Predvideni letni strošek za države za vzdrževanje TEŠ-a in premogovnika Velenje, ki naj bi ga izločili iz HSE-ja, ki je imel lani skorajda 400 milijonov evrov dobička, znaša namreč 150 milijonov evrov na leto. Tukaj pa je še 286-milijonski dolg, ali bo tudi plačilo tega preneseno na breme države, se pravi davkoplačevalcev, ki so TEŠ 6 že tako ali tako preplačali? Spomenik korupciji je namreč na koncu stal milijardo in pol evrov.
In odgovore na to nam je v oddaji 24UR ZVEČER podal kar minister za infrastrukturo Bojan Kumer.
Na eni strani imamo torej HSE, ki je imel lani skoraj 400 milijonov evrov čistega dobička in ima v lasti TEŠ 6 in premogovnik Velenje, na drugi strani pa državni proračun, ki ima že tako velik primanjkljaj in ga krpa z dvigovanjem davkov in zadolževanjem. A kot pravi minister, gre za enkraten dogodek, lansko leto so bile namreč cene še iz kriznih časov, večina pogodb, ki so bile sklenjene leta 2023, pa se je sklepala že leta 2020.
"Takrat so bile tudi do desetkrat višje cene. Težko rečem, kakšne dobičke bo HSE ustvarjal v prihodnjih letih, zagotovo pa ta krizna leta, ki so zelo enormno dvignila ceno na veleprodajnih in drobnoprodajnih trgih, teh cen, če krize ne bo, ne bo," je dejal Kumer. "Stroškovna cena TEŠ-a ne prenese cene na trgu, zato mora HSE znotraj skupine prerazporejati izgube oziroma dobičke." In to z naslednjim letom ni več dovoljeno oziroma ni več skladno z EU pravili, država pa mora intervenirati.
Ampak kaj to pomeni? Da bosta ti dve družbi preneseni na SDH, ki bo dala do 200 milijonov evrov letno državnega oziroma davkoplačevalskega denarja? Potemtakem bi šlo ravno tako za nedovoljeno pomoč. A Kumer je zagotovil, da se bo potrudil po najboljših močeh, da denar ne bo šel iz davkoplačevalske malhe, ampak da bodo dodatno obdavčili oziroma investirali dobičke energetskih podjetij za kritje te izgube. "HSE se bo razbremenil termodivizije TEŠ-a in premogovnika in bo lahko ustvarjal nove investicije in dobičke in je prav, da se ti dobički investirajo nazaj v TEŠ in premogovnik. TEŠ je namreč edini toplotni vir za ogrevanje Šaleške doline."
Letošnje leto, pravi minister, ne bodo takšni dobički, kot jih je imel HSE lani v višini 400 milijonov evrov. To je namreč enkraten pojav. "Sploh pa takšni dobički ne bodo naslednje leto, če imamo danes tržni signal, ki je nižji, kot so stroškovne cene določenih proizvodnih enot," je pojasnil. "Moramo pa zagotoviti, da ne pride do težkega finančnega položaja, rečeno je bilo celo, da bi se sprožili določeni insolventni postopki."
Če investirajo dobičke energetskih podjetij za kritje termodivizije, ki ne bo več pod okriljem HSE, je dodal minister, ne bo prišlo do davkoplačevalskega denarja, ki bi zagotavljal kritje.
Vendar kako bo minister zagotovil, da denar ne bo šel od davkoplačevalcev, pred njim je to namreč obljubljalo že mnogo ministrov. "Prvo, kar je treba s tem zakonom narediti, da bremena ne bodo nosili ljudje v dolini, da se strošek ogrevanja ne bo povečal. Da bo socialna pravičnost popolnoma spoštovana, da je že vtkana v sprejeto strategijo o izstopu iz premoga in da bomo zagotovili pravično prestrukturiranje doline, do takrat pa rabimo čas," je poudaril. Prestrukturiranje pa bo temeljilo na dveh zakonih. Prvi je zakon o postopnem zapiranju premogovnika Velenje, drugi pa zakon o prestrukturiranju gospodarstva. Med temi zakoni pa bodo po njegovih besedah tkali vse ta načela pravičnega prehoda.
Danes, kot je dejal, namreč rešujejo katastrofalne napake preteklih politik. Ti dve družbi morajo izločiti, jih dati na državo, ustvariti nov koncept in nov režim obratovanja, ki bo temeljil na primarnem fokusu oskrbe s toploto. Seveda pa bo tudi TEŠ deloval na trgu in izkoriščal določene tržne priložnosti, ampak primarno bo zagotavljanje zanesljive oskrbe s toploto.
Dolg TEŠ-a znaša 280 milijonov evrov, kredit pa bo TEŠ odplačeval še naprej. Vir ne bo iz davkoplačevalske malhe, ampak bo vir dobiček energetskih podjetij, to je namreč tisto, kar bo minister zagovarjal.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.