Največja opozicijska stranka SDS Janeza Janše je obtožila nekdanjega slovenskega predsednika Milana Kučana, ki podpira arbitražni sporazum, da je leta 2005 za hrvaški tednik Globus dejal, da bi bila arbitraža "polomija oziroma kapitulacija tako slovenske kot hrvaške politike". Izpostavljajo še Kučanove besede, "da je arbitraža nesmiselna, če ni volje, da bi se njene rezultate sprejelo" in dodajajo, da se je zavedal tudi, "da bi takšna odločitev pomenila frustracijo za mnogo generacij. Zdaj pa Kučan ocenjuje, da nasprotovanje arbitražnemu sporazumu pomeni škodovanje državi.''
Kučan, ki je v sredo v ljubljanski mestni hiši podprl arbitražni sporazum, se je s svojo podporo kot "politični boter" postavil za svoje varovance iz vrst "levega trojčka", menijo v SDS. Dodajajo, da "ne morejo razumeti obrata, ki se je zgodil v slovenski politiki. Tako Kučan kot Stanovnik sta namreč ob spremembi političnega vetra spremenila tudi svoja stališča do reševanja mejnega vprašanja. Tranzicijska levica sedaj v en rog trobi, da arbitražni sporazum nima boljše alternative. To ne drži. Predsednik SDS Janez Janša je jasno povedal, da je najboljša možna rešitev dvostranski dogovor s Hrvaško še pred njenim vstopom v EU."
Toda Kučan odgovarja, da je bil ravno Janša kot predsednik slovenske vlade prvi, ki se je odrekel možnosti dvostranskega reševanja vprašanja meje s Hrvaško in se s svojim kolegom Ivom Sanaderjem avgusta 2007 na Bledu dogovoril za reševanje spora pred Meddržavnim sodiščem v Haagu z uporabo mednarodnega prava. "V situacijo, v katero je Janša pripeljal Slovenijo, je arbitraža vsekakor veliko boljša rešitev, ker razen uporabe mednarodnega prava omogoča tudi uveljavljanje zgodovinskih in političnih argumentov in upoštevanje posebnih okoliščin, ki glede slovenske meje na morju nedvoumno obstajajo."
Dodal je še, da njegove izjave za Globus držijo, vendar pa v kontekstu, da bi državi s tem, ko bi predali vprašanje reševanja meje tretjemu, pred celim svetom dokazali, da nista sposobni sami rešiti teh problemov. "In Janša je s sporazumom s Sanaderjem to tudi jasno povedal – nismo sposobni sami, naj gre na haaško sodišče." Pojasnil je tudi, da če bi bila rešitev vsiljena, bi to lahko povzročilo "frustracije za mnogo generacij", kot je to dejal za Globus. Vendar pa z arbitražo to ni mogoče – gre za rešitev, na katero pristajata obe državi, je dodal.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.