Pandemija covida-19 je pokazala, da Slovenska vojska in Slovenija nimata ustreznih letalnikov, pravijo na ministrstvu za obrambo. Tako se je spomladi 2020 znova vzpostavila namera o vzpostavitvi zmogljivosti vertikalnega premika na daljših razdaljah.
Ta bo v obliki letala C-27J Spartan omogočala"samostojnost in neodvisnost delovanja Slovenske vojske za potrebe premika na mesto delovanja SV in z njega, podporo delovanja SV na mestu delovanja, podporo medicinski evakuaciji oziroma podporo reševanja izoliranega osebja SV in državljanov Republike Slovenije ter pomoč drugim sistemom v državi (zaščita in reševanje, gašenje požarov itn.)".
Projektna skupina ministrstva za obrambo je pri iskanju najugodnejšega ponudnika izpostavila vprašanje doseganja vojaških tehničnih zahtev, kar je bilo bistveno za odločitev glede nakupa taktičnega transportnega letala, ter smotrnost takšnega nakupa s stališča dolgoročnega vzdrževanja. V končno presojo sta bila vključena dva tipa taktičnih transportnih letal, vendar se je po preučitvi vojaških tehničnih zahtev kot najboljša možnost izkazalo letalo C-27J Spartan italijanskega proizvajalca Leonardo, so zapisali v sporočilu za javnost.
Strokovni svet za ključne investicije je zaključil investicijski postopek in ob tem predlagal, da se omenjeno letalo nabavi po možnosti preko mehanizma vlada vladi z Italijo, direktorat za logistiko je zato že začel postopke nabave letala po omenjenem sistemu.
"Postopek nabave se bo nadaljeval takoj, ko bo Ustavno sodišče RS odločilo o Zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko v letih 2021–2026. Naš cilj je transparenten nakup ključne opreme za Slovensko vojsko, brez posrednikov in z zagotovitvijo celovite storitve (usposabljanja, zagotavljanje rezervnih delov, vzdrževanje v celotnem času uporabe), in sicer v najkrajšem mogočem času, skladno z zagotovljenimi finančnimi sredstvi," dodaja Mors.
Letalo C-27J Spartan je plod italijansko-ameriškega znanja, ki je v operativno uporabo stopil leta 2006 v italijanskih zračnih silah, do danes pa so jih zgradili več kot 80. Letalo je opremljeno s sodobnimi elektronskimi sistemi za pomoč pri letenju in komunikacijah. Prevaža lahko 11 ton tovora oziroma približno 60 vojakov. Pri maksimalni obremenitvi ima domet 1700 kilometrov, kar bi za Slovensko vojsko pomenilo enostaven prevoz potnikov in tovora v tiste države, v katerih je prisotna.
Ker smo člani zveze Nato, bi letalo lahko "posojali" tudi drugim državam, če bi to potrebovale, sploh ker gre za letalo srednje velikosti, zato je prevoz manjših tovorov bolj ekonomičen. Najbolj pomembno pa je, da bi letalo Sloveniji omogočilo relativno neodvisnost glede premika vojakov s Kosova, pa tudi za opravljanje nepričakovanih tovorov, kot je bila v pomladnih mesecih leta 2020 potreba po zaščitni opremi.
Vrednost novega letala je ocenjena na približno 60 milijonov evrov, a to je cena pred pogajanji. Perujci so leta 2013 kupili dve letali, za eno so dali približno 50 milijonov evrov. Zambijci so se spogajali za podobno ceno, Slovaki pa ga dobili za slabih 36 milijonov evrov. ZDA so pred leti za večje število letal spogajale ceno slabih 27 milijonov evrov na letalo.
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.