"Besedi Rom, kar v slovenskem jeziku pomeni človek, in Roma - ljudje, ljudstvo nista več le jezikovni oznaki za skupino tujcev, nenormalnih ljudi, v tako imenovani normalni evropski civilizaciji. Zdaj že označujeta voljo novega časa, da se Romi s svojimi posebnostmi vključujejo v vsakdanje življenje večine evropskih narodov in držav," je dejal predsednik Kučan. Za sožitje romskih skupnosti v širših socialnih okoljih bomo morali po njegovih besedah še mnogo postoriti, posebno pri zaposlovanju, bivalnih razmerah družin in izobraževanju, to pa moramo pripadniki večinskega naroda in Romi storiti skupaj.
Pred prireditvijo se je predsednik Kučan sestal z županom Tišine Alojzijem Flegarjem, kjer imajo eno najlepše urejenih romskih naselij pri nas. Sestal pa se je tudi z vodjo Upravne enote Murska Sobota Gezo Farkašom. Popoldan je Kučan obiskal Petanjce, kjer si bo ogledal gradbišče novega mostu na Muri in obiskal Vrt spominov in tovarištva.
Bodo Romi dobili svoje svetnike?
Na območjih, kjer Romi živijo avtohtono, si lahko po zakonu teoretično izvolijo svoje svetnike, a so si v praksi doslej le enega, in sicer v Murski Soboti. Kriterije za volitve Romov bi morale izdelati občine same, a jih niso, zato mora - po odločitvi ustavnega sodišča - do jesenskih volitev to opredeliti zakon.

Prvi vladni predlog je bil zelo splošen, potem pa dopolnjen s seznamom dvajsetih občin, ki naj bi bile dolžne zagotoviti volitve. Mnogi župani in poslanci so protestirali, češ da Romi pri njih niso organizirani, da niso avtohtoni, da jih je premalo. Slednje v imenu poslanske skupine meni tudi Janez Janša za Grosuplje. Po njegovem je »kriterij številčnosti Romov v tem primeru najprimernejši in najučinkovitejši«. Tudi nekateri župani menijo, da 80 ali 180 Romov v nobenem primeru ne bi smelo imeti predstavnika avtomatsko. Za skrajnosti pa niso niti Romi sami. Po mnenju Zveze Romov Slovenije odstotki niso rešitev, zato predsednik zveze, Jožek Horvat, predlaga, da naj bi se občine in tam živeči Romi dogovorili, ali je romski svetnik zares potreben.
Med tem je vlada rodila tretjo različico, ki drugi dodaja zahtevo, da so Romi organizirani in imajo za svetnika interes. Četrta različica pa dodaja še obvezno mnenje Zveze Romov, kar predlaga tudi sama. Kot meni Horvat, bi bil v zmedi še najbolj realen predlog vsaj deset občin. Murska Sobota, Rogašovci, Tišina in Puconci so romskega svetnika v statutih že sprejeli, Novo mesto ga mora zaradi odločitve ustavnega sodišča, po kateri Romi ustrezajo tako avtohtonosti kot številčnosti in bi ga morali voliti že pred tremi leti, tem pa naj bi sledile še občine Črnomelj, Metlika, Krško, Cankova in Lendava.