
Mariborski kriminalisti so v torek izvedli zaključno akcijo v preiskavi na področju korupcijskih kaznivih dejanj, ki je potekala leto in pol. Štirim osebam z območja Maribora so odvzeli prostost in jih v noči na četrtek privedli k dežurnemu preiskovalnemu sodniku mariborskega okrožnega sodišča, ki je za tri od njih že odredil pripor.
Kot je danes pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor Marjan Fank, je preiskava potrdila sum obstoja skupine oseb, ki je z motivom pridobitve premoženjske koristi protizakonito omogočala večjemu številu oseb, predvsem z območja republik bivše Jugoslavije in nekaterih držav EU, da pridobijo dovoljenje za bivanje oziroma status tujcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji.
Po besedah Fanka so v skupini osumljencev sodelovali organizator in pomočnik, ki sta pridobivala prosilce, uradna oseba mariborske upravne enote, ki je vodila postopek preverjanja pogojev, in zdravnik mariborskega zdravstvenega doma, ki je za potrebe uradnega postopka izdajal razna zdravniška potrdila. Fank ni govoril o konkretnih imenih, po neuradnih podatkih pa sta med osumljenimi zdravnik Boris Paja in predsednik Romskega društva Romano Pralipe Maribor Fatmir Bećiri.
Ponarejali uradne podatke
S ponarejanjem uradnih podatkov so osumljenci pristojni službi ministrstva za notranje zadeve prikazovali lažne podatke o dalj časa trajajočem bivanju na območju Slovenije v obdobju po osamosvojitvi. Pri tem so ponaredili listine in izvajali uradne postopke na nezakonit način, ti pa so bili temelj za izdajo odločb, ki so omogočale pridobitev različnih oblik pomoči iz državnih transferjev in so osnova za morebitno kasnejšo pridobitev državljanstva.
Od 5.000 do 10.000 evrov za državljanstvo

Kriminalisti so med preiskavo ugotovili, da so prosilci za dovoljenja morali organizatorju plačati večja finančna sredstva. Cena za pridobitev enega državljanstva je bila od 5.000 do 10.000 evrov. "Treba je poudariti, da so bile med osebami, ki jim je bilo podeljeno dovoljenje, tako osebe iz tujine z nepreverjeno identiteto kakor tudi storilci najhujših kaznivih dejanj, kot je umor. Zaradi preverjanj dejanske identitete vpletenih oseb smo ves čas preiskave tudi tesno sodelovali s tujimi varnostnimi organi," je dejal Fank.
Omenjeno vsoto denarja je dobil organizator, delitveni zneski pa so bili različni, je pojasnil Fank. Po njegovih besedah je zaenkrat težko govoriti, kolikšna je skupna vsota protipravno pridobljene premoženjske koristi. Kot kažejo dosedanje ugotovitve, je nezakonito pridobilo državljanstvo več deset oseb. Fank je opozoril, da gre za družine. Če je eden od družinskih članov pridobil državljanstvo, je to omogočilo pridobitev državljanstva tudi drugim članom. Na novinarsko vprašanje, ali gre za romske družine, je Fank odgovoril, da gre za "različne družine".
Fank je spomnil, da so kriminalisti že konec leta 2007 med preiskovanjem večjega števila sumov kaznivih dejanj goljufij, pri katerih so prejemniki socialne pomoči to pridobivali na podlagi lažnih podatkov, zaznali sume, da so posamezna državljanstva podeljena nezakonito. Tako je že v začetku leta 2008 v sodelovanju in po usmeritvah mariborskega okrožnega državnega tožilstva stekla širša preiskava. V njej so uporabili tako klasične kot tudi prikrite metode dela.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.