Kulturnim društvom – teh je v Sloveniji kar 4.000 – je prekipelo. Dovolj jim je odiranja avtorske agencije Sazas, ki jim za njihovo prostovoljno dejavnost in celo za dobrodelne koncerte zaračunava visoke avtorske pravice. Podravska kulturna društva so zato v Račah pri Mariboru pripravila protestni shod, na katerem so od države zahtevala spremembo zakonodaje, ki jim bo omogočila preživetje.
Društva delujejo ljubiteljsko, delno jih financira lokalna skupnost. A v glavnem so to skromna sredstva, pogosto nižja, kot je izstavljeni račun Sazasa. Gre za prireditve, na katerih vstopnine ni.
"Društvo je priredilo dobrodelni koncert za invalidne otroke, od Sazasa pa dobilo račun za 110 evrov. Zdaj pa povejte, kje je tu zakon – društva se trudijo, država pa pobira!" pravi Avgust Žvikart iz DPD Svoboda, Bistrica ob Dravi.
S svojo dejavnostjo ohranjajo kulturno dediščino, prireditve temeljijo na ljudskem izročilu, zato ne vidijo razloga, zakaj jih Sazas bremeni. "To je stvar njihove politike. Moram iskreno reči, da to, kar počenjajo, uničuje kulturna društva," pravi Ivan Vrbančič iz mešanega pevskega zbora Promuzika v Mariboru.
Nekatera društva računov ne morajo plačati, zato sedaj obiskujejo sodišča. Od države in ministrstva za kulturo zato zahtevajo enak odnos, kot so ga deležne knjižnice in šole, ki nimajo obveznosti do Sazasa. Če ne bodo ničesar dosegli, so naslednji protest napovedali za 3. decembra.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.