Soglasje vlade k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022 bi moralo biti le formalnost, a se je preselilo na politično bojno polje. Vlada je sicer po več kot tednu dni vendarle dala soglasje za vpis na visokošolske zavode.
Predsednik vlade Janez Janša (diplomirani obramboslovec) govori o preverjanju potreb trga dela in presežku družboslovcev, ministrica za izobraževanje, znanost, šolstvo in šport Simona Kustec, ki sama prihaja iz akademske sfere, pa ostaja bolj ali manj tiho. Da je že zamudila čas, da spregovori, ji zdaj sporočajo z Visokošolskega sindikata Fakultete za družbene vede (VSS FDV), torej njene fakultete.
"Glede manevra, ki v resnici ni nič drugega kot novo izčrpavanje javnih zavodov na račun zasebnih, smo v Visokošolskem sindikatu FDV pričakovali vašo reakcijo. Do tega nimate zgolj politične dolžnosti, temveč tudi profesionalno in etično odgovornost. Žal ste se odločili uveljaviti 'pravico' do molka," so zapisali. In nadaljevali, da zadnji primer teptanja že usklajenih odločitev med njenim ministrstvom in visokošolskimi zavodi dokazuje tako odsotnost ministričine avtoritete nad lastnim področjem kot tudi izgubo etične integritete, "saj ne spoštujete in se ne zavzemate za lastne zaveze, ministrsko funkcijo pa zožujete na obskurno vlogo opazovalke".
Podobne očitke je opozicija navedla v interpelaciji zoper ministrico. "Kustečeva bi morala odstopiti, ker v resnici sploh ni ministrica. Je oseba, ki izvršuje politiko Janeza Janše." Je zgolj prenašalka idej, ki so zrasle na zelniku "velikega šefa Vlade RS Janeza Janše in njegovih antidemokratskih teženj" . "Ni borka za svoje področje, ni kos svoji nalogi," so poslanci opozicije sredi tega tedna drug za drugim povzemali razloge za interpelacijo.
Ne le da ostaja tiho, ministrica je tudi brez upiranja žrtvovala svojega državnega sekretarja Jureta Gašpariča, ki se je v nasprotju z njo Janši postavil po robu.
"S tem, ko se podrejate argumentu avtoritete namesto avtoriteti argumenta, izgubljate tudi vso akademsko kredibilnost. Neresnice predsednika vlade (tokrat o previsokem številu študentk in študentov na družboslovnih smereh) ste dolžni demantirati, saj smo po deležu novovpisanih v družboslovne programe na nižjem mestu od Velike Britanije; Francije, Švedske in bliže Nemčiji. Te podatke glede na svojo funkcijo in akademsko ozadje zagotovo poznate, sicer pa so bili objavljeni tudi v medijih. Zakaj o njih molčite?" jo sprašujejo (nekdanji) kolegi iz VSS FDV. Pri tem se sklicujejo na podatke Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Tako zgolj nemo opazuje in dopušča blatenje vede in njenih strokovnjakov – torej njenih lastnih kolegov in nenazadnje same sebe – kot neperspektivnih in nezaposljivih. In to v času epidemije, ki je družbo postavila pred številna vprašanja in dileme družboslovne narave, opozarjajo.
"Če se vladni manever uresniči, bo največjo škodo utrpela prav Fakulteta za družbene vede – fakulteta, v kateri ste, pred politično epizodo, poučevali kot redna profesorica. Zaradi zmanjšanja vpisnih mest bo prisiljena v krčenje programov in zmanjševanje števila zaposlenih. Kako hipokritično, menite, da bi potemtakem delovala vaša vrnitev?"
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.