Slovenija

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"

Ljubljana, 17. 11. 2024 11.00 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nika Kunaver
Komentarji
146

Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

"Kurji tatovi niso problem naše varnosti, problem naše varnosti je organiziran kriminal." S temi besedami je v začetku oktobra razpravo o tem, kako zagotoviti učinkovit pregon najhujših kaznivih dejanj, povzel strokovnjak za policijska pooblastila, sicer tudi sodni izvedenec, Miroslav Žaberl. Da bi morala država kriminaliste, ki preiskujejo najhujše oblike kriminala in korupcije, čim prej opremiti z boljšimi orodji za nadzor, na primer šifrirano komunikacijo, se strinja tudi vodstvo notranjega ministrstva.

Miroslav Žaberl, strokovnjak za policijska pooblastila: “Najhujša kazniva dejanja je najtežje preiskovati. Tu sem jaz zagovornik večjih pooblastil. Predvsem kar se tiče zakona o kazenskem postopku. Prikriti preiskovalni ukrepi so danes zastareli. Treba bo razmisliti, katera orodja je treba dati Policiji, da bo učinkovita pri preiskovanju in da bo lahko zbrala dokaze, ki bodo pozneje vzdržali na sodišču.” 

Dejstvo je, da Slovenija caplja za drugimi evropskimi državami, kjer imajo preiskovalci najhujših oblik kriminala, kamor spada tudi finančna in gospodarska kriminaliteta, možnosti uporabe različnih tehničnih sredstev, ki pa pri nas še niso uzakonjeni.

Na primer, danes pri nečednih poslih skoraj nihče več ne uporablja nešifrirane telefonske komunikacije, ki pa jo je pri nas skoraj nemogoče nadzirati v okviru prikritih preiskovalnih ukrepov. Torej takrat, ko so sumi, da nekdo izvaja kaznivo dejanje, že tako veliki, da zeleno luč pri pridobivanju dokazov prižge preiskovalni sodnik. "Če tega ne bomo storili, potem bo Policija vseskozi capljala za kriminalci, ker kriminalci pa to uporabljajo," je bil še jasen Žaberl. In imamo tudi primere, ko so na slovenskih sodiščih padli dokazi, ki so jih zbrali tuji preiskovalni organi, ker pri nas takšno zbiranje dokazov še ni uzakonjeno.

"Svet ni več analogen, je vsak dan bolj digitalen, zato je treba nujno nasloviti spremembo zakona o kazenskem postopku," meni tudi notranji minister Boštjan Poklukar, ki opozarja, da je kriminal na spletu in na kriptiranih kanalih vedno korak pred Policijo.

Kaj pa tožilci in sodniki?

Tudi slovensko pravosodje se zadnja leta sooča s številnimi izzivi dolgotrajnih in zapletenih postopkov, ki na koncu pristanejo na mizah najprej tožilcev in nato še sodnikov na praktično vseh sodnih instancah.

Na okrogli mizi z naslovom "Kako odpraviti ovire pri obravnavanju obsežnih kazenskih zadev" so sodelovali višji sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča Tomaž Bromše, višja sodnica na ljubljanskem višjem sodišču Barbara Črešnar Debeljak, nemški višji državni tožilec z generalnega državnega tožilstva v Münchnu Dominik Kieninger in nekdanja državna tožilka Jožica Boljte Brus. Razpravo je vodil višji državni tožilec Specializiranega državnega tožilstva Boštjan Valenčič.

Bolj komplicirana obrazložitev, več možnosti za napake

Nekdanja državna tožilka Jožica Boljte Brus izpostavlja problem predolgih in prezapletenih sodnih obrazložitev. "Obrazložitve so neverjetno dolge. Spomnim se odredbe za hišno preiskavo kolega tožilca, ki je bila dolga kar 150 strani. Povejte mi, kako lahko osumljenec takšno odredbo podpiše, s tem pove, da je z njo seznanjen? Saj tega ne more niti prebrati ..." Prepričana je, da če bi to poenostavili, bi bili tudi postopki hitrejši. In morda najpomembnejše opozorilo upokojene tožilke: "Ker bolj kot je obrazložitev zapletena, več možnosti ima obramba za pritožbo, ugovor ali zahtevo za razveljavitev."

Okrožni sodnik Tomaž Bromše prikimava: "Mi smo šli absolutno predaleč pri obrazloženosti sodnih odločb vseh vrst. Prepisovanje, ki ne bi smelo biti prepisovanje, ampak bi moral biti lasten vložek sodnika. Odločbe so pisane za ljudi in ne za instančna sodišča ali za všečnost višjim sodiščem."

Forum o finančni in gospodarski kriminaliteti velja za enega največjih dogodkov na tem področju pri nas. Poleg slovenskih na njem sodelujejo tudi strokovnjaki iz tujine. Dogodek organizirata Center za izobraževanje v pravosodju, ki deluje v okviru Ministrstva za pravosodje, in Društvo državnih tožilcev Slovenije.

Nov zakon o kazenskem postopku – da ali ne?

Sodstvo sicer že desetletje opozarja, da bi bilo treba sprejeti nov zakon o kazenskem postopku, ki je temeljno orodje tudi za delo kazenskih sodnikov. Ne le ljubljansko okrožno sodišče, tudi Bromše je podal številne pobude v zvezi s tem. "Pobude, ki so nastale na podlagi praktičnih problemov, s katerimi se srečujemo vsak dan. Do danes premika na strani izvršilne in zakonodajne oblasti nisem zaznal."  Bromše dobro povzame sicer skupno mnenje vseh sogovornikov na panelu: "Ne moremo samo krpati zakona o kazenskem postopku. S krpanjem namreč povzročamo samo nove težave, nič drugega."

Višja sodnica Barbara Črešnar Debeljak opozarja, da rešitev težav ni le nova zakonodaja, temveč tudi resen razmislek o razkroju vrednot v družbi. "Sodni sistem je del družbe in ta družba se mi zdi, da je v nekem čudnem razkroju vrednot, ki so nujno potrebne, da vsi sistemi, tudi sodni sistem, delujejo." Kaj to pomeni? Črešnar Debeljakova navede poveden primer izpred desetih let, ko je bila na obisku pri glavnem islandskem tožilcu v Reykjaviku. "Tam me niso razumeli, ko sem jim govorila, da imamo pri nas v Sloveniji težave s tako imenovano procesno nesposobnostjo. Da ljudje ne hodijo na sodišča, da vlagajo lažna zdravniška potrdila. Ko sem razlagala, da pri nas odrejamo celo izvedence, ki ugotavljajo, ali je nekdo sposoben slediti procesu na podlagi teh zdravniških potrdil, preprosto niso dojeli, o čem govorim." Kultura spoštovanja do pravosodnega sistema je namreč v severnih državah drugače vtkana v družbo kot pri nas.

Barbara Črešnar Debeljak, višja sodnica: "Poleg sprememb zakona o kazenskem postopku vidim manevrski prostor tudi v krepitvi sodnikove vloge, predvsem s strokovno pomočjo. Že leta me motijo odzivi politike in javnosti, da tudi če gre za 10 tisoč strani listin, da to se pač da prebrati, če ne v enem tednu, pa v enem mesecu. To je nerazumevanje politike, vloge sodnega sistema, vloge tega, kaj sploh pomeni sojenje. Za kakovostno sojenje ne zadostuje zgolj prebiranje listinskega gradiva, temveč je treba razčleniti tako pravna kot dejanska vprašanja. To pa presega čas, potreben zgolj za prebiranje spisa. Na vseh treh stopnjah sojenja bi bilo zato nujno okrepiti strokovno pomoč, da bi nastali nekakšni timi. Strokovne sodelavce bi bilo treba dobro plačati in jih tudi dobro izobraziti. Tako bodo zadeve kakovostno pripravljene in tudi kakovostno vodene. Te ekipe bi vodil in koordiniral sodnik."

Slovenija vs. Nemčija

Kakšen je kazensko pravni sistem v Nemčiji? Kako se tam odzivajo na zahtevne primere gospodarske kriminalitete, korupcije, organiziranega kriminala in tako naprej? 

Pravosodnega foruma se je udeležil tudi višji državni tožilec z generalnega državnega tožilstva v Münchnu Dominik Kieninger. "Pri obtožnici se lahko izrazim relativno kratko. Zakonite zahteve glede vsebine obtožnice so izjemno majhne. Tisto, kar mora nujno biti navedeno v obtožnici, je dejansko stanje, ki vsakemu kazenskemu pravniku omogoča, da ga umesti pod kazensko normo, omenjeno v obtožnici," razlaga. Obtožbe, ki so pri nas včasih napisane na več kot sto straneh, so lahko v Nemčiji, po zahtevah nemškega prava, povzete zgolj na nekaj straneh.

Kako se najhujše oblike kriminala preganjajo kar se da učinkovito? "Obstajajo trije vidiki. Prvi je specializacija zahtevna kazniva dejanja naj bi praviloma obravnavali tožilci, ki imajo ustrezne izkušnje in na podlagi izobraževanj tudi potrebno znanje. Drugi vidik je zmanjševanje števila primerov. Vsaj v nemškem pravu je omogočeno, da tožilstvo ne preganja vseh dejanj, ki so obdolžencu očitana. Na primer, pri 30 primerih goljufije se jih preganja le deset. To zato, ker je verjetno, da bo, če bo se na koncu postopka, torej v glavnem sojenju, teh deset dejanj dokazalo, to zadostna podlaga za primerno kazen. To je zelo pomembna določba, ki se, po mojem mnenju, v Nemčiji še vedno premalo uporablja. Morda je to povezano s premalo upoštevanim tretjim vidikom – premislek pred ukrepanjem. Samo razumeti dejansko stanje na podlagi kazenske ovadbe, ga pravno obravnavati, prepoznati, v katero smer bi lahko šlo in katere ukrepe je treba sprejeti, zahteva po mojem mnenju veliko kognitivnega napora," dodaja Kieninger.

Foruma o gospodarski in finančni kriminaliteti se je sicer udeležila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki je javno sporočila, da bo ministrstvo, ki ga vodi, zaključke foruma pozorno preučilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (146)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mladi? Plasto
17. 11. 2024 13.31
očitno politika dobro sodeluje z organiziranim kriminalom , da tako zaostajajo ..... ker pri omrežnini smo pa prvi v evropi :D , kjer se uveljavljajo stvari ,ki sploh še niso zahtevane :D .....
Natorinkica
17. 11. 2024 13.29
+3
Problem je SRBIJANSKO pravosodje pravosodni sitem je jedro kriminala pri nas.
zdravilozavse
17. 11. 2024 13.25
+2
Dajmo nekaj razčistiti!To kar sedaj beremo in poslušamo o kazenski zakonodaji,je predstava za javnost.Sodstvo točno ve kje so težave,ravno tako policija in zožilstvo.Torej naj se vsedejo predlagajo spremembe in rešitve,vlada pa glede na večino lahko to sprejme po skrajšanem postopku in zadeve bodo rešene.Če smo lahko za ljudi nepomembno zadevo priznanje Palestine sprejeli na hitro potem lahko tudi za delovanje države pomembno zakonodajo.Ampak takšne zadeve so lahko za vsako vlado strel v koleno in se potem hitro sami ujamejo na sprejeto zakonodajo,zato je bolje da se samo govori in nič ne naredi.
peresni
17. 11. 2024 13.22
+1
Največji problem in izvor zla kriminala pri nas so večne politično politikantske mafijske združbe kravatarjev. To vsi vemo...a kaj ko večina gojzarjev želijo biti z njimi in taki kot so oni. Gojzarjev pa je vedno več...jih taisti kriminalci z namenskim siromašenjem družbe pmnožično proizvajajo.
Nightingale
17. 11. 2024 13.21
+1
Organiziran kriminal na nivoju države oziroma njenega vodstva. Plenjene države s strani politike na vsakem koraku. Zgodovina in narod vam bosta sodila...
Darko32
17. 11. 2024 13.20
+2
Kaj blefiramo in se delamo kekce. Povejmo na glas, da je največji kriminal prav na področju, kjer imajo dostop do proračuna, dostop do javnih podatkov in kjer imajo neurejen nadzor. Tako vidimo, da je korupcija in kriminal največji po sodnijah. Ne dopustno je, da sodnik- sodnica na svojo roko določata katere dokaze bosta skrila ali priznala. Tako dobivamo zgodbe, kjer na podlagi prej navedenega se kriminal samo še stopnjuje. Potem imamo primere, kjer odvetniki z preslepitvijo dosežejo kriminalno raboto kot legalno početje. Imamo skrivanje lisitin in kar celih spisov, katere se dogajajo po sodnija in javni upravi. Imamo uradnice uradnike po javni upravi, sodiščih in drugje, ker celo prirejajo lisitine in original lisitne skrivajo z ciljem, da omogočijo opravičila njihovega dela za naprej. Škoda se že meri v miljardah €. Imamo konflikte interesov, kjer si pišejo zakonodajo sebi v prid in zgodi se, da si kriminalne rabote poskušajo na ta način legalizirati kar sami sebi. Potem pa se sklicujejo na zastaralne roke. Imamo sodnike, sodnice, ki še vedno ne priznavajo zastave in ustave SLOVENIJE, kar vidimo, da celo še vedno z rdečo zvezdo skačejo okrog in delujejo v političnih strankah in to predvsem v levih strankah. Videli smo kaj so ti v preteklosti naredili narodu. Imamo obtoževanje naroda na podlagi domnev in tukaj poznamo Slovnski narod, da raje da roko nad sebe in ne razčisti s tem. Potem pa vidimo, da ko se najde tip, ki gre do konca pa se proti njemu celo prirejeni dokazi in obtožbe. Videli in brali smo okrog tega. Tudi smo imeli, da se je ponarejalo dokaze da smo se vsi Slovenci smejali kakšne lahko ima bujne domišljije ti na teh službah, ki se ukvarjajo z tem. Glavni problem je v tem, ker ni izvedena lustracija in narejena čistka v šolstvu, javni upravi, občinskih uipravah, sodiščih, policiji in prepovedano delovanje vsem, kateri so v preteklosti naredili kakršno koli škodo narodu Slovenskemu. Zato sedaj se pojavljajo takšne rabote, katerih smo priča sedaj. Vemo, da je 75% v javni upravi proti Slovenski zastavi in zlorabljajo ustavo z svoje osebne koristi. Imamo sodnike, kateri gradijo obtožbe tako, da s pomočjo trolov plasirajo infomacijo v javnost in tipajo kako bo uspela obtožba. Sočasno pa dokaze poskrijejo ali priredijo, da svoje kriminalno raboto zaščitijo. Zato bi vsem predlagal, da naj tisti, k iso v penziji bodo tiho, ker so z svojim delom veliko pripomogli kkriminalu in so opravičevali svoje delo na domnevah in obtožbe na domnevah, ter tako gradili in sesuvali pravno državo. Zato bi bilo dobro, da se zamislimo ali je to delovanje rpavne države, če uradnik poskrije dokaze, kateri so za nejega obremenilni in potem se sodniki sklicujejejo, d aje to zastaralo. Ali drugače povedano skrijejo dokaze in potem na takšen način gradijo pravno državo je več kot kriminal. Mar nismo to brali in videli v preteklosti. Kdo je odgovarjal zato. Zato naj nehajo blefirati in druge obtoževati. Bilo bi dobro, da si sposodijo mele in začnejo pometati pred svojim pragom. Ne pa sedaj mešati nekega JANŠO zraven, kateri je toliko kriv, da je miniral lustracijo. Jaz ga VIDIM KRIVCA SAMO V TEJ TOČKI.
25.maj
17. 11. 2024 13.17
+3
organizirani kriminal pa izvaja elita, ergo
motorist_mb
17. 11. 2024 13.11
+5
Deset let nazaj mislim da je ena država evropska vrgla politike in prevzela oblast ulica.Vse politike so obsodili in kasneje so že začeli tud odplačevati kredite svojim drzavljanom,kiri carji pa se ne morem spomniti države!
bobiv
17. 11. 2024 13.15
+2
motorist_mb
17. 11. 2024 13.27
+1
ivan z Doba
17. 11. 2024 13.09
+8
Manjši problem je organiziran kriminal. Večji problem je kriminal političnih elit, zlizanih s pravosodjem. Velja za t.i.leve un t.i.desne, ki ponavadi kradejo skupaj.
Covid 19
17. 11. 2024 13.07
+3
Ja in organiziran kriminal poteka od državnega vrha navzdol.. preko investicij se zvrstijo izvajalci,občine,direktorji podjetij,po drugi veji zdravstvo in sodstvo, da o energetiki niti ne govorimo. Lahko komot rečemo,da kradejo vsi razen delavskega razreda in zgodi se nič.. V davčnih oazah je po predvidevanjih dursa od 40 do 60 MILIJARD NAKRADENEGA DENARJA in s tem popolno osiromašenje države.. IN NIČ. NIČ ne deluje in še za ničelno delovanje so mnogi izjemno dobro plačani.. NAROD PA CRKUJE IN SE VTAPLJA V DRAGINJI.
plasticar
17. 11. 2024 13.04
+7
hrvasko si poglejte.berosa so skinli v 16 urah ni bil vec minister za zdravje pa tudi 48 ur je ze v zaporu.tako se dela.pa pri nas???da bi sklicali sejo vlade da razresijo ministra vsaj 1 teden pa glasovanje ITD....vsaj se 2 meseca bi bil na polozaju
JApajaDAja
17. 11. 2024 13.08
+4
zdravilozavse
17. 11. 2024 13.09
+1
Pa še takrat bi policisti potrkali in prosili za dovoljenje,da prečiščeno prostore pisarne,hiše,itd...Če se hoče še da,drugo pa je,če se noče!
zdravilozavse
17. 11. 2024 13.02
+6
Temu se v Sloveniji reče "neodvisno" sodstvo in,ko dodaš še "neodvisno" policijo imaš kaos kot ga imamo.Uvesti neodvisno enoto policije po vzoru ITA,ko uredijo leži vse brez besed na tleh pa je vseeno ali si predsednik vlade,države ali pa samo navaden državljan.Sodniki delajo brez vplivov vlade in vladnih predstavnikov pri nas pa vemo kako gre!
rob3rt
17. 11. 2024 13.02
+6
Nič bat, bo EPPO vse rešil, prvo na Hrvaškem, potem pa pride kot češnja na smetani na vrsto Slovenija...
JApajaDAja
17. 11. 2024 13.10
+1
kaj misliš,zakaj se r slo izogne-odklanja, financiranju s strani eu?
Zdenko Fuks
17. 11. 2024 12.53
-4
Se pravi SDS torej..
M_teoretik
17. 11. 2024 12.53
+4
Sodniške in tožilske plače morajo bit primerljive zaslužkom odvetnikom. Tako ne bodo vedno (naj)boljši pravniki le odvetniških vrstah!?
JApajaDAja
17. 11. 2024 13.12
zagona pri delu, strokovnost in sposobnost se ne da kupiti...ali zmoreš,si dorasel ali pač ne...,,
eurosapiens
17. 11. 2024 12.50
+10
sodniki in tožilci so organiziran kriminal ... osebno preverjeno ... zato pa smo kjer smo
BWC Buyer
17. 11. 2024 12.59
+4
Sploh Koper je znan po privat zurkah. Pozabu si omenit se kriminaliste
Castrum
17. 11. 2024 12.50
+5
Glede na komentar @janik1111, sprožam debato z vprašanjem - koliko učiteljev, profesorjev, javnih uslužbencev , državnih uradnikov poznate, da imajo hišo, hiško, stanovanje, apartman na Hrvaškem?
Castrum
17. 11. 2024 12.51
+4
In koliko pridnih visoko izobraženih delavcev v raznoraznih gospodarskih panogah poznate, da imajo hišo, hiško, stanovanje, apartman na Hrvaškem?
Pamir
17. 11. 2024 13.01
-2
Kakšna Hrvaška to je za bednike obsojeni kriminalec kaviar komunist janšaj brez delovne dobe igra golf na sejšelih maldivih, tvoj ljubljeni vodja.
Borec21
17. 11. 2024 12.44
+6
Znižal so stopnjo izvora premoženja iz 50 000 eur na 10 000 ni čudno da ni dovolj sodnikov za take budalaštine
Janik1111
17. 11. 2024 12.42
+9
lepo naj uvedejo obratno davčno breme brez izjeme. Ne more nek državni sekretarčič imeti hišo na morju, vilo doma in dva super avtomobila v garaži.
Castrum
17. 11. 2024 12.47
+7
Točno tako! O tem sem jaz tukaj na forumu že ogromno pisal in hotel o tem debato, ma ni bilo posluha od drugih komentatorjev. Mogoče se pa to spremeni.
St. Gallen
17. 11. 2024 12.35
+2
preberite si Jancicev komentar na to temo.....