, da so zaposleni v vzgoji in izobraževanju še vedno v splošni stavki. To pomeni, da lahko odločitve o nadaljnjem poteku stavke sprejema izključno glavni stavkovni odbor sindikata, pogovore s šolskimi oblastmi pa vodi njegova pogajalska skupina, so sporočili iz sindikata.
Glavni stavkovni odbor v skladu z zakonom o stavki pričakuje, da bo vladna stran skupaj s predstavniki stavkajočih v "konstruktivnem duhu delovala v smeri razrešitve spora". Odločanje o nadaljevanju stavke bodo preložili na čas po sestanku. Sindikat sicer upravičeno dvomi o nameri vlade glede na napoved neposrednega prenosa, ne da bi sodelujoče o tem vsaj vnaprej obvestili, kaj šele pridobili njihovo soglasje. To bi se zgodilo prvič v zgodovini socialnega partnerstva pri nas, so izpostavili v Svizu.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.