Slovenija

Kulturniki nezadovoljni z ministrstvom

Ljubljana, 10. 09. 2008 13.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sindikat Glosa je izrazil nezadovoljstvo nad predpisoma, s katerima je kulturno ministrstvo uredilo nazive prvakov in vrhunskih glasbenikov.


V Sindikatu kulture Slovenije (Glosa) kulturnemu ministru Vasku Simonitiju očitajo, da je oba predpisa – pravilnik o merilih za doseganje naziva prvak in vrhunski glasbenik ter merila in kriterije za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev – sprejel brez dokončnega mnenja strokovne komisije, ki jo je sam imenoval, in brez upoštevanja pripomb sindikata ter ju objavil med počitnicami.

Sindikat je "ministra Simonitija seznanil s svojimi pripombami in istočasno tudi sporočil, da s predstavljenima pravilnikoma ne soglaša. Kljub temu je minister predlagana pravilnika podpisal in ju tudi objavil v uradnem listu", so v izjavi za javnost zapisali v Glosi. Objavljena sta bila 14. avgusta.

Doro Hvalica je prepričan, da je minister prekršil dogovor, ki ga je podpisal 10. junija.
Doro Hvalica je prepričan, da je minister prekršil dogovor, ki ga je podpisal 10. junija. FOTO: POP TV

Predsednik Glose Doro Hvalica je povedal, da je sindikat pri predpisu za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev predlagal enake kriterije tako za gledališčnike kot za glasbenike, vendar je minister za dramske igralce uzakonil višje pogoje kot za dramaturge, baletne plesalce soliste, operne pevce soliste, orkestrske glasbenike in orkestrske glasbenike soliste. Tudi strokovna komisija je, kot je dejal, temu ugovarjala.

Minister je s tem prekršil dogovor, ki ga je podpisal 10. junija in v katerem se je zavezal, da bo odločitev prepustil strokovni komisiji. Zaposlene pa je prikrajšal za primerljivo napredovanje in zaslužek, so prepričani sindikalisti. Simonitija pozivajo, da "storjene napake nemudoma popravi".

Stvari niso takšne, kot so bile obljubljene, je prepričan Štrukelj.
Stvari niso takšne, kot so bile obljubljene, je prepričan Štrukelj. FOTO: POP TV

Drug reprezentativni sindikat – Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) – se bo na omenjena predpisa odzval v četrtek na novinarski konferenci. Na njej bo odprl tudi "nekatera druga vprašanja na področju kulture, kjer se zdaj že povsem jasno kaže, da stvari niso takšne, kot so bile obljubljene", je povedal glavni tajnik Branimir Štrukelj.

Glede omenjenih predpisov je zaenkrat dejal le, da vsebinsko gledano "zagotovo ni bilo upoštevano socialno partnerstvo", saj so se dogovorili, da ju bodo pripravili skupaj, toda ministrstvo je to odločitev "popolnoma povozilo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
11. 09. 2008 19.42
JOJ,JOJ,TONČEK DANES SEM V KOPRUGLEDALA UMETNIŠKE USTVRJALCE , v,večini so Slovenski,klein pa nizozemc pa flamc,izstopata,stvaritve gledljive,te ne pečejo oči,no za naše ne morem reč,pa vem kar nekaj o umetnosti,nisem nek super poznavalec,moram pa nekaj videt,tvaritev mi mora neki povedat--nič od nič verjemi,po smrti bo ostal nič od nič,spet se bodo oglasili neki poznavalci,da v Sloveniji primanjkuje tega in onega,nimajo kje ustvarjat,država jim daje premalo mene nebodo slepili,ker če vidim lepo stvar,stvar ki mi pade v oči ,jo kupim, kupim lepo,zanimivo všečno,-- cel Koper sem obredla,za kupit darilo kčerki, hja,kupila sem karti za v Rim,toliko o umetnosti, na koncert pa mora človk v Trst,Salzburg,Verono,na Dunaj,,,,,,,toliko pa govorijo o naših izvajalcih zase vem,da po smrti nebom potrebovala nobene stvari,nobene pesmi no bom slišala,nobene knjige prebrala,te stvaritve so zemeljske,zato jih naj umetniki ustvarjajo za zemljane ,ne za vesoljce ne bodo lačni umirali
Tonček Balonček
11. 09. 2008 08.18
Če bi bila vsa človeška dejavnost podrejena tržnim zakonitostim, bi človeštvo že izumrlo! Ali je mogoče tržnim zakonitostim podvržena vojska, sodstvo, policija itd. V ssrednjem in novem veku do začetkov demokracije so umetnost financirali fevdalci, dvori in Cerkev, predvsem na področju likovne umetnosti ter arhitekture. Če je npr. besedna umetnost odvisna le od trga, bi tiskali le pogrošna dela, bestsellerje, neke biografije Jana Plestenjaka ali revije Rebelde, večina poezije bi ostala v rokopisu, enako velja za klasično glasbo in druge, nepopularne zvrsti. Sploh je v umetnosti tako, da veliko stvaritev ljudje spoznajo kot nekaj izjemnega šele čez čas, neredko šele po smrti avtorjev, veliko danes izjemno priznanih svetovnih umetnikov je umrlo v bedi in revščini! Saj tudi plačevanje pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja duhovnikom in drugim svečenikom ni \"tržno\"!! Zakaj država namenja sredstva za ohranjanje kulturne nepremičninske dediščine? Je to tržno? Prenehajmo s to ameriško miselnostjo! Vojno v Iraku pa zares zahteva trg!
Buena Vita
10. 09. 2008 23.58
hja,Tonček Balonček tukaj te moram pohvalt,dej še kej napiš,meni se neda,se potem pokracam
Buena Vita
10. 09. 2008 23.56
kje pa je ta velika kultura,če pogledate razstave slikarjev lahko povem da imajo prvošolčki lepše izdelke,bulje da ne naštevam--prava paždročevina
Tonček Balonček
10. 09. 2008 19.12
Ves denar, ki ga ta Simoniti namenja za t.im. kulturo, bi morali dati za biatlonce, metalce kladiva, krogle, kopja, sabljače (tem itak ne dajo nič), slalomistke in druge športnike, ki nosijo slavo in ponos tega naroda širom po svetu. Mene najbolj impresionira balinanje, kakšna sila, spretnost in takčitne zamisli imajo ti fantje ter dekleta! Ne pa neke kvazi instalacije in multimedijski projekti brez zveze! Nja s efinancirajo sami! Če to zmore Fredi Miller, ne vem zakaj ne bi še Jure Cekuta, ne pa da ga financira MORS!
mans
10. 09. 2008 18.45
porka.malorka prav imaš!! Verjetno edino pri nas financiramo t.i. \"kulturnike\" in \"umetnike\". Naj bodo pogojeni tržnim zakonitostim, tako kot vsi ostali poklici! Naj pišejo tisto, kar ljudje radi berejo, in igrajo tisto, kar publika rada gleda,..... Najlažje se je glupega nardit, pa živet na državne stroške. Pol pa zmanjka denarja npr. za Kozmusa in ostale olimpijonike! S R A M O T A!!!
Tonček Balonček
10. 09. 2008 17.19
Ha, ha, ha, za skoraj trisato milionov prebivalcev imajo prekleto malo kulture, če misliš, da je Broadway Amerika, s epa pač motiš. V Ljubljani se dokgaja praktično toliko, kot v večini evropskih prestolnicah. Menda ne bodo prišli v Ljubljano npr. sankpeterrsburški ali londonski filharmoniki in jih bo organizator plačal iz vstopnine in nekaj sponzorskega denarja npr. krke in NLB? Pri nas pač ni podjetij velikosti novartis, Mercedes ali Siemens! Morda zastonj dela le Jure Cekuta! Končno je v Sloveniji lani izšlo 112 romanov, to je kot če bi jih v ZDA izšlo kakšnih 3500, če ne štejemo ostalega angleško beročega potencialnega bralstva. Toliko o količini!
porka.malorka
10. 09. 2008 14.53
Tonček tonček . Le kaj govoriš čez svojega boga busheka- ko mu je tvoj janšek tako globoko zlezu ritiko. Le kaj bodo rekli gospodarji tvoji. Mimgrede v ZDA je kultura na najvišji rani. nikjer na svetu ni več predstav,filmov,koncerto.....
Tonček Balonček
10. 09. 2008 14.35
To kar ej napisano spodaj, je popolna neresnica, pa kje na svetu se umetnost sfinancira sama, mogoče v ZDA, zato pa je tam tako, kot je!
porka.malorka
10. 09. 2008 14.20
Nikjer v kapitalističnem svetu ne daje država denar za kulturo samo pri nas - barabija