Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je po današnjem pogovoru s predsednikom vlade Mirom Cerarjem dejala, da želi preprečiti nevarnost, ki bi nastala za premoženje in življenje ljudi v Idriji, če bi ministrstvo za kulturo prevzelo rudnike. "Tega se ne da izpeljati s pomočjo kadra, ki ga imamo na ministrstvu za kulturo," je poudarila Bizjak Mlakarjeva in dodala, da te zadeve sodijo v drug resor oz. te odgovornosti kultura ne more prevzeti. Povedala je še, da prejema veliko sporočil, da gre za absurd, če se kultura ukvarja z rudniki, "ob tem, da imamo dovolj dela že s samo kulturo". A ministrica je zaupanje premierja izgubila prav po tistem, ko ni izvrševala sklepov vlade v zvezi z idrijskim rudnikom. Sama meni, da bo prva ministrica, ki bo razrešena zato, ker želi delati po zakonu.
Prosil jo je, naj odstopi, a je to možnost zavrnila
Kot je povedala ministrica, jo je premier prosil, naj odstopi, a se je odločila, da tega ne bo storila. Cerar bo moral zato zdaj predlog za njeno razrešitev poslati v DZ. Kot je povedal, bo to storil jutri, če ministrica do takrat vendarle ne odstopi sama. Kot je Cerar poudaril v izjavi novinarjem, je bilo njeno odlašanje z izvršitvijo sklepa vlade glede idrijskega rudnika le kaplja čez rob.
Ministrica iz vrst DeSUS se je v zadnjih mesecih večkrat znašla v središču pozornosti tako zaradi svojih izjav kot neomajnih stališč, a se je vselej uspešno izvila. Sodu pa je izbilo dno njeno neizpolnjevanje sklepov vlade v zvezi z idrijskim rudnikom, s čemer je precej razburila predsednika vlade.
Kako je potekal zaplet?
Sklep, da mora Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, javni zavod, ki sodi pod okrilje ministrstva za kulturo, bdeti nad aktivnostmi vzdrževanja nezalitega dela jame in monitoringom vplivnega območja rudnika Idrija, je že septembra 2014 sprejela ministrska ekipa Alenke Bratušek, Cerarjeva vlada pa mu je pritrdila.
Sredi marca je vlada poudarila, da mora omenjeni idrijski center začeti z izvajanjem nalog. Na ministrstvu za kulturo so izrazili pomisleke, da se javni zavod ne more ukvarjati z rudarstvom.
Prvak DeSUS Karl Erjavec, s katerim se ministrica tudi ni imela časa sestati, je izrazil pričakovanje, da bodo ministri DeSUS upoštevali sklepe vlade. Bizjak Mlakarjevo pa je posvaril, da stališč, ki so v nasprotju z vladno politiko, ne namerava ščititi. Če je sprva še kazalo, da bodo pozivi ministrico omehčali, pa se je naposled izkazalo drugače. Vztraja namreč, da ministrstvo za kulturo sklepe vlade glede idrijskega rudnika izvaja v sklopu svojih pristojnosti. Pripravili so celo analize glede položaja v idrijskem rudniku, pridobili mnenja in na tej podlagi predlagali dve možni rešitvi.
Vendar je Bizjak Mlakarjeva izgubila zaupanje predsednika vlade in očitno tudi stranke. Po odhodu s funkcije se lahko vrne v poslanske klopi, kar pa utegne biti za poslansko skupino DeSUS in koalicijo dodatna skrb.
Kako bi potekala razrešitev?
V primeru razrešitve poslovnik DZ ne določa roka, v katerem mora DZ glasovati o predlogu predsednika vlade za razrešitev ministra. Tovrsten predlog se sicer praviloma uvrsti na naslednjo redno sejo, razen če najmanj 23 poslancev zahteva sklic izredne seje.
O predlogu za razrešitev ne razpravljajo na parlamentarnem matičnem delovnem telesu, ampak gre predlog neposredno na sejo DZ, kjer ima minister pravico, da brani svoje stališče, mogoča pa je tudi poslanska razprava. Minister je razrešen, če je večina poslancev, ki so glasovali, glasovala za razrešitev.
Kaj pa, če odstopi?
V primeru odstopa pa mora po poslovniku DZ predsednik vlade najpozneje v sedmih dneh po prejemu pisne odstopne izjave ministra o tem obvestiti predsednika DZ. Obvestilo o odstopu se uvrsti na dnevni red seje DZ najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Ko se DZ z odstopom seznani, ministru tudi uradno preneha funkcija. Od tedaj ima premier deset dni časa, da predlaga novega ministra ali pa da obvesti DZ, da bo funkcijo začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru.
Kaj bodo storili v njeni stranki?

Poslanci DeSUS se po srečanju z ministrico za kulturo Julijano Bizjak Mlakar še niso izrekli o tem, ali bodo ministrico iz vrst njihove stranke ob morebitnem glasovanju o razrešitvi podprli. Po besedah vodje poslanske skupina Franca Jurše je o tem še prezgodaj govoriti.
Kot je po sestanku poslanske skupine z ministri iz vrst DeSUS v izjavi medijem dejal Jurša, jim je Bizjak Mlakarjeva predstavila svoje videnje, predvsem glede problematike reševanja idrijskega rudnika. Poslanci so po njegovih besedah ugotavljali, da se ministrica trudi in dela. Odnosi, ki so se v zadnjem obdobju vzpostavili med predsednikom vlade in ministrico, pa so vprašanja, ki jih mora razrešiti predsednik vlade.
Ali bodo poslanci DeSUS ministrico iz vrst njihove stranke podprli, je po njegovih besedah še prezgodaj govoriti. V nadaljevanju morajo namreč najprej slišati predsednika vlade, prav tako se bodo še pogovarjali z Bizjak Mlakarjevo.
V SD bodo najprej prebrali premierjevo obrazložitev
V SD še ne napovedujejo, ali bodo ministrico v primeru glasovanja DZ o njeni razrešitvi podprli ali ne. "V politiki je treba biti včasih malo previden, malo samokritičen," je pojasnil vodja poslancev SD Matjaž Han. Napovedal je, da bodo prebrali premierjevo obrazložitev za predlog razrešitve in se zatem odločili.
Han je v izjavi novinarjem v DZ pojasnil, da težko komentira okoliščine in upravičenost za nezaupanje premierja Mira Cerarja v ministrico, saj ne ve, kakšne pogovore sta imela. "Lahko so bili tudi drugi pogledi zaradi delovanja ministrstva za kulturo," je spomnil.
V SD so po njegovih besedah tudi zadnji, ki bi se v tem primeru lahko preveč postavljali na eno ali drugo stran. DZ je namreč lani na predlog premierja Mira Cerarja razrešil ministra iz vrst SD Janka Vebra.
Glede špekulacij, ali bo Bizjak Mlakarjeva ob morebitni vrnitvi v parlament zaradi spora s stranko DeSUS iskala novo poslansko skupino pa je dejal, da je pred nekaj leti Bizjak Mlakarjeva zapustila poslansko skupino SD, ob čemer ne verjame, da se ljudje želijo vračati v stranko, ki so jo zapustili. Prav tako po njegovem mnenju ta trenutek vrnitev Bizjak Mlakarjeve v DZ tudi za koalicijo ni težava. "Za koalicijo je lahko težava kje druge. Težava so kadrovske zadeve na Slovenskem državnem holdingu, v NLB in na DUTB," je opozoril Han.
Vsaj pol opozicije podpira razrešitev Bizjak Mlakarjeve
V opozicijskih ZL in NSi napovedujejo, da bodo v primeru glasovanja DZ o kulturni ministrici podprli predlog za njeno razrešitev. V ZL dodajajo, da bo to njihov glas proti sistemskemu varčevanju. V poslanski skupini nepovezanih poslancev se še niso opredelili, je pa podpora po besedah poslanke Alenke Bratušek stvar koalicije.
V NSi razrešitev Bizjak Mlakarjeve podpirajo, več pa ne komentirajo, ker da je to stvar koalicije. Tudi v poslanski skupini ZL napovedujejo podporo najverjetnejšemu predlogu za ministričino razrešitev, čeprav bo po besedah poslanke ZL Violete Tomič "padla" na primeru idrijskega rudnika, kjer ni popolnoma jasno, kakšna je njena odgovornost.
Tomičeva je poudarila, da njihov glas za razrešitev ministrice ni glas v podporo premierju Cerarju in vladi, "pač pa glas proti sistemskemu varčevanju in neumnim odločitvam te vlade". Razrešitev bodo podprli zato, ker Bizjak Mlakarjeva po besedah poslanke ZL ni uspela zagotoviti boljšega delovanja ministrstva in ker je del vlade, ki se je pridružila tistim, ki so kulturi v zadnjih šestih letih vzeli 60 milijonov evrov.
V poslanski skupini nepovezanih poslancev se o podpori Bizjak Mlakarjevi ali predlogu za razrešitev še niso dogovorili. Bi pa ministrica, tako je v izjavi novinarjem v DZ ocenila Bratuškova, s svojim odstopom razbremenila koalicijo.
Cerar je danes že pojasnil, da izguba njenega zaupanja v ministrico ne temelji le na neizpolnjevanju sklepov vlade, ki jih je glede idrijskega rudnika sprejela že vlada Bratuškove, pač pa je to le kaplja čez rob. Podobno tudi Bratuškova ugotavlja, da razlogi za razrešitev tičijo drugje, saj da nenazadnje Bizjak Mlakarjeva ni edina med ministri, ki ne izpolnjujejo sklepov vlade. Po ocenah Bratuškove je ministrica, na katero letijo tudi očitki stroke, že od začetka zelo nestrokovna. Tako upa, da bo naslednji minister prihajal iz stroke.
KOMENTARJI (542)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.