Slovenija

Kukan in Rupel o Natu

Ljubljana, 20. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na povabilo zunanjega ministra Dimitrija Rupla se na uradnem obisku v Sloveniji mudi vodja slovaške diplomacije Eduard Kukan. Ministra sta govorila predvsem o načrtih za vključitev Slovenije in Slovaške v Evropsko unijo in zvezo Nato.

Eduard Kukan
Eduard Kukan FOTO: Dare Čekeliš

Državi sta, kar se približevanja EU in povabila v zvezo Nato tiče, praktično na istem, je dejal minister Rupel. Obe si želita, da bi se približevanje EU čimprej končalo, da bi konec leta končali pogajanja in pristopili k podpisu pogodbe, ki bi bila leta 2003 ratificirana, tako da bi postali članici unije, verjetno skupaj s skupino desetih držav kandidatk, v začetku leta 2004 in se udeležili volitev v Evropski parlament, je dejal. Kukan pa je izrazil pričakovanje, da bosta obe državi v Pragi povabljeni v Nato.

Po besedah Kukana sta članstvo v EU in Nato za Slovaško enako pomembna. Ker bo vrh zveze Nato v Pragi časovno prej, Slovaška po njegovih besedah realno pričakuje, da bo povabljena v zavezništvo in da bo to pripomoglo k njeni vključitvi v EU. Proces približevanja tema dvema organizacijama Kukan označuje kot kompatibilen: vključitev v Nato je pomembna z varnostno-političnega vidika, v EU pa z gospodarsko-socialnega vidika. Gre za dve plati iste medalje, je dejal. Slovaški minister je ob tem zavrnil ugibanja in "črni scenarij", po katerem Slovaška ne bi bila sprejeta v EU, in izrazil pričakovanje, da se bo vključila tako v Nato kot v EU. Podpora javnosti vključitvi Slovaške v EU sicer znaša okoli 70 odstotkov.

Sicer pa sta ministra poudarila, da med Slovenijo in Slovaško ni odprtih vprašanj, odnosi so zelo dobri, državi pa imata mnogo skupnih ciljev. Tudi dvostransko gospodarsko sodelovanje, ki je v interesu obeh strani, narašča. Slovenija beleži sicer majhen primanjkljaj, ki ga pa namerava izravnati, je povedal minister Rupel. Državi pripravljata tudi vrsto dvostranskih sporazumov o gospodarskem sodelovanju, zaposlovanju, turizmu, carinskem sodelovanju ipd. Interes Slovenije je, da s Slovaško čimprej sklene sporazum o sodelovanju na področju poštnih in telekomunikacijskih storitev, je še povedal Rupel. Tudi slovaška stran si po Kukanovih besedah želi, da bi prišlo do izravnave bilance, in je zainteresirana za sodelovanje na področju gospodarstva, šolstva in kulture.

Vodja slovaške diplomacije se je danes srečal tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, s katerim sta govorila o položaju v srednji Evropi in o 9. srečanju 16 predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo 31. maja in 1. junija na Bledu in Brdu pri Kranju. Vodjo slovaške diplomacije je sprejel tudi podpredsednik državnega zbora Miha Brejc. Sicer pa je v Sloveniji predvidena še vrsta obiskov slovaških vladnih predstavnikov, med drugim na konferenci o informacijski družbi, ki bo junija v Sloveniji. 6. junija prihaja v Slovenijo slovaška vladno-gospodarska delegacija, slovaški predsednik Rudolf Schuster pa se bo udeležil 9. srečanja predsednikov srednjeevropskih držav.