V Kopru se je danes nadaljevalo sojenje v zvezi s prodajo parcel na Srminu leta 2007. Šlo naj bi za vnaprej dogovorjen posel, pri katerem naj bi občinski proračun oškodovali za 4,6 milijona evrov. Občina naj bi pogoje prodaje prilagodila Sermingu, cenilec Srednik pa naj bi ob tem vrednost zemljišča bistveno podcenil. Županu Borisu Popoviču očitajo zlorabo uradnega položaja ali pravic, direktorico koprske občinske uprave Sabino Mozetič in sodnega cenilca Rajka Srednika pa obtožnica bremeni pomoči pri kaznivem dejanju.
Kredit najeli pred objavo rezultatov javnega razpisa
V nadaljevanju sojenja sta danes pričala direktor in prokurist družbe Serming, Aleš Bohinec in Viljem Orel. Glede najema bančnega kredita tik pred objavo rezultatov javnega razpisa o prodaji zemljišč je Bohinec pojasnil, da posojila pač ne bi izkoristili, če na razpisu ne bi uspeli.
Na današnjem naroku je javnost najprej prisluhnila posnetkom zaslišanj obeh prič pred preiskovalnim sodnikom, ki sta ga priči dopolnjevali z dodatnimi pojasnili.
Bohinec je pri tem izpostavil, da je bila cena 86 evrov na kvadratni meter, kolikor so plačali za občinski parceli, po njegovem precej visoka, zlasti glede na to, da jih je država za ista zemljišča pred tem razlastila in so zanje dobili le po 50 evrov na kvadratni meter.
Na javni razpis so se kljub temu prijavili, saj so v projekt izgradnje trgovsko-poslovnega centra do tedaj že toliko vložili, da dejansko niso imeli druge izbire. Družba Serming, ki je v lasti družbe Galeb Group, je bila sicer ustanovljena kot projektna družba prav v ta namen.
V zvezi s posebno klavzulo, po kateri bi morali morebitni kupci dokazati možnost gradnje na sosednjih zemljiščih in ki naj bi bila spisana na kožo Sermingu, pa je Bohinec pojasnil, da so že imeli v lasti eno stično parcelo, do druge pa so prišli prek menjalne pogodbe z občino, ki je bila dogovorjena na občinskem svetu že spomladi 2007, a podpisana šele leto pozneje.
Sicer pa so v zvezi z omenjeno klavzulo v Sermingu tedaj pripravili izjavo za morebitne druge interesente, da bi jim dovolili možnost gradnje na sosednjih zemljiščih, je navedel.
Bohinec je izpostavil še, da so poslovali z več bankami, s čimer so si zagotavljali denarna sredstva, ki bi jih lahko izkoristili ali pa ne. Pogovore z banko Volksbank, pri kateri so nato najeli več kot pet milijonov evrov vreden kredit, so v zvezi z možnostjo nakupa zemljišč na Srminu začeli že po objavi prvega javnega razpisa od dveh konec oktobra.
Serming je s Volksbank nato sklenil kreditno pogodbo decembra 2007, tri dni pred objavo rezultatov javnega razpisa. Na vprašanje okrožne državne tožilke Janje Hvala, kako so lahko že vnaprej vedeli, da bodo uspešni pri razpisu, je Bohinec odgovoril, da če ne bi bili uspešni, sredstev iz kreditne linije pač ne bi izkoristili.
Prokurist Serminga Viljem Orel pa je izpostavil, da se na rezultat javnega razpisa ni nihče pritožil in da so zemljišča "pošteno plačali". Ob tem se je danes pritožil nad začasno odredbo sodišča glede razpolaganja z zemljišči, ki da jim je povzročila ogromno in nepopravljivo škodo, zaradi česar so zdaj pred tem, da gredo v stečaj. Sojenje se bo sicer nadaljevalo v petek.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.